Pot se nenosí. Jak se ho zbavit?

Trpíte-li hyperhidrózou, tedy nadměrným pocením, pomůže vám chirurgický zákrok. Pot zastaví botulotoxin.
Zdroj: Shutterstock.com
Pocení je zdravé a bez něj by naše tělo fungovat nemohlo. Existují ale způsoby, jak ho dostat pod kontrolu, aby neobtěžovalo vás ani vaše okolí. Víme, jak zůstat svěží, ať už si jdete zaběhat do parku, nebo vás čeká náročný den v práci. 

Pot v těle funguje jako výkonná klimatizace. Vždycky když začne jít do tuhého, nastupuje, aby nám pomohl vyrovnat stoupající teplotu. Nezáleží přitom, jestli je to kvůli počasí venku, sportovním výkonům nebo stresu. Vyšší tělesná teplota a větší prokrvení tkání je pro pot zkrátka jasný pokyn k práci.

Kromě regulace tělesné teploty má v těle ale ještě jednu důležitou roli. Pomáhá z něj vyplavovat škodliviny, a proto se potíme vlastně neustále, i když to na první pohled nebývá vidět. Mikrokapénky potu se totiž na většině míst stíhají rychle odpařit. Zvlášť pokud jim to usnadníte prodyšným oblečením. Denně se takhle z těla odpaří kolem půllitru tekutin.

Potní žlázy jsou rozmístěné po celém těle. Na podněty zvenčí nereagují všechny stejně, ale jsou místa, kde se zpotíte zkrátka vždycky. K těm patří hlavně podpaží, kde se nachází nejvíc potních žláz. A přesně tam nás pot taky nejvíc štve. Nevzhledné mokré koláče v podpaží nejsou rozhodně nic, co by člověku přidalo na kráse. Zvlášť když se k nim ještě přidá nepříjemný zápach.

Ženy jsou v tomhle ale vůči svým mužským protějškům ve výhodě. Potních žláz totiž mají méně, a navíc na vnější podněty nereagují tak prudce jako ty mužské. V podpaží žen také obvykle není tolik bakterií, takže pot méně zapáchá. V tažení proti potu tak ženy startují z mnohem lepší pozice. A když sáhnou po dobrém antiperspirantu a prodyšném oblečení, nemusí se pocením trápit vůbec.

Antiperspiranty totiž stahují ústí potních žláz a omezují tak množství vyloučeného potu. Tím zároveň brání i vzniku zápachu, protože bakterie a kvasinky, které typický zápach způsobují rozkládáním potu na povrchu kůže, připravíte o jejich „potravu“. Většina antiperspirantů, které se nabízejí, navíc obsahují i parfémy, které pokožce v podpaží propůjčuje jemnou nevtíravou vůni. Máte-li přesto obavy, aby se antiperspirant netloukl s vaším parfémem, doporučujeme vybrat si z těch neparfemovaných. 

Stick, sprej nebo kulička? 

Účinkují stejně, ne každému ale vyhovují všechny druhy. Sticky jsou obecně jemnější než spreje, protože spousta sprejů obsahuje alkohol, který může pokožku podráždit. Stick také bývá dobrou volbou tehdy, když máte sklon k silnějšímu pocení. Máte-li citlivou pleť, pravděpodobně vám zase nejlíp sedne kulička. Jste-li zvyklá nanášet antiperspirant po holení, hledejte takové přípravky, které obsahují zklidňující látky. Zabráníte tak nechtěnému začervenání a pupínkům.

Vyrážíte-li sportovat, doporučujeme přípravky s delší než celodenní ochrannou. Budete tak mít jistotu, že antiperspirant neselže ani při hodně intenzivní zátěži. Trápí-li vás nadměrné pocení, zkuste silné antiperspiranty z lékáren. Na rozdíl od jiných antiperspirantů se nanáší večer před spaním a pocení postupně omezují. Přes den pak můžete použít antiperspirant, na který jste zvyklá.

Hodně můžete ovlivnit i tím, co si obléknete na sebe. Mnohem méně se budete potit v prodyšném oblečení, které vaší pokožce dovolí dýchat. Totéž platí i o vašem spodním prádle. Jdete-li sportovat, vyplatí se investovat do funkčních materiálů, díky kterým se pot mnohem rychleji odpařuje. Tím eliminujete nejen nevzhledné skvrny, ale i nepříjemný zápach, protože pokožka bude s potem v kontaktu kratší čas. 

Měsíce bez potu 

Krajním řešením nadměrného pocení jsou botulotoxinové injekce, které zablokují přenos nervových vzruchů do potní žlázy a tím ji na několik měsíců vyřadí. Dermatologové obvykle mluví o čtyřech měsících až roce, kdy efekt přetrvává. Botoxem se dá ošetřit nejen podpaží, ale třeba i dlaně, plosky nohou, čelo, třísla nebo zátylek. Zákrok trvá několik minut a nebolí. Vpichy jsou totiž drobné a jehla velmi tenká.

U citlivějších klientů ale dermatologové před aplikací botulotoxinu používají znecitlivující krém. Na účinek ošetření si obvykle musíte pár dní počkat. Obvykle to trvá tři až pět dní, než potní žlázky přestanou fungovat. Bezprostředně po ošetření je také třeba dodržovat speciální režim – první čtyři hodiny byste si neměla lehat a další den se ošetřeného místa vůbec dotýkat. Za botulotoxinové injekce zaplatíte v průměru kolem deseti tisíc. 

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.