Tajný recept Asiatek na zvládnutí menopauzy

Přechod? Inspirujte se u Asiatek
Všimla jste si, že Asiatky i po čtyřicítce mnohdy vypadají jako dvacítky? Stárnou zkrátka elegantněji než my Evropanky a ani menopauza je tolik netrápí. Lékaři a vědci teď zkoumají, zda k tomu přispívají ryby, mořské řasy nebo sója. O té už se mimo jiné ví, že obsahuje přírodní látky, které se v lidském těle chovají jako hormony. A podle některých studií skutečně pomáhají zastavit čas. 
Vyzkoušejte si členství videoportálu
Kondice na 14 dní zdarma!
Získejte přístup k odborným článkům a cvičebním lekcím, které zvládnete v bezpečí domova.

Co jsou fytohormony?

Vždycky se najdou ženy, které klimakterické potíže nemohou nebo nechtějí léčit hormony, mnohdy třeba jen proto, že je jim protivná myšlenka polykat něco umělého. I to byl důvod, proč se lékaři a vědci začali zamýšlet, zda účinné prostředky proti návalům, výkyvům nálad a spol. neposkytuje v šetrnější podobě také sama příroda. Inspiraci našli u asijských žen, které jako zázrakem trpí zmiňovanými potížemi výrazně méně. Jejich jídelníček přitom obsahuje hodně látek nazývaných fytoestrogeny nebo také rostlinné hormony. Strukturou se dokonce podobají estradiolu. Nejprobádanější jsou pravděpodobně isoflavony, které v rostlinách fungují jako antioxidanty. Právě těch má hodně třeba sója.

Jak pomáhají isoflavony ze sóji?

U japonských žen lékaři vypozorovali menší počet návalů, slabší pocení a také nižší výskyt nádorů a nižší hladiny lipidů v krvi. Názory lékařů na tuto formu ‚samoléčby‘ ale nejsou jednoznačné, studie zatím stoprocentně neprokázaly, že fytoestrogeny skutečně pomáhají. Někteří lékaři dokonce proklamovanou prospěšnost sóji považují jen za skvělý byznys. Anebo za tím stojí jiný faktor, o kterém zatím nic netušíme. Faktem ale je, že Asiatky jsou oproti průměru skutečně zdravější a v menopauze méně trpí různými obtížemi – a sóju jedí celý život.

Co se ještě doporučuje?

Mezi další rostliny, které podle některých studií obsahují látky ovlivňující hladinu ženských hormonů během menopauzy, patří ploštičník hroznatý nebo jetel červený. V kombinaci se sójou je najdete například v přípravcích Femiflavon, MenoMax nebo Swiss Estrovone. To jsou doplňky stravy. Ploštičník se pak vyskytuje v léčivém přípravku Menofem nebo doplňku stravy GS Merilin. Jako doplňková léčba by měly funguvat také čajové směsi, například léčivý přípravek Fytokliman planta nebo čaje Gynastan Meno od Phytopharmy či Klimak Tea od Dr. Popova.

Když sójou nahradíte část živočišných tuků, zbavíte se cyklických bolestí prsou, ty v menopauze souvisejí právě s nasycenými tuky.

Jak velký je jejich efekt ve srovnání s HRT?

Spousta potíží, které ženu během menopauzy obvykle provázejí, jsou subjektivní. To se samozřejmě netýká osteoporózy nebo ukládání tuku v cévách. Ovšem pokud jde o návaly, bušení srdce a změny nálady, každá žena se liší a je zapotřebí, aby si našla přesně to, co pro ni funguje. Gynekolog Jaroslav Janíček dokonce ve své knize Žena v přechodu píše, že je důležité, aby předepsanou HRT pacientka opravdu chtěla. Pokud bude hormony brát přes svůj vnitřní odpor, tělo na ně nemusí vůbec zareagovat. Totéž platí i u rostlinných přípravků. Lékaři je někdy doporučují jako doplňkovou léčbu, tedy i v případě, kdy žena užívá HRT, jindy jako variantu pro ty, co nechtějí být léčeny hormony. V každém případě myslete na to, že doplňky stravy se nemusejí prokazovat studiemi účinnosti, léčivé přípravky ano. Takže je sice možné, že látka, kterou využívají, opravdu funguje, ale zdaleka není jisté, že zrovna vám pomůže pilulka, kterou jste si koupila. Obecně platí, že je lepší kupovat doplňky stravy u výrobce, který se může pochlubit vlastními studiemi.

Můžu jíst sóju po rakovině prsu?

Asijské ženy trpí méně nádory, a to včetně rakoviny prsu. To je fakt. Na druhou stranu vědci stále ještě nevědí, jestli za to mohou děkovat pouze sóje konzumované od dětství nebo se na tom podílejí i jiné faktory – jako třeba odlišný způsob života. Zatímco tabletky s fytoestrogeny lékaři během rekonvalescence spíše nedoporučují, mírná konzumace sóji rozhodně neuškodí, naopak můžete mít z jejích případných ochranných účinků profit i po prodělání rakoviny prsu. Ale pozor! Nedoporučuje se více než 1 mg sóji na kilo tělesné váhy za den, což zhruba znamená dva sójové výrobky. Pokud byste do sebe dostala víc než 150 mg sóji denně, mohla by vás ohrozit mírná forma dysplazie děložní sliznice.

Zabírá sója na některé potíže lépe?

Vědecké studie nejsou jednoznačné, nicméně obecně nejlepší efekt fytoestrogeny prokazují při mírnění návalů a nočního pocení. Podle výsledků jednotlivých studií se zdá, že tyto látky zabírají zejména na citlivé ženy, u těch pak dokonce mírní úzkosti, zlepšují náladu a pomáhají proti únavě. Například ve studii publikované v Journal of Endocrinological Investigation zkoumané ženy po měsíci užívání sójového extraktu zaznamenaly o třetinu méně návalů. Po osmi týdnech o polovinu. Užívaly 20 gramů sójových bílkovin denně. Spekuluje se také, zda sója nemá vliv na stárnutí pleti. 

Kdo by je určitě brát neměl?

S lékařem byste se o užívání přípravků na bázi fytoestrogenů měla poradit, pokud užíváte léky, které zvedají hladinu estrogenu, tedy antikoncepční pilulky či hormonální substituci, nebo jste prodělala rakovinu prsu, dělohy či vaječníků. Problematická je z tohoto pohledu také endometrióza a nezhoubné nádory v děloze. Všechny tyto nemoci nějakým způsobem souvisí s hormony, proto není dobré bez dohledu lékaře brát pilulky, které mohou jejich hladinu ovlivňovat. 

Zkuste ženšen

Panel amerických vědců a lékařů se před lety shodl, že extrakt z kořene této bylinky pomáhá při menopauzálních potížích, jako jsou poruchy nálady a problémy se spánkem. Ženy, které jej užívají, se zkrátka cítí lépe. Obsahuje totiž látky zvané ginsenoidy, které působí proti únavě, vyčerpanosti a také poruchám soustředění, na něž si ženy po čtyřicítce stěžují. Dobrou zprávou je, že tradiční medicína jej považuje za afrodiziakum, takže se dá říct, že jedna rostlina pomůže při zahánění hned několika hodně nepříjemných klimakteriálních potíží. Nepomáhá naopak při návalech a  pocení. Neměla byste ho užívat, pokud berete lék na ředění krve warfarin, zvyšoval by riziko krvácení. A také pozor při kombinacích s kofeinem nebo guaranou, povzbuzovací účinky se násobí, což není dobré pro vaše srdce.

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.