Laky jako škůdci. Naučte se vyhnout problematické chemii

Milujete dokonalou manikúru? Dřív než sáhnete po svém oblíbeném laku, doporučujeme zkontrolovat jeho etiketu. Ty konvenční totiž často obsahují látky, které mohou lidskému tělu škodit. Barevných nehtů se ale vzdávat nemusíte, poradíme vám, jak je nalakovat šetrně.
Vyzkoušejte si členství videoportálu
Kondice na 14 dní zdarma!
Získejte přístup k odborným článkům a cvičebním lekcím, které zvládnete v bezpečí domova.

Laky na nehty patří stran obsažených ingrediencí k nejproblematičtějším kosmetickým produktům. To je dáno zejména tím, že aby na nehtech držely tak, jak mají, a zároveň na nich pěkně vypadaly, musí je tvořit poměrně sofistikovaný chemický koktejl. Leckdy jsou však jeho součástí i látky s pochybnou pověstí, jako jsou například trifenylfosfát, ftaláty, toluen (jinak také methylbenzen), xylen, kafr, formaldehydové pryskyřice, ethyl tosylamid, kalafunu či halogenorganové sloučeniny (AOX). Zejména první zmíněné je dobré se vyhnout – může totiž způsobovat nejen alergické reakce, ale také ovlivňovat hormonální systém, nebo dokonce zvyšovat riziko nádorových onemocnění. Ingredience obsažené v lacích jsou problematické i vzhledem k životnímu prostředí.

Přírodní cestou

Nejbezpečnější je sáhnout po přírodních lacích s bio certifikátem. Problém ovšem je, že je jich na trhu stále relativně málo. Tím spíš v běžných drogeriích či parfumeriích. Jde o pár certifikovaných odstínů od německé značky Logona. Šetrnou volbou jsou i laky od rakouské značky Provida – mají označení Demeter, což znamená, že jsou v té nejpřísnější přírodní kvalitě, nikoli však veganské. Zajímavou alternativou jsou také slupovací laky na bázi přírodní pryskyřice, například kanadská značka Suncoat, kterou ale na českém trhu nenajdete, v drogeriích jsou na této bázi dostupné dětské laky Bo-Po. Co se profesionální manikúry týče, doporučit se dají značky Orly, SPA Ritual nebo Biosculpture, které sice přírodní ani bio rozhodně nejsou, tu nejproblematičtější chemii však neobsahují.

A jsme u toho: Pokud se nechcete pídit po vysloveně přírodních lacích, vyplatí se poohlédnout se po těch s ‚odlehčeným‘ složením. Poznáte je snadno podle číslice v kombinaci se slůvkem free (tedy česky bez) na etiketě. Výrobce tak deklaruje, co všechno v jeho výrobku nenajdete – číslice přitom udává počet látek. Ale pozor, také v tomhle případě to má háček.

Zdraví versus marketing

Logicky se může zdát, že tou nejlepší a nejbezpečnější variantou jsou laky, které mají nejvyšší číslo před slovem free. To však nemusí být nutně pravda. Záleží totiž v podstatě jen na značce samotné, které látky do svého tvrzení ‚BEZ‘ na obalu zahrne. Jeden z prvních šetrnějších laků byl ‚3 free‘. V průběhu let byly v lacích identifikovány další problematické složky a ty se postupně dostávaly na seznam látek, kterým je třeba se vyhýbat a jejichž nepřítomnost na obalu šetrnějších laků deklarovat. Na seznamu chybějících škodlivin u některých značek se však objevil třeba i lepek, parabeny, silikony či methylisothiasolinone, které se v lakových formulích téměř nepoužívají. Vyšší číslo na flakonu tedy může být pouhý marketing.

Bohužel neexistuje žádný nezávislý orgán či certifikace, která by tuto informační praktiku nějak upravovala a zavazovala tak jednotlivé výrobce jen k relevantním tvrzením. Proto se i u zdánlivě ‚zdravějších‘ laků vždy vyplatí prostudovat si etiketu. Pokud vám to přijde příliš složité, vězte, že každý, i ‚3 free‘ lak, je vždycky lepší než jakýkoli konvenční, tím spíš ten dovezený či objednaný ze Spojených států. V amerických lacích se totiž mohou objevovat i látky, které jsou v těch evropských zakázány – jde například o některé formaldehydy a ftaláty.

Šetrnější ‚x free‘ laky najdete například u značek Kia-Charlotta (14 free), Aila (13 free), Sienna Byron Bay, Sally Hansen nebo u levnější drogerkové přírodní značky Benecos.

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.