Jak dlouho je fenka březí?

Březost u psů trvá přibližně asi 62–64 dní, tedy asi dva měsíce. Není to ovšem úplně přesné, protože délka březosti se může lišit například u různých plemen či velikostí fen. Také se to špatně předpovídá. V Merck veterinárním manuálu se však také píše, že je „těžké přesně určit termín porodu, protože datum páření nemusí vždy odpovídat datu početí“. 

Jak poznám, že je fenka březí?

Prvotní příznaky březosti nejsou vždy úplně snadno rozpoznatelné, několik změn v chování a fyzických rysech však může napovědět, že fena čeká štěňátka. Některé feny například mohou mít snížený apetit, zatímco jiné jedí více. Častá je u březích fen únava, snížená aktivita a také přítulnost. V druhém měsíci se pak začnou objevovat další, zjevnější příznaky březosti. Břicho se pomalu zvětšuje a bradavky fenky se mohou mírně zabarvit a zvětšit. Sečteno a podtrženo, těchto signálů si všímejte, pokud máte podezření, že je fenka březí:

Zvýšený nebo snížený apetit

Nabírání na váze

Zvětšené cecíky

Napuchlé břicho

Větší únava

Hnízdění

Více láskyplnosti nebo podrážděnost

Testy březosti

Při podezření na to, že vaše fenka čeká štěňata, je rozhodně vhodné navštívit veterináře. Veterinární prohlídku lze naplánovat už přibližně po třech týdnech od krytí a odborník může pomocí ultrazvuku březost potvrdit. Další možností je krevní test, který může být proveden asi 25–30 dní po krytí a zjišťuje přítomnost specifických hormonů spojených s březostí. Třetí metodou je rentgen, který se běžně využívá od 42. dne, kdy už jsou kosti štěňátek dostatečně vyvinuté a viditelné na snímku. Rentgen vám navíc umožní získat přesnější představu o počtu štěňátek, což může být dost důležité pro přípravu na porod.

Péče o březí fenku

Jakmile je u fenky potvrzena březost, je nutné vše přizpůsobit jejím měnícím se potřebám. Březí feny potřebují vyváženou stravu s dostatečným obsahem živin, aby byly schopny podpořit růst štěňat. Na trhu jsou k dispozici speciální krmiva pro březí a kojící feny, která jsou bohatá na bílkoviny a esenciální vitaminy a minerály. Veterinář může také doporučit konkrétní doplňky nebo speciální krmiva, aby byla fenka v dobré kondici a připravena na porod. V průběhu březosti je také důležité zajistit, aby fenka měla klidné a bezpečné prostředí, kde se bude cítit v pohodě. Březí feny potřebují často hodně kontaktu, lásky a času stráveného s páníčky. 

Blížící se termín porodu

Když se blíží termín porodu, fenka začne hledat klidné a bezpečné místo pro porod. Tento instinkt je běžný a majitelé mohou vytvořit speciální „porodní hnízdo“, kde bude mít fenka pohodlí a dostatek soukromí. V této fázi může fenka vykazovat známky neklidu, těžšího dýchání a zvýšené potřeby odpočinku. Sledujte, zda fenka vykazuje známky kontrakcí, a připravte se na případnou pomoc během porodu nebo na konzultaci s veterinářem, pokud by porod neprobíhal přirozeně nebo se vyskytly jakékoliv komplikace.

Zdroje: https://www.akc.org/expert-advice/dog-breeding/dog-pregnancy-care-prep/ https://www.merckvetmanual.com/dog-owners/reproductive-disorders-of-dogs/management-of-reproduction-in-dogs https://www.akc.org/breeder-programs/ https://www.southseattlevet.com/5-signs-your-dog-is-pregnant