Co když vás záda bolí kvůli psychice? Je to hodně časté

Bolí vás záda? Možná za to může psychika.
Zdroj: Yulia Grigoryeva / Shutterstock.com
Věděli jste, že bolesti zad jsou zřejmě tím vůbec nejčastějším zdravotním problémem, který lidem všemi možnými způsoby komplikuje život? Velice často přitom nejde o problém s páteří jako takovou, spouštěčem je třeba stres.
Vyzkoušejte si členství videoportálu
Kondice na 14 dní zdarma!
Získejte přístup k odborným článkům a cvičebním lekcím, které zvládnete v bezpečí domova.

Možná jste to už zažili. Před spaním se převalujete, protože vám hlavou běží různé problémy, které musíte co nejdříve vyřešit. Noci za moc nestojí a od rána jste celý den v tenzi, protože starostí neubývá. Za pár dní si všimnete, že vás bolí záda. Není to paralyzující bolest typu vyhřezlá ploténka, ale ozývají se třeba svaly kolem páteře a celí si připadáte poněkud ztuhlí a v křeči.

Rozhodně v tom nejste sami. Problémy se zády jsou typickým příkladem toho, jak moc spolu souvisí naše psychické a duševní zdraví. Odborníci se shodují, že psychika stojí za téměř polovinou potíží se zády, což je skutečně vysoké číslo.

„Výzkumy udávají, že v případě vertebrogenních poruch (bolesti zad) je až u padesáti procent pacientů rozhodujícím faktorem příčiny faktor psychosociální. Není tedy možné léčit jen stránku tělesnou. Je nutné, aby přístup k našim obtížím byl komplexní, což zahrnuje i změnu postoje k sobě samému a ke světu, pozitivní myšlení a přiměřenost,“ stojí například na stránkách pražské Fyziokliniky.

Zkuste sestavu proti bolestem zadZdroj: Kondice.cz

Sestavu proti bolestem zad najdete na tomto odkazu

Slabé svaly bolí

„Lidé jsou ve stresu, jsou celkově více napnutí. Navíc se málo pohybují, spíše sedí a to jim rozhodně nepomáhá. Svaly zad se stáhnou a to už začíná bolet. Přijdou do ordinace, kde se jim snaží pomoci od bolesti, ale někdy nepátrají po její příčině – na psychické trable si většinou nikdo ani nevzpomene,“ vysvětlil před časem profesor Richard Rokyta, český fyziolog specializující se na neurofyziologii, který se této oblasti medicíny celoživotně věnoval.

K tomu, že se psychický stav tolik odráží právě na zádech, přispívá i naše čím dál tím slabší kondice. Bohužel, pravidelně neprocvičujeme zádové svalstvo (korzet), které je silně ochablé, a spoustu času trávíme u počítačů. Bolí stažení hlubokých zádových svalů, které reagují na dlouhodobě nesprávnou polohu a napětí. Kdyby byly svaly kolem zad trénovanější, byly by odolnější. Tady je namístě upozornit, že i když problémy spouští psychika, změny na páteři mohou být skutečně viditelné, třeba proto, že svaly a páteř jsou kvůli psychickému napětí v nesprávné poloze, zjednodušeně řečeno.

A je tu i opačná souvislost. Dlouhodobé potíže se zády mají vliv na naše duševní zdraví. Přesvědčivě to ukázala zahraniční studie, v níž výzkumníci vyhodnotili anamnézu téměř dvou set tisíc lidí. Jedinci, kteří trpí bolestmi zad, mají vyšší pravděpodobnost duševních potíží. Oba druhy problémů spolu totiž úzce souvisí. Studii vědců z britské Anglia Ruskin University publikoval odborný časopis General Hospital Psychiatry.

Psychika, záda, psychika. Pořád dokola

Respondenti zmíněné britské studie pocházeli z desítek zemí, v průměru bolestmi zad trpěla třetina lidí, z toho téměř sedm procent chronicky. Aspoň někdy záda bolela osm lidí z deseti.

Bolest zad zhoršuje kvalitu našeho života a mohou se na ně nabalovat další zdravotní problémy. Odborníci nyní mají jasno třeba v tom, že chronická bolest páteře s sebou nese rozvoj poruchy nálady, úzkostí a sklony k pití alkoholu. Rozjíždí se začarovaný kruh, protože psychická nerovnováha bolest zad dále zhoršuje.

Pokud vás bolí záda a nešlo o ojedinělou epizodu, měli byste se vydat za svým praktikem – ten doporučí rentgen zad. Pokud se objeví výrazné degenerativní změny, měl by vás odkázat na ortopeda, neurologa nebo neurochirurga, jinak je namístě zvážit právě i psychologickou konzultaci.

Zajímá vás téma bolavých zad? Poslechněte si náš rozhovor s fyzioterapeutem Davidem Henebergem

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.