4 kroky pro okamžitě rozjasněnou pleť v zimě

K rozjasněné pleti vám pomůže správná péče. Používejte peeling, správný krém, bázi pod make-up a správný make-up.
Není snad období, ve kterém naše pleť vypadá tak mdle, bez jasu a svěžesti jako v zimě. Určitě jste si toho všimla nejen na svých kamarádkách, ale i na sobě. Poradíme vám, jak docílit toho, aby vaše pokožka opět získala na jemnosti a zářivosti. 
Vyzkoušejte si členství videoportálu
Kondice na 14 dní zdarma!
Získejte přístup k odborným článkům a cvičebním lekcím, které zvládnete v bezpečí domova.

Asi tušíte, že bude řeč o projasňovačích. Ano, ale nejen o nich. Pokožce sice výrazně pomůžou získat jas, ale samy o sobě rozhodně nestačí. Základem je kromě kvalitní dekorativní kosmetiky také správná péče. 

Krok 1: Exfoliace

Jemný a pravidelný peeling obličeje, krku a dekoltu je pro zářivou pleť zásadní procedurou. Zbaví pokožku odumřelých buněk, které způsobují, že kůže vypadá mdle a unaveně. Chce to ale správně zvolit přípravek, jímž celou akci provedete. Pokud chcete výsledek vidět hned, je nejlepší sáhnout po enzymatickém peelingu, který odumřelé buňky odstraní pomocí přírodních enzymů.

Takový peeling je velmi jemný, obvykle ho snese i citlivá pleť a je také účinnější než klasické přípravky s abrazivními zrníčky. Těm se raději vyhněte úplně nebo sáhněte po certifikovaném přírodním produktu. Mechanické obrušování totiž může nejen podráždit pokožku, ale v případě konvenční kosmetiky škodí i planetě. Brusná zrníčka jsou totiž v naprosté většině případů z plastu a nakonec končí v oceánech. Pokud na výsledný efekt nespěcháte, doporučujeme sáhnout po některé z domácích peelingových kúr na chemické bázi.

Ty se na rozdíl od enzymatického nebo klasického „zrníčkového“ peelingu nesmývají – většinou mají podobu krému nebo fluidu, který se nanáší před spaním na vyčištěnou pleť. Kůži tak den za dnem jemně obrušují pomocí kyseliny glykolové, salicylové nebo mléčné. (Kyselina glykolová a mléčná se na obalech často skrývá pod zkratkou AHA, což je souhrnné označení pro takzvané ovocné kyseliny.) Taková kúra většinou trvá měsíc, a pokud se pro ni rozhodnete, je právě zima tím nejvhodnějším obdobím. Kůže pak totiž bývá citlivější na sluneční záření. I když v zimních dnech slunce skoro neuvidíte, stejně kůži chraňte UV faktorem. Třicítka je minimum. 

Krok 2: Zvolte správný krém

Pokud je vaše pleť bez jasu, je jasné, že jí chybí dostatek hydratace a energie. Mráz, vítr a neustálé přechody z vyhřátých místností ven a zase zpět kůži obírají o vláhu a způsobují, že se na ní objevují suchá místa, nebo dokonce šupinky. Výsledkem je nejen nepříjemné pnutí, ale i unavený tón pleti nebo vrásky z dehydratace. 

Zaměřte se tedy na hydrataci a také na ochranu kůže před vnějšími vlivy. Pozor, v zimě byste měla přes den používat hutnější a výživnější krém s obsahem přírodních olejů, lipidů, urey nebo panthenolu a na noc krém určený primárně na hydrataci, tedy takový, který bude bohatý na kyselinu hyaluronovou. 

Péče by tedy měla vypadat přesně opačně než v teplejší části roku. Přípravky s vysokým podílem vody přes den rozhodně nepoužívejte, v kombinaci s mrazem by nadělaly víc škody než užitku. Elegantním způsobem, jak kůži dodat vláhu v koncentrované podobě, jsou noční hydratační masky. Od věci také není pozvat do kosmetické péče více antioxidantů, zejména vitaminy C a E, které usnadňují regeneraci pokožky. Hledejte je v denní i noční péči nebo si pořiďte sérum.  

Krok 3: Rozjasňující báze pod make-up

Když už máte obličej, krk i dekolt dostatečně ošetřeny, vrhněte se na make-up. Ale pozor, než začnete, nesmíte vynechat jeden zásadní krok: bázi, která pleť na make-up připraví. V zimě rozhodně sáhněte po té s rozjasňujícím efektem. Takový produkt sjednotí barevný tón pleti, uhladí její povrch a hlavně ji rozzáří pomocí mikročásteček odrážejících světlo. Na takto připravené pleti pak make-up i déle vydrží. Toužíte-li po přirozeném „nahém“ looku, možná se bez následného nanesení make-upu obejdete. 

Krok 4: Make-up

Pokud chcete tváři dodat extra porci jasu a světla, vyberte si k bázi ještě speciální projasňující make-up. V nabídce jej má většina kosmetických firem – cenově dostupných i prémiových. Stejně jako báze obsahují kromě pěsticích složek také částečky rozptylující světlo. Záři v obličeji můžete ještě zvýraznit pomocí rozjasňujících pudrů nebo krémových rozjasňovačů v tužce. Ty se nanáší na horní linii lícních kostí, na hranu nosu, nad střed horního rtu a pod nejvyšší bod obočí.  
 

Ale ne! Používáte zastaralou verzi prohlížeče, kterou náš videoportál Kondice nepodporuje!
Pro sledování cvičebních videí, poslouchání meditací a čtení nejnovějších článků, receptů i speciálů Kondice si prosím aktualizujte svůj prohlížeč.