Jak vybrat padnoucí sportovní podprsenku

Správná sportovní podprsenka podepře nejen vaše prsa, ale i sebevědomí.
Zdroj: gpointstudio / Shutterstock.com
Otřesy, výskoky, přítahy nebo výdrže hlavou dolů. To vše musí spolu s vámi vstřebat i vaše prsa. Dejte jim patřičnou oporu. V nevhodné podprsence povolují prsní vazy, které zodpovídají za hezký tvar poprsí. Správná naopak podpoří vaše výkony. 

„Ženy si rády na sport nechávají klasické podprsenky, které už jsou obnošené a často i povolené,“ překvapuje Karolina Tomascová, majitelka prodejen Správná podprsenka. To je chyba. Při jakékoli sportovní aktivitě jsou prsa daleko více namáhaná než přes den – musí absorbovat otřesy, přizpůsobit se pohybu všemi směry, třeba i výdržím hlavou dolů. To chce naopak na podpoře v podobě kvalitní podprsenky přidat. „Jinak se mohou poničit prsní vazy, které jsou zodpovědné za to, že jsou prsa hezká a drží nahoře. I na menší prsa působí gravitace,“ vysvětluje Karolina. Čím větší poprsí, tím svědomitěji vybírejte sportovní podprsenku. Když se o ni budete dobře starat (perte v ruce nebo v pračce jemně na 30 °C), vydrží minimálně dva roky. Pokud budete mít více kousků na střídání, nemusíte se s nimi rozloučit ani po delší době. 

Podprsenka vs. lambáda 

Na trhu jsou dva typy sportovních podprsenek – ty, které se natahují přes hlavu, a ty s praktickým zapínáním, košíčky a možností upravit délku ramínek (seženete ve specializovaných obchodech s prádlem). „Druhé jmenované jsou vhodné pro ty nejtěžší sportovní aktivity, jako je běh, trampolínky nebo jízda na koni. Záleží ale i na velikosti poprsí. Pokud je žena obdařenější, nedoporučila bych jí natahovací lambádu ani na jógu,“ říká Karolina.

Natahovací podprsenka se podle ní hodí pro ženy s menšími prsy a na nenáročné aktivity. Úskalím natahovacích podprsenek bývá omezená velikostní řada S–XL, zatímco ty s košíčky se vyrábí v široké škále dle velikosti obvodu a poprsí. Aktivní žena s konvenční velikostí si může vybírat dle libosti, drobné postavy s většími prsy mohou mít s lambádou problém. 

Sportovní podprsenka s košíčky oddělí prsa od sebe, zatímco lambáda funguje spíše na bázi komprese a prsa ‚připlácne‘ k tělu. „Méně obdařené ženy pak mají dojem, že v podprsence nic nemají. Košíčky prsa podrží a zachovají hezký kulatý tvar poprsí, což vypadá pod oblečením lépe,“ nastiňuje odbornice. 

Trh se sportovními podprsenkami se ohromně posunul – nejenže vypadají skvěle (k dostání jsou dokonce i krajkové) a nositelka tak získá designový doplněk k legínám, výrobci si dávají záležet i na důležitých detailech. Některé ‚sportovky‘ s košíčky dokonce kvůli větší bytelnosti disponují kosticemi. Aby při sportu neobtěžovaly, výrobce je obalil měkoučkým silikonem. Stejně tak se lze setkat s příjemnými vypolstrovanými ramínky či zapínáním na zádech, které oceníte, kdykoli ležíte na zemi. Natahovací lambády zaujmou zajímavě řešenými zády – vykrojené, s průstřihy či do kříže. 

„Často ale neumožňují nastavit délku ramínek. Když časem povolí, menší postavy mohou mít problém,“ upozorňuje Karolina. Ovšem už i kvalitnější podprsenky se zapínáním nabízí užitečnou možnost jedním cvaknutím spojit ramínka k sobě, díky čemuž vám zpod tílka nebudou vykukovat. Zároveň to podprsence přidá na pevnosti. 

Na materiálu záleží 

Zapomeňte na bavlnu. Výrobci pro většinu svých kousků používají funkční materiály. Ty odvádí pot od těla a prádlo je prodyšnější. Nepoužívejte na ně aviváž, která prospěšné vlastnosti ničí, ani podprsenku nedávejte schnout na topení. 

Vyberte správnou velikost 

Spousta žen si kupuje špatnou velikost podprsenky. Jak tedy najít tu správnou? To jsem si vyzkoušela v prodejně Správná podprsenka na pražských Vinohradech. Karolina mi nejprve změří obvod pod prsy a také přímo přes ně. Nato nabrané míry pak ověřujeme v praxi. Důležité je zapínat na první háček (na nejvolnější obvod). Nošením a praním obvod povolí a nám pak zůstane možnost si ho přitáhnout. U ‚sportovky‘ vás může napoprvé zaskočit poněkud pevnější obvod, ale to je v pořádku. „Mnoho žen si na obvodu přidává a podprsenka pak vyjíždí po zádech vzhůru a vytváří oblouček. To je špatně,“ vysvětluje Karolina. 

Zaskákejte si v kabince 

Podívejte se na sebe z boku, obvod podprsenky by měl být vodorovně se zemí. Sportovní podprsenka má být těsná, zároveň ale nesmí nikde tlačit. Šikovná pomůcka radí, že mezi zapínáním a zády by měl být prostor na tři prsty. Shora ani z boku košíčků by prso nemělo utíkat. V opačném případě je třeba přidat na velikosti. 

Pokud se naopak košíček vlní, sáhněte po menším. Krčí se vám u podpaží ‚bochánek‘? Nemusí to být špatně, některé ženy ho tam zkrátka mají. Zkuste si sáhnout do košíčku a prso do něj porovnat. (Na vině může být ale i nevhodná velikost nebo střih.) V kabince si zaskákejte, předkloňte se, měla byste se cítit komfortně, nic by vás nemělo tlačit ani omezovat. 

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.