Kdy nastává změna času?

Změna na letní čas proběhla v březnu 2024, zpět na standardní čas se vrátíme 27. října ve 3:00 ráno. Přesně v ten moment se hodiny přesunou o hodinu zpět na 2:00, a my si tím užijeme delší spánek. Ovšem jakákoliv změna času může být pro naše tělo a organismus náročná, protože může vyvolat krátkodobé narušení denního rytmu. 

Proč změna času ovlivňuje naše tělo?

Naše tělo funguje podle přirozeného cirkadiánního rytmu, který se řídí střídáním světla a tmy. Přirozeně bychom měli za tmy spát a při světle být vzhůru. Když se tento rytmus náhle změní, třeba právě při posunu času, může organismus reagovat únavou, podrážděností nebo problémy se spánkem. Pro citlivější osoby může být takové narušení dokonce tak nebezpečné, že se může zvýšit riziko vzniku srdečních onemocnění.

Jak připravit organismus na změnu času?

Nejlepší způsob, jak se na změnu času připravit, je začít minimálně týden předem. V tu dobu začněte postupně měnit čas, kdy chodíte spát, a lehnout si jděte každý den třeba o 10 nebo 15 minut později. Tento postupný přechod zmírní šok způsobený náhlým posunem času.

Snažte se také trávit dostatek času za denního světla, tedy hlavně ráno a dopoledne – to pomáhá regulovat biologické hodiny a přizpůsobit tělo na nový rytmus. Večer se vyhýbejte kofeinu a těžkým či příliš tučným jídlům, spánek podpořte lehkou večeří a bylinkovým čajem, například z meduňky a máty. 

Pokud patříte mezi citlivější spáče, vyzkoušejte různé meditační techniky před spaním. Může jít o čtení, dechová cvičení, meditaci samotnou nebo poslech hudby. 

Jak zvládnout náročnější přechod?

Pro některé může být adaptace na zimní čas obtížnější, zvláště pokud máte nepravidelný režim nebo spíte obecně méně hodin. V takových případech je vhodné využít takzvaný power nap, rychlý odpolední šlofík, který vám sice dodá energii navíc, ale nikdy by neměl přesáhnout 20 minut.

Změna času je pro mnohé z nás poměrně výzva, ale s těmito triky pomůžete vašemu tělu i mysli si na zimní čas zvyknout. Přece jen je pro naše tělo přirozenější a příjemnější. 

Zdroje: https://www.cnet.com/health/12-ways-daylight-saving-time-affects-your-health-beyond-sleep/ https://www.nm.org/healthbeat/healthy-tips/daylight-savings-time-your-health https://www.hoag.org/featured-news/why-daylight-saving-time-makes-you-feel-terrible-2/