Odborníci dělí deprese kromě jiných druhů také na tyto dva typy:
- Symptomy 1. typu zahrnují ztrátu chuti k jídlu, ztrátu váhy, nespavost a sebevražedné myšlenky.
- Příznaky 2. typu pak zahrnují zvýšenou chuť k jídlu, přibírání na váze, neustálou únavu a nutnost spát i přes den a obecně špatný a pomalý metabolismus.
Výzkumy ovšem také naznačují, že deprese jsou u obézních lidí dvakrát tak časté než u lidí s normální váhou. Vědci se tedy stále nemohou rozhodnout, jestli obezita vede k depresi, nebo deprese vede k obezitě.
Jak ovlivňuje deprese váhu?
Deprese mohou ovlivňovat tělesnou hmotnost různými způsoby. Za přibírání na váze během depresivních stavů velmi často může to, že pacienti konzumují potraviny s vysokým obsahem cukru a tuku, protože tyto látky při depresích poskytují krátkodobou úlevu. Přejídání se tak stává pro člověka s depresí rychlým způsobem, jak zvládá emoční bolest. Deprese mohou také způsobit neschopnost člověka donutit se k jakékoliv fyzické aktivitě, což může přibírání na váze jen zhoršovat.
Někdy deprese naopak apetit snižují a mohou způsobit až vážnou podvýživu. Některé typy deprese vedou k částečné nebo úplné ztrátě chuti k jídlu a neúmyslnému hubnutí, protože pacienti trpí nedostatkem základních živin.
Antidepresiva a změna váhy
Dalším důvodem nezdravých výkyvů ve váze může být užívání některých antidepresiv. Ačkoliv léky mohou na každého člověka působit jinak, podle studie z roku 2020 jsou změny hmotnosti možným vedlejším účinkem mnoha antidepresiv. Tricyklická antidepresiva nebo inhibitory monoaminooxidázy mohou vést k mnoha vedlejším účinkům včetně nárůstu hmotnosti a obezity. Výzkumy dokonce naznačují, že výkyvy v hmotnosti bývají nejintenzivnější v druhém a třetím roce braní antidepresiv.
Anhedonie a emoční přejídání
Anhedonie je jedním z nejčastějších příznaků deprese a znamená to, že pacient nedokáže cítit jakékoliv potěšení z činností, které ho dříve bavily. Může to být jakákoliv fyzická aktivita, sport či koníček. Lidé, kteří anhedonií trpí, hledají často útěchu v jídle, které je plné cukrů a tuků. Tyto potraviny mohou na chvíli zlepšit pacientovu náladu, jelikož stimulují uvolňování serotoninu a dopaminu, tento efekt je však pouze dočasný. Depresivní stav se za chvíli vrátí, což může vést k cyklu, známému jako emoční přejídání.
Jak poznat emoční přejídání?
- Jíte, i když nemáte hlad nebo se cítíte plní.
- Jíte, abyste se vypořádali s pocity, jako je smutek, stres nebo nuda.
- Máte tendenci vybírat si konkrétní „comfort food“, jako jsou například sladkosti, zmrzlina nebo pizza.
- Cítíte vinu nebo stud po jídle.
Jak si poradit s výkyvem váhy při depresi?
Pokud potřebujete zhubnout kila, které vás deprese donutila přibrat, vědci mají jasno: je potřeba zvýšit fyzickou aktivitu a délku vašeho spánku. Pokud tato dvě pravidla dodržíte, nebudete mít takovou potřebu jíst potraviny plné tuků a cukrů, abyste uklidnili své emoce.
Není třeba začít běhat maratony, důležité je hýbat se každý den alespoň nějakou dobu. Bohatě stačí, když vyrazíte denně na hodinovou svižnou procházku a občas se během práce trochu protáhnete.
Trápí-li vás opačný případ, a to podvýživa způsobená depresí, zaměřit se budete muset na zvýšení příjmu kalorií. Z jídla se snažte udělat rituál, jezte, co vám dělá dobře a přidejte více malých porcí.
Nespavost konzultujte s lékařem, který doporučí způsob léčby, ať už pomocí léků, bylin, nebo jiných zdravotních prostředků.
Při léčbě jakýchkoliv psychických problémů je také dobré navštěvovat pravidelně psychoterapii a sdílet svůj stav s odborníkem, na kterého se budete moci vždy obrátit.
Zdroje: https://www.medicalnewstoday.com/articles/depression-weight-gain#managing-weight-changes https://ijbnpa.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12966-019-0791-8 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7428926/ https://www.mdpi.com/2075-4426/11/3/176 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27089374/