Zubní kaz, zánět dásní a problémy se srdcem
Dutina ústní ovlivňuje naše zdraví velkou měrou. Najdete zde překvapivé množství nejrůznějších patogenů (virů i bakterií), které se nemusejí, ale mohou rozšířit do jiných částí těla. Vaše ústa jsou takovým specifickým ekosystémem, v němž někteří obyvatelé svému hostiteli prospívají a jiní nikoliv. Když se škodlivé mikroby namnoží, máte problém. V tomto směru jsou nejobávanějšími nepřáteli zejména Streptococcus mutans, který způsobuje zubní kaz, a Porphyromonas gingivalis – bakterie, které stojí za problémy s dásněmi. A u pacientů s chronickými záněty dásní či neléčeným zubním kazem je mnohem větší riziko rozvoje srdečních onemocnění. Bakterie způsobující potíže v ústech se prostřednictvím krevního oběhu mohou dostat až do srdce či spustit zánětlivé procesy v cévách a jiných tkáních.
Jakým příznakům věnovat pozornost?
Především stavu dásní, pokud jsou začervenalé, oteklé a bolestivé, případně krvácí při jídle nebo čištění zubů, určitě byste měli svůj stav konzultovat se zubním lékařem. Varovným signálem je také zápach z úst či nepříjemná chuť v puse.
Existuje účinná prevence?
Samozřejmě. Spočívá především v pravidelné a pečlivé ústní hygieně. Vaše maminka si nevymýšlela, když vás učila čistit si zuby dvakrát denně kvalitním měkkým kartáčkem, nezapomínat na mezizubní prostory a v průběhu dne dle potřeby klidně použít ústní vodu. Řada lidí také navštěvuje zubní hygienu, což je jistě přínosem, nicméně vaše každodenní pravidelná dentální péče nikdy nemůže být nahrazena jednou za půl roku prací zubního hygienika.
Zuby si každopádně nečistíte jenom proto, aby byly čisté, bílé a estetické. Jakkoliv je pro laika vztah mezi dentální hygienou a nemocemi srdce překvapivý, zcela jistě byste ho neměli podceňovat. Teprve pak může být váš úsměv opravdu od srdce.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6615571/