Nedávno jeden můj známý prožíval s manželkou dočasné odloučení, kdy se žena plánovaně na několik měsíců odstěhovala do pronájmu, aby vyřešili svoje problémy a trochu si od sebe odpočali. Po několika dnech, kdy byl dotyčný známý doma osamocen s jejich společnou kočkou, si mi nešťastně stěžoval: „Došlo mi mléko a já vlastně vůbec nevím, kde manželka to moje oblíbené kupuje! Jsem bez ní ztracenej!“ Teď samozřejmě mluvíme o extrému, existují ovšem věci a situace, které si muži neuvědomují, že ženy v domácnosti i v partnerském životě zastávají. Dokud je ovšem jejich partnerky nepřestanou dělat.

 • Péče o domácnost

 • Sama žiji ve velice vyrovnaném partnerství, kde si domácí role poctivě rozdělujeme. Nejen v rámci dohody, ale také v rámci toho, který nepořádek kdo z nás zrovna vidí nebo co ho v domácnosti irituje. Ačkoliv se nedá generalizovat, velmi často v partnerských vztazích pečuje o domácnost spíše žena, protože muž zkrátka všechny úkony nezná, neumí nebo nevidí. To může znamenat například to, že partnerka čistí například odpadkové koše nebo misku pro psa, doplňuje vůni do toalety nebo čistí pračku zevnitř. Existuje mnoho domácích prací, které nemusí být na první dobrou vidět, stojí ovšem čas i energii. Pokud je u vás doma samozřejmé, že se partnerka stará o úklid a pečuje o vaši domácnost, nemusí to tak být pořád. Snažte se ji za to řádně ocenit, pomoct jí a ukázat, že její úsilí vidíte. 

 • Komplimenty

 • Mnoho žen miluje komplimenty a dokazují to mimo jiné tak, že komplimenty dávají. Pokud vás partnerka často chválí, jak vypadáte, že jste dobře uvařil, že se snažíte v práci nebo v péči o domácnost nebo jen že hezky voníte, přijměte to a poděkujte, nesnažte se kompliment vyvrátit. A také jí to vraťte a pochvalte vždy to, co se vám na ní líbí nebo co oceňujete. Pokud vám zničehonic partnerka komplimenty přestane dávat, může se dost dobře stát, že už bude pozdě…

  Zdroj: Youtube

 • Nákupy

 • Nakupování domácích potřeb a jídla patří samozřejmě také do péče o domácnosti, mnoho mužů si však neuvědomuje, co všechno obnáší. V celkovém rozpočtu má například veliké místo drogerie a úklidové potřeby, které je nezbytné doplňovat. Tyto nákupy většinou zastávají ženy, které to často i baví. Věřte mi, pokud přestane vaše partnerka nakupovat toaletní papír, může se dost dobře stát, že vyberete takový, který vás nepříjemně poškrábe. :-)

 • Emocionální podpora

 • To, že ženy zastávají většinou tu emocionální stránku ve vztahu, je již dobře známo. To ovšem obsahuje mnoho věcí. Podporu v práci, empatické reakce, důvěru a pocit bezpečí, dodání sebevědomí i sebedůvěry. Ženy očekávají to samé i od svých partnerů, i když to pro ně může být trochu náročnější.

  Péče o zdraví rodiny

  Nebývá výjimkou, že ženy pečují častěji o zdraví celé rodiny. Vědí, kdy mají jít děti na jaké očkování, kdy vás čeká jaká prohlídka a jaký lék vytáhnout, když má někdo z rodiny chřipku. V extrémních případech pak roli matky zastává žena i u partnera, k lékaři ho objednává, nebo dokonce doprovází. 

  Drobná gesta lásky

  Přijdete pozdě z práce a na plotně vás čeká krásně servírovaná chutná večeře s láskyplným  vzkazem, že partnerka už šla spát? Doplní vám vaše žena nenápadně parfém, který vám došel? Myslí na vás na Valentýna nebo na výročí, a když vám není zrovna dobře, připraví vám oblíbený drink? 

  To všechno jsou gesta lásky a pozornosti, které ženy rády svým partnerům dávají. Vnímejte je a všímejte si jich. Snažte se je ocenit a udělat svým polovičkám také radost. Pokud totiž tyto projevy lásky přestanou ženy dělat, může to znamenat, že něco není v pořádku nebo je v horším případě už příliš pozdě.

   Zdroje: Autorský text,  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5937254/