Skupina šesti běžkařů ve věku od 21 do 58 let se vydala v sobotu ráno z Zermattu s cílem, že později toho dne dorazí do města Arolla poblíž hory Matterhorn. Blízko hory Tete Blanche, asi na půl cesty, skupinu zachvátila brutální bouře, která zavinila uvíznutí běžkařů v nadmořské výšce kolem 3500 metrů.

V sobotu okolo 17:00 se na tísňovou linku dovolal jeden člen ze skupiny běžkařů. Bouře ovšem byla tak zuřivá, že neměli záchranáři žádnou možnost, jak se k nim dostat a v úvahu nepřipadaly ani vrtulníky. 

Týmu záchranářů se podařilo vrtulníkem dorazit na místo, kde se běžkaři měli nacházet, až další den večer. Po poměrně krátké době našli těla pěti alpských nadšenců poblíž luxusní alpské chaty Dent Blanche. Po šesté osobě ze skupiny záchranáři stále pátrají, naděje na přežití v takto extrémních podmínkách a po 48 hodinách, kdy je člověk nezvěstný, je bohužel velmi nízká. 

Totožnost běžkařů ani příčinu smrti zatím policie nezveřejnila, vědí však, že 5 běžkařů bylo z jedné rodiny z kantonu Valaise, zatímco 6. osoba pocházela z kantonu Fribourg.

Mohla za to špatná výbava?

Šéf místní policie kantonu Valais, Christian Varone, se k situaci vyjádřil na tiskové konferenci. Zda za smrt běžkařů může počasí, špatná výbava, nedostatečná připravenost, nešťastná náhoda nebo špatný úsudek, je ještě nejasné. „Nejprve musíme případ pečlivě vyšetřit. Pak můžeme s jistotou říci, zda měli potřebné zkušenosti,“ říká Varnone.

Podotýká také, že počasí na horách se může velice rychle a nebezpečně měnit. Samotná oblast, kde se běžkaři nacházeli, je jinak snadno dostupná. Ale: „Je to hora, která rozhoduje,“ říká Christian Varone. ,,I když vyrazíte za dobrých podmínek, povětrnostní podmínky se mohou rychle změnit.”

Jaké bylo počasí?

V sobotu ráno bylo počasí nad Zermattem ještě poměrně klidné. Teploty byly sice velice nízké, vítr byl ale mírný. Kolem poledne byly zaznamenány první poryvy kolem 80 km/h. Kolem 16:00 byly naměřeny poryvy hurikánu přes 120 km/h - to vše na Gornergratu ve výšce kolem 3100 metrů nad mořem. Col de la Tête Blanche je téměř 3600 metrů nad mořem, takže běžkaři byli tedy možná ještě exponovanější.

Jak se chovat na horách?

Ač není stále zcela jasné, jak a proč běžkaři zemřeli, existují určitá bezpečnostní opatření, která je dobré si při plánování horské výpravy zopakovat a zapamatovat:

Důkladná příprava
Pokud se chystáte na složitější výpravu nebo expedici, základem je dostatečná příprava. Vždy počítejte s plánem B i C a také s tím, že počasí se může změnit každou sekundu. Při plánování tras se kromě studování povětrnostních podmínek zaměřte i na to, abyste měli v případě nouze kam se schovat. Na horské výpravy se vydávejte nejlépe ve více lidech, kdy každý z vás bude mít nabitý telefon a znalosti první pomoci. 

Výbava a komunikace
Pokud jedete na sjezdovku do Špindlu, samozřejmě si nemusíte do kapes bundy schovávat zásoby jídla a pití pro případ nouze, chystáte-li se do větších hor, jako jsou Alpy, je dobré vybavení dávat zvýšenou pozornost. Čím větší a nebezpečnější hory, tím lepší je investovat do kvalitního vybavení a pravidelně ho kontrolovat. Věděli jste například, že lyžařskou helmu je nutné obnovit alespoň jednou za pět let, jinak vás při pádu dostatečně neochrání? 
Kdykoliv se vydáváte do hor nebo za jiným dobrodružstvím, vždy by někdo měl vědět, kde přesně jste. Také byste se měli držet tras, odkud víte, že si budete moci potenciálně zavolat pomoc.

Respektujte limity
Jak svoje, ty přírodní, tak i limity vašich parťáků. Když vám začnou docházet síly, nesnažte se je překročit a raději zastavte a odpočiňte si. Zároveň, když se začnou rychle zhoršovat podmínky, neuklidňujte se tím, že to za chvíli přejde, ale raději se schovejte. Myslete také na svoje horské kolegy a udržujte se se skupinou pohromadě. Rychlejší může vždycky zpomalit, pro pomalejšího je zrychlení příliš rizikové. Čekejte na sebe navzájem, mějte domluvené společné zastávky a buďte se skupinou v kontaktu. 

Pozor na laviny
Jedním z hlavních horských zabijáků jsou laviny. Ovlivňuje je řada faktorů - vítr, teplota, sklon hory nebo typ sněhu. Pokud vyrážíte lyžovat do nebezpečných částí hor, je důležité mít vysokou úroveň dovedností a zkušeností. 
Laviny většinou padají mimo sjezdovky, proto je jakékoli snowboardování nebo lyžování mimo ně velkým rizikem. Každý svah může být ve špatných podmínkách zrádný, a pokud se chystáte lyžovat mimo sjezdovky, měli byste mít s sebou lavinový vysílač, lopatu a sondu. Samozřejmostí by pro vás měl v takovou chvíli být i kurz přežití v lavině.

Zdroje: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/545719-tragedie-v-alpach-zachranari-nasli-pet-mrtvych-lyzaru-po-sestem-patraji https://www.srf.ch/news/schweiz/unglueck-nahe-zermatt-fuenf-skitourengaenger-im-wallis-tot-geborgen-ein-mensch-vermisst https://www.dailymail.co.uk/news/article-13181873/Five-skiers-dead-Swiss-Alps-disappearing-storm-Search-continues-sixth-person-group-five-family-members-went-missing-near-Matterhorn-mountain.html https://www.worldnomads.com/travel-safety/europe/switzerland/mountain-safety-switzerland