Ať pod rouškou není tma… Ani vyrážka a rtěnka

Základem čisté pleti je čistá rouška.
Zdroj: RomarioIen / Shutterstock
Základem čisté pleti je čistá rouška. Zapomeňte proto na zbytečné líčení rtů i tvářenky, dvojnásob čistěte pleť, maximálně hydratujte a ošetřujte SOS péčí. Jen tak po karanténě nevyjdete s tváří plnou pupínků.
Vyzkoušejte si členství videoportálu
Kondice na 14 dní zdarma!
Získejte přístup k odborným článkům a cvičebním lekcím, které zvládnete v bezpečí domova.

Rouška zachytí nejen mikrokapénky virů, ale „s radostí“ pohltí i veškeré další vjemy: nečistoty, které se k pleti dostanou ze vzduchu, stejně jako make-up, který na ni nanesete. Začnou se množit kvasinky, rozkládat bakterie, usazovat roztoči a vše dohromady způsobuje podráždění.

Proto je ideální se líčení pleti vyhnout. Pravděpodobnost, že by se vám povedlo nanést make-up jen nad roušku a že by se navíc nepohnula, je mizivá. Vynechte rovněž tvářenku, protože gumičky nebo pruhy látky k uchycení by ji postupně rozmazávaly. Jestli vás trápí kruhy pod očima nebo pupínky na čele, zamaskujte je raději lokálně korektorem. Dál se už jen zaměřte na zvýraznění očí, které jsou nyní dominantou. Inspirací vám mohou být tutoriály věnující se líčení arabských žen pod burkou. Černá linka, jíž jsou oči orámované, k nim stáhne pozornost. U nás v kombinaci s často světlou látkou ústenky (připočtěte i dosud neopálenou pleť po zimě) by byla mnohdy až příliš výrazná, a tak doporučujeme spíše volit přírodní tóny podle typu pleti: hnědé stíny, popelavou linku… V jednoduchém líčení báječně funguje i zvýraznění obočí, které se stává druhou výraznou dominantou odhalené části obličeje a tváři dodává výraz.

Tabu je i líčení rtů – nezapomeňte ovšem na bezbarvý pečující balzám, který zamezí jejich vysoušení.

Zabraňte škodám na kráse i zdraví

Kůže celkově pod rouškou poměrně trpí, a je tak daleko náchylnější k zarudnutí, vysušení či vzniku akné. Limituje ji nedostatek čerstvého vzduchu, hromadění teplého vzduchu vydechovaného z plic, stejně jako mechanický tlak látky o kůži. Podle dermatoložky Vladěny Fifkové negativně mohou reagovat i jedinci s normální pletí. „Ovšem při nošení roušky musí být zvláště opatrní například lidé trpící seboroickou dermatitidou, akné, růžovkou, periorální dermatitidou nebo alergií na latex (gumičky na rouškách).“

Doplňuje ji i Denisa Jasinská z kosmetické značky Essenté: „Snad největší problémy s pletí nyní zažívají v souvislosti s nošením roušek lidé s citlivou pokožkou, náchylnou k začervenání a praskání žilek. Jejich vznik je důsledkem snížené funkce elastických vláken žilní stěny. Ta postupně ztrácí pružnost, kvůli níž dochází k trvalému rozšíření kapilár, jež jsou pak viditelné pod kůží. Pokud se vhodným způsobem o takto citlivou pleť nestaráme, dochází k rozsáhlejším projevům přecitlivělosti pleti, jež může dlouhodobě vést ke vzniku kuperózy, což je trvalé zarudnutí s rozšířením malých povrchových cév.“

Pleť postižená akné je vždycky problematickou, v této době ale ještě o to víc. Celkový stav může zhoršit přítomnost roztočů, kvasinek a bakterií, pod rouškou se hromadí a množí. „V tkáni pokožky pak vznikají hluboké a rozsáhlé záněty, které se jen obtížně a dlouho hojí,“ vysvětluje Jasinská.

Co dělat každé ráno a co jednou týdně

Ve všech případech se zaměřte na hydrataci a důkladné odličování. „Před nasazením roušky si umyjte obličej vodou, následně naneste denní krém gelové nebo jiné lehké textury. Počkejte, až se vstřebá, a potom si můžete teprve dát na tvář roušku,“ radí doktorka Marianna Poljančuková z Kliniky GHC Praha a dodává, že po návratu domů je ideální nejen vydezinfikovat roušku vyvařením a přežehlením, ale vhodné je třeba i očištění obličeje čisticím mlékem nebo olejem. „Poté naneste větší množství pečujícího krému nebo obličejového séra, asi 1,5 množství běžné látky.“

Po večerním čistění je vhodné nanést regenerační krém. Svoje kosmetické rituály obohaťte pečující maskou s příměsí olejů či hydratačních komponentů. Naopak se vyhněte agresivnímu peelingu, maximálně zkuste jednou týdně enzymatický nebo napůl enzymatický jemný peeling.

Pokud na pleti vnímáte lokální podráždění – otlaky, suchá místa, zarudnutí, zahajte SOS péči: pomůže vám například Zázračný kelímek od Oriflame nebo Regenerační mast Aquaphor od Eucerin. Poslouží i obyčejná vazelína z lékárny nebo odloupnutý kousek výživného balzámu na rty, například Labello. Z péče doporučujeme nový lehký hydratační krém Garnier obohacený o léčivé aloe vera jako základ, pro zklidnění krém s mandlovým olejem, skvalanem a vitaminem E od Essenté a na oční okolí rozjasňující krém Benefiance s SPF 50 a porcí kyseliny hyaluronové. Z masek pak využijte hlavně jednorázové – textilní, s hydratačním komplexem. Osvědčila se nám třeba ta od Dr. Jart.

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.