Zero waste – co to je a proč je důležité na to myslet

1438789313
Téma bezodpadové domácnosti neboli „zero waste“ nás nemine téměř nikde. Jak už samotný název napovídá, cílem tohoto životního stylu je nulový odpad. Být na nule je ale v nynějších podmínkách téměř neproveditelné. Termínem zero waste ale můžeme nazývat i cestu k redukci odpadů a především k předcházení jejich produkování. Největší propagátorka životního stylu zero waste Bea Johnsonová nacpe veškerý roční odpad své čtyřleté rodiny do jedné zavařovací sklenice. Ona sama tvrdí, že zero waste není trend, ale nutnost. V budoucnu takto budeme muset žít všichni. Jak tedy začít?

Jak už to tak bývá, všechny velké změny jsou těžké a začínají v naší mysli – zamyslet se nad tím, zda potřebujete sáhnout po igelitovém sáčku nebo papírovém kapesníku je prvotní impuls, na který jsme schopni celkem rychle a bez velkého zaváhání reagovat. Zkusme tedy svou mysl zavést ještě dál. Nejdůležitější je nepouštět si odpad vůbec do domu – říci mu prostě NE. Zkusme přimět svou mysl se před nákupem čehokoli nejprve zeptat: Opravdu to potřebuji? Má to obal? Lze ho znovu použít? My jako spotřebitelé jsme totiž přímo zodpovědní za svůj odpad a samotné třídění odpadu a recyklace už nestačí. Je to pouze hašení už nastalého problému „co s odpadem“?

Dalším užitečným krokem na cestě k zero waste je omezování odpadu.

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.