Alternativní směry pro zvládnutí menopauzy

Přírodní řešení pro menopauzu
Tradiční čínská medicína, akupunktura, jóga nebo homeopatika. I tudy vede cesta, jak si během menopauzy vyladit duši i tělo. Přestože se najde hodně těch, kteří vám budou alternativní způsoby léčby vymlouvat, vy se ze všeho nejdřív ptejte sama sebe: Věřím tomu já? Pokud ano, je tohle váš ideální směr.
Vyzkoušejte si členství videoportálu
Kondice na 14 dní zdarma!
Získejte přístup k odborným článkům a cvičebním lekcím, které zvládnete v bezpečí domova.

Není pozdě začít s jógou až po čtyřicítce?

S jógou se dá začít v každém věku! Instruktorka jógy Zuzana Klingrová doporučuje začít s pomalejšími typy jógy, abyste nejprve zlepšila svůj stávající zdravotní stav, pokud vás něco trápí. Při pomalejším tempu cvičení pochopíte a správně se naučíte jednotlivé pozice. Vyberte si druh jógy, kde se vyučuje pránajáma – dechové techniky. Později můžete vyzkoušet i dynamičtější styly jógy.

Co to znamená hormonální jóga?

Správně se jí říká hormonální jógová terapie. Speciální sestavou jógových ásan v kombinaci se správným dýcháním stimulujete žlázy s vnitřní sekrecí, čímž se zvyšuje produkce hormonů a harmonizuje se jejich množství a poměr. Díky cvičením aktivovaným vaječníkům, štítné žláze, hypofýze a nadledvinkám se můžete vyhnout problémům souvisejícím s přicházející menopauzou nebo s nimi zatočit během ní. Sestava jednadvaceti cviků není nijak složitá. Každý cvik provádíte sedmkrát na každou stranu, následuje takzvaná cirkulace energie, kterou směrujete energii k různým částem těla. Ke cvičení patří i speciální dýchání připomínající funění. To pomáhá aktivovat žlázový systém s vnitřní sekrecí. Nemusíte se bát, že nezvládnete složité pozice, nejtěžší ásanou je klasická svíčka. Celou sestavu stihnete za 30 minut. Zpočátku se doporučuje cvičit každý den, při zlepšení třikrát až čtyřikrát týdně. 

Hormonal balance jóga

Hormonal balance jógaZdroj: Kondice.cz

Lekci najdete na tomto odkazu

Doporučuje se hypnóza?

Hypnóza sama o sobě neodstraní nepříjemné průvodní jevy menopauzy, ale může je alespoň částečně a jaksi mimoděk zmírnit. „Ženy v menopauze mají často pocit, že z jejich života něco nenávratně mizí, že ztrácejí své ženství. Vědomí vlastního ženství ale dokáže vhodně navozená hypnóza obnovit,“ vysvětluje hypnoterapeutka Jarmila Klímová z Konzultačního a terapeutického institutu v Praze. A protože to, co se děje v mysli, se často odráží i na našem fyzickém stavu, mohou se obtíže spojené s menopauzou zmenšit. Zjednodušeně to funguje jako stará známá pravda, že jsme přesně tak staří, jak se cítíme.

Pomáhají homeopatika?

Máte-li dobré zkušenosti s homeopatickou léčbou, můžete homeopatika vyzkoušet i na potíže spojené s menopauzou. „Každá žena prožívá menopauzu jinak a její příznaky jsou specifické i pro výběr homeopatického léku. Ten nejlépe zabírá, pokud je vybrán cíleně. Pak může jeden lék obsáhnout všechny stížnosti pacientky – od trávicích potíží, návalů, špatného spánku až po poruchy nálady,“ vysvětluje lékařka Kateřina Formánková, odbornice na homeopatii a členka rady Homeopatické lékařské asociace. Proto je podle ní vhodné navštívit zkušeného lékaře homeopata, který vybere lék přesně na míru, tedy po celkovém vyšetření a podle konkrétních příznaků.

Antioxidanty jsou látky, které tělu pomáhají bojovat s volnými radikály a tím zpomalují stárnutí buněk. Kromě toho snižují riziko vzniku rakoviny a srdečně-cévních onemocnění. Nejsilnějšími antioxidanty jsou vitaminy A, E a C, které najdete v ovoci, zelenině, oříšcích nebo mléčných výrobcích. Koupit se dají i v podobě doplňků stravy, lékaři ale vitaminy doporučují přijímat spíše ‚z přírody‘. V takové podobě se totiž do těla dostanou spolu s dalšími důležitými látkami, jako je třeba vláknina nebo bílkoviny. A tak se i lépe vstřebávají.

Která homeopatika užívat?

1 / Lék Apis mellifica 15 CH (podáváme 3× denně 5 granulí) je vhodný pro pacientku, která má sklon zadržovat vodu, nemá žízeň, málo močí, pokožka je průsvitná až vosková. Celkově je žena neklidná a často nervózní.

2 / Jiným lékem na zadržování tekutin v těle, které souvisí s hormonálními změnami, je lék Natrum muriaticum 15 CH (2× denně 5 granulí). Pacientka je introvertní, často ji trápí opary, popraskané rty a ráda si přisoluje jídlo. Před menstruací přibere až 3 kg (vody), které hned poté ztrácí, stěžuje si na otoky prstů rukou a na alergie.

3 / V klimakteriu trpí ženy často takzvanou stresovou inkontinencí. I tady má homeopatie v kontextu s posilováním pánevního dna velice dobrý efekt. Například lék Apis mellifica 30 CH (5 granulí na noc) je lékem na únik moči zvláště v noci a při zakašlání, kdy poslední kapky moči pálí a řežou. Podobné potíže řeší i Natrum muriaticum, kde moč mimovolně uniká při chůzi nebo při zakašlání (podáváme v ředění 15 CH 3× denně). Jiným lékem inkontinence je Sepia, která má ve svém obraze i změny nálad, pacientka je před menstruací depresivní nebo má naopak velkou chuť uklízet a prát. Moč uniká, když se žena směje, kašle či kýchá. Lék podáváme v ředění 15 CH, 3× denně 5 granulí.

4 / Sepia je lékem i pro ženu, která často trpí návaly, ale také může být zimomřivá a může se cítit prochladlá. V menopauze má tento typ ženy menstruaci spíše předčasnou, se silným krvácením, pocitem tíhy v pánvi – jako by měly pánevní orgány vypadnout ven, proto často sedí se zkříženýma nohama. V tomto období mívá rovněž odpor k dotekům a k sexu. Sepia může vyřešit i trávicí potíže, například nevolnost při pohledu na jídlo, nevolnost, která se zhoršuje cigaretovým kouřem nebo ranní potíže, kdy je břicho nafouklé a trávicí potíže provází překyselení žaludku. Pacientku může také trápit zácpa s bolestí konečníku při vyprazdňování.

5 / Jiným lékem návalů je Lachesis. Návaly jsou časté a může po nich následovat bolest hlavy, při které je hlava horká a nohy jsou studené. Barva obličeje při návalu je červenofialová, ženy trpí hypertenzí, jsou žárlivé a upovídané. Chodí pozdě spát, ale ráno se nemohou probrat, vstávají pozdě. Při menstruaci mají zpočátku prudké bolesti, které se zmírňují nástupem menstruace. Tato žena nesnáší horko a upnuté, těsné oděvy. Lék podáváme v ředění 30 CH, 1× týdně 5 granulí, a k tomu v ředění 9 CH, při každém návalu horka 5 granulí.

6 / Potíže se spánkem v menopauze vyřeší často lék Coffea 15 CH, podáváme 5 granulí před spaním nebo v noci při probuzení.

7 / Pokud se pacientka pravidelně budí kolem čtvrté hodiny ráno a nemůže znovu usnout, usíná pak až nad ránem, ale nemůže vstát, je vhodným řešením lék Nux vomica 15 CH, 5 granulí na noc a v noci po probuzení. Lék působí také na střídání nálad, kdy se stavy izolace střídají se záchvaty vzrušení.

8 / Častým lékem menopauzy je i lék Pulsatilla – pacientky rychle mění náladu a jsou jako aprílové počasí. Závislost na druhých se střídá s rozčilením, pokud je někdo kritizuje, žena je plačtivá a přecitlivělá. Mívá potíže s pocitem tíhy v dolních končetinách a sklon k tvorbě křečových žil. Také má strach ze samoty a tmy, bojí se, že bude opuštěná, dělá jí dobře soucit ostatních. Psychické i fyzické obtíže se zlepšují pobytem venku. Návaly horka a pocení budí ženu v noci, ale potí se i přes den, proto si stále nechává otevřené okno, stěžuje si na suchý jazyk, ale nemá žízeň. Také trpí močovou inkontinencí při kašli nebo z úleku. Lék podáváme v ředění 15 CH, 2–3× denně 5 granulí.

Co zmůže akupunktura?

Některé ženy na ni nedají dopustit, protože dokáže zmírnit návaly. Odborné studie zatím vyznívají nejednoznačně, nicméně jedna z těch větších potvrdila, že jehličky snižují počet návalů, čímž se zlepšuje kvalita života ženy. Podle východní teorie je zapotřebí, aby v těle každého člověka byla v rovnováze síla jin a síla jang. V období menopauzy ale během hormonálních výkyvů dochází k narušení této rovnováhy a jehly zabodnuté do těch správných míst to umějí řešit. Pokud chcete vyzkoušet, zda zaberou i na vás, dbejte hlavně na vzdělání lékaře, který vám jehly bude aplikovat. Nejlepší volbou je lékař, který vystudoval klasickou západní i tu tradiční čínskou medicínu. 

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.