Online doba ale vyloženě nahrává přerušení kontaktu beze slova i udání důvodu. Tomuto chování se říká ghosting (z anglického ghost – duch). Setkal se s ním snad každý, kdo se někdy zkoušel seznamovat přes internet, ačkoliv tu s námi ghosting byl asi vždycky.

Jeskynní muž zažil hezký večer s jeskynní ženou a pak už se neobjevil, i když nebylo jasně řečeno, že ukončuje jejich kontakt. Pakliže ho neudupal mamut, pak tento muž dotyčnou „vyghostoval“.

   Možná že i vy sami jste někdy beze slova přestali reagovat na zprávy či volání. Možná se vám nechtělo tomu druhému nic vysvětlovat, protože říct „promiň, ale nelíbíš se mi“ nebo „nějak to mezi námi necítím“ pochopitelně vyžaduje jistou dávku odvahy. Odmítnutí není nepříjemné jen pro odmítaného, často je minimálně stejně tak nepříjemné i pro toho, kdo odmítá.

Odmítání je v pořádku!

  Problém podle mě vězí už v celospolečenském přesvědčení, že je potřeba někoho mít. Že když jste single, máte nižší hodnotu než zadaní. Je to jakési ujištění, že za něco stojíte. A taky vám přece tikají biologické hodiny, tak kdy už bude svatba, dům, děti, pes…?

V každém romantickém filmu přece jde primárně o to, aby na konci ti dva byli spolu. Když jsme odmítnuti, naše (pod)vědomí to automaticky vyhodnotí jako selhání, opuštění, zmar.

Jenže to je úplně zbytečné – odmítání a loučení přece k životu patří! Možná že kdybychom tyto věci nebrali tak fatálně, neměli bychom pak takový problém být k ostatním upřímní a odmítat je. Neměli bychom problém jim říct, že to prostě chceme jinak. Všechno by bylo jednodušší. Odmítání je zdravý způsob vymezování vlastních hranic v rámci sebelásky. Odmítání je důležité ve všech oblastech našeho života.

   Ignorace je oproti tomu způsob nezdravý. Pro všechny strany. Protože vědět, na čem jste, je vždycky příjemnější než nevědět nic. Pokud vás někdo „ghostuje“, udržuje vás v neustálém očekávání a to není fér.

Můžete mu zkusit napsat, protože někdy, zvlášť když ignorace ještě netrvá tak dlouho, jde opravdu jen o vytížení v práci nebo nedorozumění (třeba čeká on na zprávu od vás). Pokud ale za týden odepíše neurčitou, stručnou zprávu, nebo neodepíše vůbec, nemá to cenu. Pamatujte, že tohle chování nevypovídá o vás, ale o něm. A jděte dál.

Zdroj:
https://www.simplypsychology.org/reasons-youve-been-ghosted.html
https://www.psychologytoday.com/us/basics/ghosting