Menstruační cyklus je u každé ženy individuální a může být ovlivněn řadou faktorů, od fyziologických změn až po vnější vlivy, jako je stres nebo změna životního stylu. Zatímco mírné zpoždění menstruace může být běžné, dlouhodobější nepravidelnosti by neměly být ignorovány.

Kdy začít řešit zpoždění menstruace

Obecně se udává, že menstruační cyklus má 28 dní, a to od prvního dne krvácení, po první den krvácení další měsíc. Jako normální se bere rozmezí mezi 24 a 35 dny. Vzhledem k desítkám faktorů, které menstruační cyklus ovlivňují, může mít zpoždění příčinu v mnoha věcech. Zatímco některé ženy panikaří, když mají zpoždění jeden den, u jiných žen je zase normální i týdenní odchylka. Pokud ovšem máte menstruaci celkově pravidelnou, zpozornět byste měla, pokud je zpoždění delší než týden. V takovém případě je naznak kontaktovat lékaře.

Zpoždění menstruace a kdy si udělat test

Pokud jste sexuálně aktivní a vaše menstruace se opozdí, asi vás jako první napadne možnost těhotenství. V dnešní době jsou těhotenské testy velmi přesné a mohou těhotenství detekovat i několik dní po vynechané menstruaci. Doporučuje se ale těhotenský test udělat minimálně 14 dní od očekávané menstruace. Pokud je test negativní, zopakujte ho pro jistotu za pár dnů.

Nedostala jsem menstruaci a těhotná nejsem

Pokud je těhotenský test negativní nebo jste v blízké době nebyla sexuálně aktivní a měsíčky stále nepřichází, může to mít mnoho různých důvodů. Zahrnují například tyto:

Stres

Menstruační cyklus je hormonální záležitost. Vysoké úrovně stresu mohou vést k hormonálním změnám, které naruší menstruační cyklus, zpozdí ho, změní jeho intenzitu nebo ho dokonce úplně zastaví. To jen potvrzuje, že naše zdraví se odvíjí i od naší psychiky a je dobré se stresem bojovat. 

Změna hmotnosti

Rychlý úbytek váhy nebo naopak rychlé přibírání na váze může také vést k určitým hormonálním změnám, ovlivňujících náš menstruační cyklus. Extrémní výkyvy váhy nejsou ve většině případů zdravé nikdy. 

Fyzická zátěž

Jakékoliv přetrénování nebo přílišná fyzická aktivita může vést k ovlivnění pravidelnosti menstruace. Nic se nemá přehánět, u sportu to platí stejně. 

Menopauza

Dalším důvodem, který může způsobit nepravidelnost menstruace, je příchozí menopauza nebo perimenopauza. 

Kdy navštívit lékaře?

Je důležité konzultovat gynekologa, pokud:

  • Menstruace se zpozdí více než tři týdny a těhotenský test je negativní.
  • Zpoždění menstruace je doprovázeno dalšími symptomy, jako jsou bolestivé křeče, neobvyklý výtok nebo extrémní únava.
  • Zaznamenáváte nepravidelný menstruační cyklus po delší dobu.
  • Jste znepokojena jakýmikoliv změnami ve vašem menstruačním cyklu.

Zdroje: https://www.nhs.uk/conditions/missed-or-late-periods/ https://www.healthline.com/health/womens-health/why-is-my-period-late