Nebudeme si nic nalhávat, seznamování se ve vyšším věku je trochu dřina a vyžaduje trpělivost. Někdo by se třeba chtěl seznámit, aby si měl s kým povídat, chodit na výlety, za kulturou nebo jen na kávu. Jenže spousta lidí srovnává nové potencionální partnery s těmi předchozími, s nimiž prožili třeba celý život. Navíc ve stáří nejsme tolik aktivní a nechodíme několikrát do měsíce na společenské akce, kde můžeme potkat protějšek, který si pustíme k tělu, do bytu, do života, případně i do ložnice. Existuje vůbec v tomto věku něco, jako je láska? Pravda je taková, že intimita je běžnou součástí života v jakémkoliv věku. Například podle této americké studie si 84 procent mužů ve věkovém rozmezí od 65 do 80 let myslí, že sexuální život je důležitý i v důchodovém věku. A více než polovina dotázaných sex také aktivně provozuje.

Zdroj: Youtube

Jenže, kde tedy protějšek hledat? Možností existuje více – od seznamky přes různé zájmové spolky a kroužky –, důležité je zkrátka aktivně se do hledání partnera zapojit a nesedět doma u televize, tam na vás štěstí v podobě nové lásky opravdu nečeká. Kde tedy začít?

Zkuste seznamku

Starý a dobrý způsob, jakým se lidé seznamovali už před sto i více lety. V dnešní době už moc nefungují klasické inzeráty otištěné v novinách, zato on-line seznamek vyrostlo na internetu jako hub po dešti. Abyste měli v seznamování co největší šanci, uveřejněte svoji aktuální fotku a popište pravdivě, jací jste, jaké jsou vaše zájmy, nebojte se vyzdvihnout vaše přednosti a popište, koho přesně hledáte. Jaké vlastnosti by měl partner mít? Měl by být spíše klidnější typ, který se nebojí domácích prací? Nebo byste rádi poznali extroverta, který vás bude bavit vtipnými historkami z mládí? Mnohé seznamovací agentury už zavedly speciální části pro seniory – klidně si založte účet u více agentur a na různých platformách zároveň. Do odpovídání se ale nenuťte, pokud cítíte, že člověk na druhé straně vám není sympatický nebo si s ním nebudete rozumět. Vyzkoušet můžete i poměrně novou aplikaci Take Up, kterou si stáhnete do mobilu (nebo o to požádejte například vnoučata). Aplikace nabízí uživatelům seznámení za účelem společného zážitku od A až do Z. Uživatelé si mohou své zážitky sami vytvořit, sdílet je a prožívat. Zakladatelé Take Up upozorňují, že nejde o seznamovací platformou za účelem sexu. Díky ní je ale možné najít parťáka pro společné cestování, venčení domácích mazlíčků nebo pro další zážitky.

Uspořádejte třídní sraz

Není nic špatného na tom, že se chcete i v pozdějším věku pěkně upravit a jít za zábavou, zkrátka si vyhodit z kopýtka. Pokud nemáte s kým, projděte si sešity s telefonními čísly a maily bývalých spolužáků ze základní, střední i vysoké školy a s každou třídou dohodněte sraz. Vyberte nějakou pěknou útulnou restauraci, kde je možné si i zatančit, a neváhejte bývalé kamarády informovat o tom, že jste sami a rádi byste se seznámili s potencionálním partnerem. Nikdy nevíte, kdo z nich má zrovna v okolí někoho v podobné situaci a s podobným přáním, a třeba vám na něj rovnou předá kontakt nebo domluví osobní setkání. Navíc třeba na srazu zjistíte, že váš bývalý spolužák, kterého jste tajně milovali v osmé třídě, zrovna ovdověl a že si stále rozumíte.

Najděte přátele na Facebooku

Pokud se cítíte osamocení, zkuste zapátrat po vašich dávných láskách, ale i bývalých kolezích nebo kamarádech, se kterými jste v průběhu let ztratili kontakt. Hledejte je na sociálních sítích, a když na ně narazíte, neváhejte je pozdravit a připomenout se. I tímto způsobem může vzniknout staronová láska. Maminka mojí kamarádky takto našla svoji první lásku z chalupy, kde trávila dětství. Přes 50 let o sobě ti dva nic nevěděli, pak jim stačilo vyměnit si jen několik zpráv na Facebooku, aby zjistili, že jsou oba po rozvodu, s odrostlými vnoučaty a obrovskou touhou ještě něco začít. Stačilo pár setkání a chemie znovu zafungovala. Dnes tvoří už přes rok krásný a stabilní pár a oba jsou moc šťastní.

Neseďte doma

Jak už jsem zmínila na začátku článku, sedět doma a smutnit, jak jste osamělí, k ničemu nevede. Kdykoliv proto můžete, vyrazte ven. Jarní počasí k tomu přímo vybízí. Jestli máte psa, choďte s ním pravidelně do parku, kde máte šanci, že potkáte nové lidi. Nebo se s venčením nabídněte zaneprázdněné sousedce. Zajděte se podívat na výstavy, přednášky a besedy, navštěvujte veřejnou knihovnu, občas si zajděte zaplavat do bazénu, nebojte se zajít do komunitního centra určeného pro seniory, a pokud vám to zdraví a čas dovolí, přidejte se třeba do klubu zahrádkářů nebo turistů. Tam všude na vás může čekat nová láska nebo alespoň kamarád.

Buďte součástí komunity

Společné zájmy jsou důležité v každém věku. Pokud třeba rádi hrajete šachy, najděte si šachový kroužek pro seniory ve vašem okolí a choďte na něj. Nebo se přihlaste na cvičení seniorů, pořádají ho kulturní centra a střediska volného času ve všech větších městech. Staňte se členem Klubu seniorů a společně jezděte na divadelní představení, výlety nebo výstavy a veletrhy. Všude tam máte možnost seznámit se. Jestli máte zdravotní problémy, zkuste se domluvit s vaším ošetřujícím lékařem na pobytu v lázních. Právě tam našlo už mnoho seniorů lásku na celý život. Další možností je pořídit si aktivní dovolenou přes cestovní kancelář se zaměřením na lidi ve věku 55+. Zájezdů pro seniory existuje na trhu velké množství, určitě si tak můžete vybrat podle vašich možností a poznat nové tváře a možná i lásku.

Zdroje:

Autorský článek

https://www.i-senior.cz/na-lasku-neni-nikdy-pozde-kde-se-seznamit-po-padesatce/

https://www.usnews.com/news/health-care-news/articles/2018-05-03/study-many-adults-ages-65-to-80-continue-to-be-sexually-active