Červené žilky: Nedejte jim šanci

K odstranění červených žilek vám pomůže částečně vhodná kosmetika. Dobré je ale navštívit i dermatologa. Velice účinný je zákrok s názvem cévní laser.
Zdroj: Shutterstock.com
Boj s červenými žilkami v obličeji i jinde je hodně těžký, vyhrát se ale dá, byť většinou jen na chvíli. Částečně pomůže speciální kosmetika, jedinou sázkou na jistotu ovšem zůstává návštěva dermatologa.

Rozšířené červené žilky se většinou týkají hlavně žen po čtyřicítce, na svém těle je ale mohou objevit i podstatně mladší ženy. Zvlášť ty, které mají obecně problém s křehkými cévami, nebo ty, které berou hormonální antikoncepci či zrovna čekají přírůstek do rodiny. Svoji roli tu totiž hrají i hormony. „Za vznik rozšířených žilek v obličeji může vícero faktorů, především je to vrozená dispozice, cévní hyperaktivita a sklon k zánětům,“ vypočítává dermatoložka Naděžda Vojáčková z pražského Laserového centra Anděl, kde právě rozšířené žilky řeší velmi často.

Sauna je tabu

Špatná zpráva je, že jakmile k tvorbě žilek jednou máte sklon, máte také téměř stoprocentní jistotu, že se u vás dříve či později objeví, a to i když jim budete cíleně předcházet. Neznamená to ale, že by prevence neměla žádný smysl – vznik žilek dokáže pořád hodně eliminovat. Jedním z faktorů, které se na tvorbě žilek podílejí, jsou totiž vnější vlivy. „Jde hlavně o sluneční záření, problémy ale způsobuje i sálavé teplo například při horké koupeli nebo v sauně, přechody ze zimy do tepla a opačně, horké nápoje, alkohol, kouření a také stres,“ upozorňuje doktorka Vojáčková. To všechno jsou věci, kterým by se majitelky pokožky se sklonem k červenání a tvorbě rozšířených žilek měly vyhýbat.

Cílený zásah

Naopak se vyplatí investovat do kosmetiky, která zlepšuje fungování kožní bariéry a posiluje křehké žilky, čímž alespoň částečně brání jejich rozšiřování. Je totožná s tou, která se používá na pleť se sklonem k červenání nebo růžovce, a najdete ji nejčastěji u lékárenských značek. „Počítejte ale s tím, že na žilky, které už se jednou objevily, kosmetika nemá žádný vliv,“ upozorňuje dermatoložka. Jedinou možností, jak se jich zbavit, tedy zůstává ošetření u dermatologa. „K odstranění rozšířených žilek používáme cévní laser. Jeho paprsek působí přímo v cévě, kde reaguje s krevním barvivem. Za vzniku tepla dojde k rozrušení cévy a jejímu následnému vstřebání,“ popisuje princip ošetření doktorka Vojáčková. Po prvním sezení většinou zmizí zhruba polovina nechtěných žilek. Není to ale naráz. 

„Bezprostředně po zákroku ošetřované místo ztmavne, bledne postupně. Výsledek tedy můžeme hodnotit až za několik dní,“ dodává lékařka. Zpravidla to ale bývá tak, že je třeba k dermatologovi zajít několikrát po sobě – ideálně v intervalu čtyř až šesti týdnů. Počet sezení přitom vyplývá z toho, jak velká je ošetřovaná plocha a v jakém stavu cévky jsou.

Za pár minut hotovo

Samotný zákrok netrvá dlouho, většinou se v ordinaci zdržíte jen pár minut. A ani nijak zvlášť nebolí, takže pokud si to výslovně nepřejete, nenanáší se dopředu ani znecitlivující krém. Zásah laserem se podobá krátkému štípnutí gumičkou a nepříjemné pocity rychle odeznívají. Kůže ale může být po ošetření začervenalá, a byl-li zákrok razantnější, může se objevit i otok nebo drobné modřinky. Všechno ale můžete bez obav zakrýt korektorem či make-upem. Nejlépe fungují ty se zelenavými pigmenty, které červeň utlumí. „A po zákroku také důsledně chraňte ošetřená místa opalovacím krémem s vysokým UV faktorem, předejdete tak vzniku pigmentových skvrn,“ radí dermatoložka Vojáčková. ­

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.