Každý den se na vás v práci valí desítky emailů, nemáte hotové resty z předchozího dne, ale už přibývají další úkoly. Do toho máte osobní život, který se klade nároky na čas i energii, čeká vás pobíhání po úřadech a nedej bože návštěva pošty. Domácnost se také sama neuklidí a žádná magická hůlka nenakoupí a neuvaří večeři. Než ulehnete na noc, v hlavě se vám točí nekonečný seznam úkolů, který se stále zvětšuje. Zoufale vám chybí volno a čas jen pro sebe. Poznáváte se? Všichni někdy potřebujeme přestávku, ale možná ji potřebujete TEĎ.
Kdyby u vás doma zběsile zvonil kouřový alarm, začali byste jednat. Kdyby vám začal hlasitě houkat alarm v autě, začali byste pátrat po zloději. A kdyby bylo ve vašem okolí vyhlášeno varování před tornádem, téměř jistě byste se schovali.
Odborníci se však shodují, že nejsme tak rychlí, abychom reagovali na poplach, který nám zvoní v našem vlastním těle a dává nám najevo, že máme zpomalit. "Problém je v tom, že jsme si brzy vytvořili podmínky k tomu, abychom přestali naslouchat svému tělu," říká Jennifer King, odborná asistentka profesora aplikovaných sociálních věd na Case Western Reserve University v Clevelandu. To znamená, že můžeme přehlédnout důležité příznaky, které se projevují, když procházíme dlouhodobým, opakovaným nebo nepředvídatelným stresem - takovým, který postihuje mnohé z nás. "Když je reakce na stres aktivována dlouhodobě, dochází v těle ke kaskádě změn," říká odbornice. "Když je dávka příliš velká a nemá jasný začátek ani konec, způsobuje to opotřebení organismu."
V následujícím textu zjistíte, jaké jsou příznaky toho, kdy nám naše tělo dává najevo, že už je hranici a ozývá se alarm.
1. Jste neklidní
Jedním z velkých znamení, že si toho na sebe možná berete příliš mnoho, je, že se nikdy necítíte odpočatí. Možná si v práci neděláte dostatečné přestávky nebo horečně přeskakujete od jednoho projektu k druhému, aniž byste zpomalili. Když se konečně pokusíte odpočívat, je pro vás těžké sedět v klidu nebo zklidnit mysl. Nejste schopni si v klidu číst knihu, pozornost je roztěkaná a u filmů usínáte.
2. Jste vzhůru ve všech nočních hodinách
Spánek je jednou z prvních věcí, která trpí, když jste ve stresu nebo přetížení. Všimněte si, jestli zůstáváte vzhůru déle ve snaze dokončit projekt nebo se začínáte budit v podivných hodinách, aniž byste byli schopni znovu usnout.
S nespavostí se můžete potýkat také tehdy, pokud: máte poruchy spánku nejméně 3 noci v týdnu po dobu nejméně 3 měsíců, problémy se spánkem vám působí velké potíže nebo způsobují problémy ve vaší schopnosti fungovat.
3. Změny v emocích
Pokud jste si nedali pauzu – a potřebujete ji - můžete si všimnout, že se cítíte skleslejší než obvykle a pociťujete zvýšenou úzkost. Jste roztržití, více zapomínáte a věci, které vás dříve těšily už vám energii nedodávají.
Stres vás může odradit od aktivit, které jste si kdysi užívali. Neotevřeli jste knihu, na kterou jste se těšili? Už vás nezajímá ten napůl dokončený projekt umění? Považujte to za náznak, že něco není v pořádku. Lidé, kteří si zoufale potřebují odpočinout, někdy také ztrácejí schopnost věnovat se základní péči o sebe, jako je cvičení a správné stravování.
U mužů se vyskytují výbuchy vzteku, u žen plačtivost, jak jsou přetížení, dělá jim problém dělat i jednoduchá rozhodnutí.
4. Vaše vztahy trpí
Všimli jste si, že ve vztazích s různými lidmi zažíváte nový stres? Možná jste nevrlejší než obvykle - a vyjíždíte na kolegy nebo troubíte na toho, kdo vás předjel na dálnici. Možná jste si všimli, že se cítíte trochu podrážděnější nebo mrzutější. Pokud zjistíte, že se chcete více izolovat a držet se v ústraní - pokud jste to nedělali už dříve - může to být způsobeno stresem. Pokud se na vás obrátí přítel nebo člen rodiny s dotazem na vaši náladu, snažte se nebránit a neshazovat jejich obavy. Varovných příznaků si často jako první všimnou jiní lidé.
5. Nemáte motivaci
Pokud se vlečete do práce nebo ztrácíte zájem o činnosti, které vás dříve bavily, možná jste dosáhli bodu vyhoření. Vysoká hladina stresu může nahlodávat motivaci a proměnit činnosti v povinnosti nebo monotónní úkoly, které cítíte jako povinnost. Udělejte si čas na odpočinek a dopřejte si čas, který potřebujete k tomu, abyste znovu našli svůj elán.
6. Zanedbáváte sami sebe
Když se váš rozvrh začne měnit v koloběh zanedbávání péče o sebe a základních potřeb, jako je vynechávání jídla, nebo vynechávání návštěv u lékaře, možná je čas udělat krok zpět a přehodnotit své duševní zdraví. Vaše zdraví je povinné. Možná péče o sebe vypadá tak, že si uklidíte svůj životní prostor. Udělejte si čas na umytí hromady nádobí na kuchyňské lince nebo vyperte várku prádla, abyste měli zítra čisté oblečení. Dejte si relaxační koupel nebo si přečtěte knihu, kterou jste odkládali. Vytvořte si rozvrh, který vás povzbudí k tomu, abyste si udělali čas na péči o sebe.
Dlouhodobé důsledky toho, že si nedopřejete přestávku
Když si vytvoříme "tunelové vidění" a orientujeme svůj život na každodenní povinnosti, naše tělo nás začne "často prosit, abychom zpomalili.
Abychom pochopili proč, uvědomme si, že když vidíme hrozbu, přejdeme do režimu bojuj nebo uteč a naše nadledvinky začnou uvolňovat kortizol a adrenalin. Tento kortizol způsobuje, že tkáně vašeho těla uvolňují do krve glukózu. Mezitím se sníží produkce inzulínu a vaše cévy se stáhnou, což je v pořádku pro jednu krátkodobou událost, například když jste v nouzové situaci a potřebujete se bránit. Když to však zažíváme týdny, měsíce nebo dokonce roky bez úlevy, z těchto výkyvů kortizolu, které se stávají normou, se nezotavíme. Je zřejmé, že to našemu zdraví opravdu škodí.
Dlouhodobá aktivace systému stresové reakce a přílišné působení kortizolu a dalších stresových hormonů může narušit téměř všechny procesy v těle. Tím se vystavujete vyššímu riziku mnoha zdravotních problémů, včetně:
Úzkost.
Deprese.
Trávicí problémy.
Bolesti hlavy.
Svalové napětí a bolesti.
Srdeční choroby, infarkt, vysoký krevní tlak a mrtvice.
Problémy se spánkem.
Přibývání na váze.
Problémy s pamětí a soustředěním.
Proto je tak důležité naučit se zdravým způsobům, jak se vyrovnávat se stresory v životě.
Každý den pravděpodobně čelíte mnoha požadavkům. Například na sebe můžete vzít velké pracovní nasazení, platit účty nebo se starat o rodinu. Vaše tělo tyto každodenní úkoly považuje za hrozby. Z tohoto důvodu se můžete cítit, jako byste byli neustále pod útokem. Můžete se však bránit. Nemusíte dopustit, aby stres ovládal váš život.
Zdroj: Healthline, Time, Mayoclinic