7 Oscarů vyhrál životopisný snímek režiséra Christophera Nolana ,,Oppenheimer”. Diváky přivádí do mysli muže, kterého svět zná jako ,,otce atomové bomby”. J. Roberta Oppenheimera ztvárňuje irský herec Cillian Murphy, kterého mnoho lidí zná ze seriálu Peaky Blinders. Cillian si za roli Thomase Shelbyho, romského válečného veterána s PTSD, získal uznání kritiků po celém světě. Za roli Oppenheimera ale získal herec včera Oscara. 

Oppenheimer vážil 115 liber

Aby Cillian Murphy dokonale ztvárnil fyzicky křehkého otce atomové bomby, musel herec poměrně radikálně zhubnout pod svou zdravou váhu. J. Robert Oppenheimer údajně velmi málo jedl. Během dvou let, kdy pracoval na projektu Manhattan, na tom byl navíc velmi špatně fyzicky i psychicky a říká se, že v jednu dobu váha Oppenheimera klesla i na 115 liber, což je přibližně 52 kilo a existoval v podstatě jen z martini a cigaret. 

Herec Cillian Murphy se pro rozhovor s New York Times nechal slyšet, že miluje hrát celým svým tělem. To ho vedlo k tomu, aby před natáčením Oppenheimera začal hubnout, co nejvíc to dokáže. Zkoušel, jak málo jídla mu stačí k přežití a přiznal, že v jednu dobu začal soutěžit sám se sebou. Herec ale zdůrazňuje, že to považuje za velmi nezdravé. 

Na otázku, kolik přesně Cillian shodil odpověděl, že se k tomu nechce vyjadřovat, protože nechce být součástí konverzace „Cillian zhubl x kilo“. Také silně nedoporučuje jít cestou, kterou zhubl on.

Cigarety a mandle

Cillian Murphy vykouřil za natáčení Oppenheimera i Peaky Blinders více cigaret, než většina kuřáku za celý život. Vzhledem k tomu, že kouření cigaret potlačuje hlad a chuť k jídlu, mohl by to být důvod, proč Cillian zhubl. Ve skutečnosti je ale herec nekuřák a při natáčení se používaly falešné cigarety - Cillian Murphy konkrétně používá bylinnou směs s růží.

 Jeho herecká kolegyně Emily Blunt se nechala slyšet, že Cillian během natáčení úplně vyhubl a žil pouze z mandlí. Tomu přispívá i tvrzení Matta Damona, že Cillian nikdy nechodil na večeři s ostatními herci. 

„Byl jsem nabitý šílenou energií; Překročil jsem práh, kde jsem se nestaral o jídlo ani nic jiného. Byl jsem v tom stavu hyper... hyper něčeho. Ale bylo to dobře, protože ta postava byla taková. Nikdy nejedl,“ řekl herec sám.

Po natáčení se vrátil na zdravou váhu

Cillian se nechce podělit o to, které potraviny mu lékaři doporučili omezit, ani jak konkrétně se mu podařilo tak intenzivně zhubnout. Nejen že nechce, aby byla jeho role probírána jen pro jeho váhu a také přiznává, že se rozhodně nejedná o zdravý způsob. Krátce po natáčení se tedy Cillian Murphy vrátil do zdravého režimu a nabral zpátky ztracená kila. 

Zdroje: https://www.koimoi.com/television/did-cillian-murphy-smoke-3000-cigarettes-for-his-role-as-tommy-shelby-in-peaky-blinders-find-out-the-truth/ https://www.nytimes.com/2023/05/24/movies/cillian-murphy-oppenheimer-christopher-nolan.html https://www.theguardian.com/film/2023/jul/08/cillian-murphy-oppenheimer-christopher-nolan-florence-pugh