1. Maltézský psík

Maltézáčci jsou malí, láskyplní psi s hedvábnou bílou srstí. Jsou ideální pro seniory díky své velikosti a klidné povaze. Nepotřebují mnoho pohybu, ale milují procházky a mazlení. Není tedy divu, že to je u seniorů jedno z nejoblíbenějších plemen psů. 

2. Shih Tzu

Shih Tzu je malé plemeno známé svou hravou a přátelskou povahou. Tito roztomile vypadající psi jsou skvělí společníci a snadno se přizpůsobí životnímu stylu svých majitelů. Potřebují pravidelnou péči o srst, ale jejich klidná povaha to vyvažuje.

3. Kavalír King Charles španěl

Toto elegantní plemeno je známé svou laskavostí a oddaností. Kavalíři jsou středně velcí psi, kteří se snadno přizpůsobí různým životním podmínkám. Jsou skvělými společníky, kteří milují mazlení a procházky. Dají se poměrně snadno vycvičit, milují své majitele a není problém je chovat i v bytě.

4. Pudl

Pudlové jsou inteligentní a velmi učenliví psi. Toy a miniaturní pudlové jsou menší varianty tohoto plemene, které jsou ideální pro seniory. Jsou hypoalergenní, což znamená, že línají méně než jiná plemena. Vyžadují pravidelnou péči o srst a stačí jim běžné denní procházky.

5. Bišonek

Bichon Frise je malé, chlupaté, bílé a velmi přátelské plemeno. Tito psi jsou energetičtí, ale nepotřebují intenzivní cvičení. Jsou skvělí společníci pro seniory, kteří hledají láskyplného a veselého psa. Dožívají se i patnácti let. 

6. Mops

Mopsové jsou drobní pejsci s velkým srdcem. Jsou známí svou přátelskou a hravou povahou. I když mají rádi procházky, nepotřebují tolik pohybu jako některá jiná plemena. Jsou fantastičtí i pro seniory díky své klidné a milující povaze. Navíc nejsou nijak nároční na údržbu a výcvik.

7. Francouzský buldoček

Francouzští buldočci jsou malí, robustní psi s veselou a přátelskou povahou. Jsou velmi přizpůsobiví a nepotřebují mnoho pohybu, což z nich činí ideální volbu pro seniory. Mají krátkou srst, která nevyžaduje náročnou údržbu. Jediné, co po vás buldoček bude požadovat, je nekonečné množství lásky, pamlsků a mazlení.

8. Jorkšírský teriér

Jorkšírci jsou malí, ale energičtí psi, kteří milují být středem pozornosti. Jsou inteligentní a snadno se vycvičí. Potřebují pravidelnou péči o srst, jinak jsou ale velmi nenároční. Jejich drobná velikost je zase pro seniory praktická, co se týče například převozu dopravou nebo cestování.

9. Pekingský palácový psík

Malí elegantní psi s bohatou srstí a klidnou povahou. Jsou ideální pro seniory, kteří hledají klidného a oddaného společníka. Potřebují pravidelnou péči o srst, jsou neskutečně milující a navíc patří k plemenům s vůbec nejnižší kohoutkovou výškou.

Ať už se rozhodnete pořídit si jakékoliv plemeno, vybírejte vždy pečlivě. A to nejen co se rasy psa týče, ale hlavně chovatele, od kterého pes pochází. Vždy si důkladně ověřte, že se nejedná o nelegální množírnu nebo pochybného chovatele. Myslete také na to, že pes je závazek na mnoho let a ujistěte se, že víte, do čeho jdete. Odměnou vám bude nekonečné množství lásky a legrace, kterou vám váš psík přinese.

Zdroje: https://www.thesprucepets.com/best-dog-breeds-for-seniors-4138298 https://www.overlook-mass.org/2023/09/best-dog-breeds-for-seniors/