Zastavte padání vlasů

Když vlasy začnou padat, je to jasný signál, že je něco špatně.
Zdroj: Natalia_Grabovskaya / Shutterstock.com
Když vlasy začnou padat, je to jasný signál, že je něco špatně. Vlasy jsou totiž spolehlivým zrcadlem vašeho zdravotního stavu i psychické pohody. Dobrá zpráva je, že to můžete zastavit. Stačí poslouchat, co vám tělo jejich prostřednictvím vzkazuje. 

Důvodů, proč vám vlasy zničehonic mizí po chomáčích, může být mnoho a jeden obvykle souvisí s druhým. Třeba já jsem po měsících boje s hřebenem plným vlasů přišla na to, že mi nejen chybí vitamin B, ale že se moje tělo vzpouzí hormonální antikoncepci. Prášků jsem se zbavila a byl klid. Tím chci říct, že se nemusí vyplácet investovat naděje a úspory do zázračných tinktur a šamponů. Většinou vás samy o sobě nezachrání, i když by měly být tím prvním, po čem při padání vlasů sáhnete.

V boji za záchranu vaší hřívy je hlavně potřeba postupovat komplexně. „Dobrý dermatolog často spolupracuje s gynekologem, endokrinologem a někdy i psychologem nebo psychiatrem,“ vysvětluje Petr Arenberger z Centra Zdravé vlasy při pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. To je v Česku jedna z mála specializovaných poradenských ambulancí pro nemocné vlasy. Pacientům pomáhá řešit problémy například s nadměrným vypadáváním vlasů nebo lupy. My vám teď poradíme, jak byste sami mohli padání vlasů zabránit a kdy už raději s návštěvou dermatologa nebo vlasového centra rozhodně neotálet. 

Vlivem testosteronu 

Leckdy se stačí podívat na rodiče. Jestli táta nemá pleš a maminka si dodnes uváže uzel, nemusíte se bát, že byste v jejich věku spočetli vlasy na prstech. Z generace na generaci se totiž dědí citlivost vlasů na pohlavní hormon testosteron. Ten vytvářejí ženy i muži, každý ale v jiném množství. Pokud je hladina testosteronu v krvi vyšší, obvykle to ničí vlasové kořínky a vlasy začnou vypadávat. Proto muži plešatí mezi dvacátým a třicátým rokem, kdy mají hladinu testosteronu nejvyšší. Ženy řídnutí vlasů trápí v menopauze, kdy tvoří méně ženských hormonů. 

Jak rozpoznat příznaky? 

Ubývání vlasů se projevuje plíživě a časem se zhoršuje. Mužům se dělají kouty, u žen bývá viditelnější pěšinka nebo řídnou vlasy na temeni. Vlasy slábnou, nezabírá proti tomu žádná kosmetika ani doplňky stravy. 

Jak dlouho trvá léčba? 

Léčba je zdlouhavá, může trvat měsíce i roky a v případě některých mužů může být i doživotní. 

Kdy vlasy znovu začnou růst? 

S léčbou je třeba začít dřív, než dojde ke zničení vlasových kořínků. Pokud muži přijdou k lékaři až ve chvíli, kdy mají hlavu hladkou jako zrcadlo, vlasy jim už nikdo bez transplantace nevrátí. Když se padání vlasů začne řešit včas, zastaví se a nejdříve po čtyřech měsících začnou trochu vyrůstat i nové vlasy na místech, kde před léčbou už nebyly. 

Rada dermatologa

Pokud se vlasy do několika měsíců nezlepší ani po používání speciální kosmetiky, navštivte dermatologa. Padání vlasů mohou zastavit přípravky s látkou minoxidil, která prokrvuje pokožku hlavy, a povzbuzuje tak růst vlasů. Mužům lékaři předepisují léky, ve kterých je finasterid. Mírní destruktivní aktivitu testosteronu. U žen je to složitější, finasterid na ně nezabírá, problém ale mohou vyřešit pomocí přípravků s obsahem ženských hormonů. 

Po prožitém stresu 

Úbytek vlasů vás může potrápit po operaci nebo rozvodu. Stres negativně ovlivňuje prokrvení pokožky hlavy a tím vlasy připraví o nezbytné živiny. Tělo totiž ve stresu mobilizuje energii a krev přesouvá z méně důležitých oblastí do těch důležitějších, které zajišťují třeba mozkovou činnost nebo dýchání. Na vlasové kořínky už není kapacita. Vlasy začnou rychleji dozrávat a tím i rychleji vypadávat. Kromě toho vás může trápit svědění hlavy nebo lupy. 

Jak rozpoznat příznaky? 

Prodělaný stres se na vaší kštici projeví s dvou- až tříměsíčním zpožděním. Vlasy vypadávají rovnoměrně po celé hlavě, někdy ale mohou vypadávat i v jednom místě. 

Jak dlouho trvá léčba? 

Pokud se ze stresu objeví ložiskovité vypadávání se zánětem, léčba se neobejde bez lékaře a zabere několik měsíců. 

Kdy vlasy znovu začnou růst? 

Speciální léčba obvykle není potřeba, chomáče vypadlých vlasů vás samy přestanou trápit po třech měsících až půl roce. 

Rada dermatologa

Zaměřte se na jídelníček. Měl by obsahovat dost železa, zinku a také vitaminů B. Od věci nejsou ani šampony proti padání vlasů, které prokrví pokožku hlavy. Pokud to nepomůže, objednejte se k lékaři. Můžete mít zánět nebo také problémy se štítnou žlázou.

Při špatném jídelníčku a dietách 

Za nevyváženou stravu s nedostatkem bílkovin, nezbytných pro tvorbu keratinu, který je základním stavebním kamenem každého vlasu, se vám kštice pomstí v lepším případě zpomaleným růstem, v horším případě vypadáváním. Podobně tělo reaguje i na drastické diety. Náhlý a nepřiměřený váhový úbytek je pro organismus zátěž, která může padání vlasů spustit. 

Jak rozpoznat příznaky? 

Vlasy jsou křehké, lámavé a bez lesku, vypadávat mohou po celé hlavě nebo na jednom místě. Mohou se také více mastit a hrozí, že se objeví lupy. 

Jak dlouho trvá léčba? 

Léčba není časově náročná, do jídelníčku stačí doplnit látky, které vlasům chybí. 

Kdy vlasy začnou znovu růst? 

Vlasy by se měly vrátit do normálu během tří měsíců. 

Rada dermatologa

Jezte stravu bohatou na vitaminy skupiny B, železo a bílkoviny, do jídelníčku zařaďte červené maso, ovoce, zeleninu a luštěniny. Vyhněte se tučným jídlům, kávě a čaji. Vlasům neprospěje ani rychlé střídání horkých a studených nápojů, které nepěkně cvičí s cévami. Na místě jsou vitaminové doplňky a ztracený lesk vlasům brzy vrátíte používáním výživných masek. 

Lupy nepodceňujte, zbavte se jich! 

Lupy nejsou jen nepříjemný kosmetický problém, je to zánět kůže, který může být jedním z důvodů, proč bezradně kroutíte hlavou nad polštářem plným vlasů. Z povrchu kůže se každému člověku odlupují odumřelé částečky kůže, které však pouhým okem neuvidíte. Lupy vznikají tehdy, když se odumřelé kožní buňky přestanou správně odlučovat a na pokožce zůstávají v kouscích. Vlasovým kořínkům nánosy šupin nedělají dobře a vlasy pak mohou začít vypadávat. V boji proti lupům pomohou speciální šampony a kúry, v úpornějších případech dermatolog. 
Přípravky, které fungují: Nizoral, Vichy Dercos proti lupům a padání vlasů  

Vypadávání vlasů může ovlivnit i roční období 

Hlavně na jaře a na podzim počítejte s tím, že vám v hřebenu zůstane až třikrát víc vlasů než jindy. Souvisí to s jejich přirozeným růstovým cyklem. Nové vlasy začnou vytlačovat ty, které jsou na konci svého života. Ty se pak uvolňují a začnou vypadávat. 

Jak rozpoznat příznaky? 

Vlasy vypadávají rovnoměrně po celé hlavě, citlivěji přitom na změnu ročního období mohou reagovat čerstvé maminky. Obtíže trvají jen několik týdnů. 

Jak dlouho trvá léčba? 

Speciální léčba není potřeba, vypadávání vlasů se po čtyřech až šesti týdnech zastaví. 

Kdy vlasy začnou znovu růst? 

Vypadávání způsobuje růst nových vlasů. Nemusíte mít o svou kštici strach, její hustota se do několika měsíců zase obnoví. 

Po porodu

Kromě nabraných kil trápí po porodu většinu žen i řídnutí vlasů. Je to tím, že jejich tělo po porodu zažije velkou hormonální skluzavku. Zatímco těhotenství lze považovat za hormonální špičku, po porodu hladina ženských hormonů v krvi klesá, na což mohou citlivě reagovat právě vlasy. K hormonům se přidává i stres a únava spojená s kolotočem kolem nového člena domácnosti. 


Vlasy také mohou citlivě reagovat na hormonální antikoncepci, která zvýší hladinu ženských hormonů v krvi. Mnohé ženy se s problémy potýkají hlavně po jejím vysazení, kdy se hladina hormonů zase vrací k normálu. 

Jak rozpoznat příznaky? 

Vlasy vypadávají rovnoměrně po celé hlavě. Většina žen si stěžuje, že jim v hřebenu zůstává mnohem víc vlasů než kdy dřív. 

Jak dlouho trvá léčba? 

Vlasy se do půl roku obvykle samy dají do pořádku. V případě, že padání vlasů neustává, objednejte se k dermatologovi. Vlasy mohou signalizovat problém se štítnou žlázou nebo zásadní nedostatek železa. 

Kdy vlasy začnou znovu růst? 

Je to individuální, ale za tři měsíce až půl roku začnou vlasy obvykle znovu rašit. 

Rada dermatologa

Těhotenství a porod jsou pro tělo velkou zátěžovou zkouškou, pomozte mu potravinovými doplňky pro těhotné a kojící a také zdravým a vyváženým jídelníčkem. Důležité jsou vitaminy skupiny B, vitamin E a vitamin A, zinek a železo. Jako první pomoc poslouží šampony a kúry proti vypadávání vlasů, které podpoří prokrvení vlasové pokožky.

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.