Nadýmání: zvládnete ho uklidnit sami

Proti nadýmání může pomoci jóga, relax nebo probiotika.
Zdroj: Shutterstock.com
Staré rčení říká, že všechny zdravotní problémy pramení v zažívání. Jisté je, že se na něm dokážou dost nepříjemně podepsat. Ať už vám břicho naroste po fazolích, nebo před důležitou schůzkou, vyzkoušejte, který z našich tipů ho dokáže vrátit do pohody.

Anna Jungwirthová doporučuje užívat probiotika, nejlépe laktobacily, pokud vás kromě nadýmání trápí i zácpa. Další užitečné přípravky se jmenují Espumisan, Lefax či Sab simplex, všechny mohou i těhotné ženy. Doporučuje se také Degasin. Důležité je vědět, že osvědčená účinná látka se jmenuje simetikon nebo dimetikon. Obáváte-li se jíst fazole, čočku či zelí, zkuste přípravky s alfagalaktosidázou, enzymem, který je v těle zapotřebí, aby se snadněji vstřebávaly plyny vznikající trávením problematických potravin. V Americe se přípravek s tímto enzymem jmenuje Beano, tedy něco  jako Fazoláč, a tamní lékaři radí přidávat si ho rovnou do nadýmavých jídel. U nás jej najdete pod názvem Meteo, což je vlastně také vypovídající. Jde o doplněk stravy.

Probiotika je možné užívat dlouhodobě, ostatní přípravky je dobré brát si jen občas při akutních potížích nebo když jíte fazole a víte, že se to neobejde bez následků. V lékárně se poraďte, který přípravek se na vaše problémy hodí nejlépe.

Když jste těhotná

Zázvor v jakékoli formě je výborný prostředek, jak si poradit zejména s nadýmáním a nevolností v těhotenství, používali ho naši předci a existují o tom dokonce i vědecké důkazy. Připisuje se mu také kladný vliv na imunitu. Stejně jako zázvor se ke zmírnění těhotenských potíží používá i fenykl, byť jeho silně aromatická chuť nemusí vyhovovat každé. Dělá však pořádek ve střevech, kde pak nedochází k tak velkému kvašení a vzniku plynů.

Zázvor si můžete koupit v tabletách (třeba pod názvem Ginger), ale také nastrouhat a smíchat s citronovou šťávou, případně ještě mírně osladit, bude-li na váš vkus jeho chuť příliš štiplavá. Pak působí nejen jako úleva od nepříjemných tlaků v břiše, ale také jako přírodní prevence nejrůznějších viróz. Z fenyklu se dají využít jeho semínka jako koření do různých jídel, ovšem nejsnadněji se k němu dostanete prostřednictvím čaje, který koupíte v lékárně. 

Když za to může stres

Koho trápí nadýmání v souvislosti se stresem, tomu pomůže odborník na duši. Zvláště pokud je váš problém už i dráždivý tračník, funkční porucha, při které není vlastně nemocný žádný orgán v těle, přesto trpíte náhlými průjmy, bolestmi břicha nebo naopak zácpou. Problém je víc v hlavě a ještě víc v uspěchaném a nervózním životním stylu. Se stresem byste měli zatočit i v případě, že trpíte nadýmáním kvůli takzvanému refluxu, kdy se jídlo vrací z žaludku do jícnu. Při léčbě dráždivého tračníku má skvělé výsledky kognitivně-behaviorální terapie.

Kromě léčby a omezení některých potravin dráždících zažívání (káva, čokoláda, rajčata), o kterých vám víc poví gastroenterolog  či praktický lékař, je dobré si s odborníkem na duši ujasnit, které věci vám za námahu stojí a které už ne. Jinak se nadýmání a pálení žáhy těžko zbavíte. 

Pro všechny: jóga

Zažívání prospěšné jsou všechny cviky, při nichž se žaludek dostane výše než hlava. Máte-li za sebou hodně hodin jógy a dobrého instruktora k tomu, můžete vyzkoušet rovnou stoj na hlavě. Pro méně odvážné či zdatné existují mírnější varianty, stačí dát prostě nohy a břicho nahoru. Jen mějte na paměti, že stejně jako ostatní cviky, které stlačují břicho, nejsou ani tyto vhodné pro těhotné ženy.

Cvik, díky kterému nadýmání povolí, je velmi jednoduchý, pravděpodobně jste ho cvičili v tělocviku na základní škole, a vůbec netušili, že praktikujete jógu. Jedná se totiž o prachobyčejnou svíčku! Lehnete si na záda, přitáhnete kolena k hrudníku a záda opřete o ruce. Nohy natáhnete vzhůru tak, aby byly v rovině očí. Vydržte tak jednu minutu, pak nohy pomalu sklopte dozadu za hlavu a vydržte další minutu. Rukama si stále podpírejte záda v oblasti beder. 

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.