Co ovlivňuje tělesný pach?
Tělesný pach mohou ovlivnit fyzická aktivita, stres či úzkost, horké počasí, nadváha či obezita a dokonce i genetika. Svoji roli hrají i různé druhy zdravotních komplikací – diabetes, dna, menopauza, štítná žláza, která má hyperfunkci, některé nemoci jater nebo ledvin či choroby infekčního charakteru. Příčinou mohou být také hormonální poruchy – u žen se jedná o návaly horka nebo noční pocení a výkyvy hormonální rovnováhy v období menopauzy.
Na tělesný pach má vliv i strava. Především se jedná o konzumaci potravin bohatých na síru, kterou tělo vylučuje potem. Kterým potravinám se tedy vyhýbat? Jsou to cibule a česnek, dále pak zelí, brokolice nebo červené maso. Mezi potraviny, které mohou být také příčinou tělesného pachu, patří ty s obsahem kofeinu, pálivé pokrmy s větším množstvím koření a dokonce i alkohol.
Jak se přirozeným způsobem zbavit tělesného pachu?
Můžete vyzkoušet tyto způsoby:
Připravte si pastu vyrobenou z jedlé sody a vody, kterou nanesete do podpaží a necháte působit. Jedlá soda pomáhá vyrovnávat kyseliny a snižuje zápach. Do podpaží můžete vložit také sáčky zeleného čaje namočené v horké vodě. Ty mohou blokovat póry a snižovat pocení. Připravte si do rozprašovače směs vyrobenou z jablečného octa a vody a nastříkejte ji do podpaží. Kyselina z octa zneškodňuje bakterie nacházející se na kůži podpaží a způsobující zápach. Obdobně funguje směs citronové šťávy a vody. Bakterie na kůži ničí také kurkuma. Připravte si z ní pastu, stejně jako z jedlé sody a nechte ji nějakou dobu působit. Její pravidelné používání vás může zápachu časem zbavit. Možným opatřením může být i vhodně zvolené oblečení. Ideální volbou jsou takové kousky, které jsou vyrobené z bavlny.
Zdroje: