Roztroušená skleróza a žena

Roztroušenou sklerózou jsou více ohroženy kuřačky nebo ženy, které v nízkém věku dosáhly Body Mass Indexu nad 30.
Jde sice o geneticky podmíněné onemocnění, ale zdaleka nemůžeme říct, že se jedná o jeden jediný gen, kterým by se nemoc předávala z generace na generaci. Záleží také na infekčních nemocech, které člověk prodělal (zmiňuje se například virus Epstein-Barrové), více trpí kuřačky nebo ženy, které v nízkém věku dosáhly Body Mass Indexu nad 30. A velkou roli hraje také nedostatek vitaminu D.

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, při němž vlastní tělo ze zatím neznámého důvodu ničí myelinové obaly nervových vláken v mozku. V místech, kde se tak děje, se vytvářejí plaky, které se hojí jizvami. Mozek nejprve tato poškození zvládá ‚opravovat‘, ale v momentě, kdy to už nejde, přeruší se nervové impulzy. To vede k poruchám zraku, ale také k ochrnutí. Léky – zvláště když jsou podané hned na začátku nemoci, nejlépe po první atace – nemoc dokážou významně zpomalit. U nás jí trpí poměrně hodně lidí ve srovnání se světem: mluví se o minimálně 17 tisících pacientů a pacientek.

Podle statistik se dědičnosti bát nemusíte

ZAVŘÍT REKLAMU
Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.