Začít cvičit lze už pár hodin po porodu

Optimální je začít ještě před početím a být přirozeně aktivní po celé těhotenství.
Zdroj: Anna Nahabed / Shutterstock.com
Maminko, hlavně si odpočněte, ať máte dost mléka pro miminko, slýchávají novopečené rodičky na oddělení šestinedělí od zdravotních sester. Jakmile se z ženy stane matka, staví se dítě na první místo. Péči a pozornost ale potřebuje i rodička a její tělo, těhotenstvím a porodem změněné a unavené. Čím dříve o něj začne žena pečovat, tím lépe.

„Počkám po šestinedělí“ je dávno překonaná mantra. Ono i začít na sobě pracovat v porodnici je vlastně už pozdě. „Optimální je začít ještě před početím a být přirozeně aktivní po celé těhotenství,“ říká porodní asistentka se specializací na fyzioterapii poporodních stavů Denisa Mlynáriková. Znovu se do toho pustit a zkoušet jemně aktivovat svaly lze už pár hodin po porodu.

„Je dobré se do toho pustit co nejdříve. Samozřejmě záleží, jaký byl průběh porodu,“ povzbuzuje novopečené maminky fyzioterapeutka Lada Andrová s tím, že pokud by čekaly s cvičením až na konec šestinedělí, může to být pozdě. „Klouby a vazy rozvolněné působením hormonů už se tou dobou stahují zpět, a pokud se tělo stáhne ,nakřivo‘, mohou přijít problémy jako inkontinence, diastáza a tak dál.“ A pohybová specialistka Hana Kmeťová ze studia zdravého pohybu In Corpore Sano ji doplňuje: „Jakmile je to možné, začneme pracovat s dechem, pak i s pozvolnou aktivací pánevního dna.“

Jak ale upozorňuje Lada Andrová, cvičení svalů pánevního dna není posilování, ale zvyšování jejich elasticity. Ta dostala tlakem hlavičky dítěte během těhotenství a jeho prostoupením při porodu pořádně zabrat a je potřeba ji obnovit a napravit případné svalové dysbalance.

Naslouchejte svému tělu

Nic se ale nemá přehánět a po porodu obzvlášť. Tělo potřebuje i odpočívat. „Důležité je dát tělu čas a především poslouchat jeho řeč. Mnohem efektivnější je cvičit po pár minutách několikrát denně než jednou za čas půl hodiny,“ říká z vlastní zkušenosti Hana Kmeťová, máma dvojčat.

První týdny po porodu tři- až čtyřikrát denně ,jen‘ dýchala a snažila se naučit aktivovat svaly pánevního dna, o kterých do té doby neměla tušení. „K tomu, abych se posunula dál, bylo nutné zpomalit. Nesoustředit se na to, kolikrát cvik provedu. V tomto případě vítězí kvalita nad kvantitou,“ říká pohybová specialistka. Porodní asistentka maminky uklidňuje: „Ženské tělo včetně pánevního dna a břišních svalů se vrací do původního stavu postupně, klidně i půl roku. Nesnažte se to uspěchat.“

Zkuste jednoduché cviky 

Pár jednoduchých, ale účinných cviků je popsáno v Knize o těhotenství a dítěti od profesora Antonína Pařízka, předního českého porodníka z pražské porodnice U Apolináře. 

Leh na břiše (na podporu zavinování dělohy): Ruce složeny pod čelem, podbřišek podložený přehnutým polštářem, zvolna dýchat. Vydržet 5–10 minut, nejlépe několikrát denně.

Vzpor klečmo (aktivace břišních svalů, podpoření zavinování dělohy): Ruce pod ramenními a kolena pod kyčelními klouby, zvolna nádech do břicha, s výdechem vtáhnout břicho k páteři. Opakovat 8–12×, a to 2–3× denně. 

Leh na zádech (aktivace svalů pánevního dna): Dolní končetiny pokrčeny a opřeny o chodidla, pánev podložena přehnutým polštářem, směřuje kolmo nahoru. Několikrát za sebou jemně stáhnout a povolit svaly pánevního dna.

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.