Menopauzální potíže: dělíme je na nebezpečné a nepříjemné

Jak zvládnout menopauzu
Zdroj: GoneWithTheWind / Shutterstock.com
Po 45. narozeninách to začne vypadat, že hormony, které dosud pracovaly bezchybně, najednou dělají chyby. Výsledkem jsou různě intenzivní potíže se spánkem, objevují se návaly horka, natékají nohy…

Ne každá žena musí mít nutně menopauzální potíže. Hodně záleží na vnitřním nastavení. „Podle mých zkušeností trpí takzvaným klimakterickým syndromem jen malá část žen. Je ostatně zajímavé, že výskyt těchto obtíží je hodně kulturně závislý. Méně jimi trpí Asiatky i Arabky a vůbec jím netrpí mayské ženy,“ vysvětluje gynekolog a porodník Alexandr Barták.

Klimakterické obtíže jsou podle jeho názoru příkladem psychosomatických potíží, tedy takových, na kterých se do značné míry podílí psychika. „Obecně se dá říci, že tyto potíže se vyskytují především ve společnostech, kde se zdůrazňuje ideál krásy, mládí a sex-appeal, naopak jsou vzácné ve společnostech, kde se staré ženě dostává vysokého společenského uznání,“ vysvětluje lékař.

Potíže kolem klimakteria můžeme zjednodušeně rozdělit na nepříjemné a nebezpečné. Do druhé skupiny patří například osteoporóza neboli odvápňování kostí, které během klimakteria může nabrat opravdu nebezpečnou rychlost a které je potřeba hlídat s pomocí lékaře.

Poměrně časté jsou návaly horka, kdy žena najednou pocítí horko v obličeji, zpotí se, mnohdy má dojem, že zčervenala a že se tím společensky znemožnila. Nebývá to pravda, jen výjimečně to okolí zaznamená, všimne si až ženiných „maskovacích“ manévrů a nervozity. Návaly někdy můžou narušovat spánek. „Tento zdaleka nejčastější projev klimakterického syndromu je nepříjemný, ale rozhodně ne nebezpečný a i bez léčby po několika letech postupně mizí,“ říká lékař. Návaly, poruchy spánku, pocity nadýmání je možné řešit přírodní cestou, ať už bylinkami, cvičením, nebo meditací.

Jak na to, si přečtete v našem e-speciálu Menopauza: přírodní řešení.

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.