Co když vás záda bolí kvůli psychice? Je to hodně časté

Bolí vás záda? Možná za to může psychika.
Zdroj: Yulia Grigoryeva / Shutterstock.com
Věděli jste, že bolesti zad jsou zřejmě tím vůbec nejčastějším zdravotním problémem, který lidem všemi možnými způsoby komplikuje život? Velice často přitom nejde o problém s páteří jako takovou, spouštěčem je třeba stres.

Možná jste to už zažili. Před spaním se převalujete, protože vám hlavou běží různé problémy, které musíte co nejdříve vyřešit. Noci za moc nestojí a od rána jste celý den v tenzi, protože starostí neubývá. Za pár dní si všimnete, že vás bolí záda. Není to paralyzující bolest typu vyhřezlá ploténka, ale ozývají se třeba svaly kolem páteře a celí si připadáte poněkud ztuhlí a v křeči.

Rozhodně v tom nejste sami. Problémy se zády jsou typickým příkladem toho, jak moc spolu souvisí naše psychické a duševní zdraví. Odborníci se shodují, že psychika stojí za téměř polovinou potíží se zády, což je skutečně vysoké číslo.

„Výzkumy udávají, že v případě vertebrogenních poruch (bolesti zad) je až u padesáti procent pacientů rozhodujícím faktorem příčiny faktor psychosociální. Není tedy možné léčit jen stránku tělesnou. Je nutné, aby přístup k našim obtížím byl komplexní, což zahrnuje i změnu postoje k sobě samému a ke světu, pozitivní myšlení a přiměřenost,“ stojí například na stránkách pražské Fyziokliniky.

Zkuste sestavu proti bolestem zadZdroj: Kondice.cz

Sestavu proti bolestem zad najdete na tomto odkazu

Slabé svaly bolí

„Lidé jsou ve stresu, jsou celkově více napnutí. Navíc se málo pohybují, spíše sedí a to jim rozhodně nepomáhá. Svaly zad se stáhnou a to už začíná bolet. Přijdou do ordinace, kde se jim snaží pomoci od bolesti, ale někdy nepátrají po její příčině – na psychické trable si většinou nikdo ani nevzpomene,“ vysvětlil před časem profesor Richard Rokyta, český fyziolog specializující se na neurofyziologii, který se této oblasti medicíny celoživotně věnoval.

K tomu, že se psychický stav tolik odráží právě na zádech, přispívá i naše čím dál tím slabší kondice. Bohužel, pravidelně neprocvičujeme zádové svalstvo (korzet), které je silně ochablé, a spoustu času trávíme u počítačů. Bolí stažení hlubokých zádových svalů, které reagují na dlouhodobě nesprávnou polohu a napětí. Kdyby byly svaly kolem zad trénovanější, byly by odolnější. Tady je namístě upozornit, že i když problémy spouští psychika, změny na páteři mohou být skutečně viditelné, třeba proto, že svaly a páteř jsou kvůli psychickému napětí v nesprávné poloze, zjednodušeně řečeno.

A je tu i opačná souvislost. Dlouhodobé potíže se zády mají vliv na naše duševní zdraví. Přesvědčivě to ukázala zahraniční studie, v níž výzkumníci vyhodnotili anamnézu téměř dvou set tisíc lidí. Jedinci, kteří trpí bolestmi zad, mají vyšší pravděpodobnost duševních potíží. Oba druhy problémů spolu totiž úzce souvisí. Studii vědců z britské Anglia Ruskin University publikoval odborný časopis General Hospital Psychiatry.

Psychika, záda, psychika. Pořád dokola

Respondenti zmíněné britské studie pocházeli z desítek zemí, v průměru bolestmi zad trpěla třetina lidí, z toho téměř sedm procent chronicky. Aspoň někdy záda bolela osm lidí z deseti.

Bolest zad zhoršuje kvalitu našeho života a mohou se na ně nabalovat další zdravotní problémy. Odborníci nyní mají jasno třeba v tom, že chronická bolest páteře s sebou nese rozvoj poruchy nálady, úzkostí a sklony k pití alkoholu. Rozjíždí se začarovaný kruh, protože psychická nerovnováha bolest zad dále zhoršuje.

Pokud vás bolí záda a nešlo o ojedinělou epizodu, měli byste se vydat za svým praktikem – ten doporučí rentgen zad. Pokud se objeví výrazné degenerativní změny, měl by vás odkázat na ortopeda, neurologa nebo neurochirurga, jinak je namístě zvážit právě i psychologickou konzultaci.

Zajímá vás téma bolavých zad? Poslechněte si náš rozhovor s fyzioterapeutem Davidem Henebergem

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.