Co je žlučník a co umí?

Žlučník je malý měchýř, který přiléhá ke spodní části jater. Má tvar hrušky a jeho objem je asi 30 ml. Žluč se vytváří v játrech a žlučník pak slouží jako její zásobník. Po jídle pak žluč putuje do tenkého střeva, kde pomáhá rozkládat tuky. Ve střevě žluč pomáhá s trávením tuků tím, že je rozkládá na malé kapičky, což umožňuje jejich snazší vstřebávání. Díky tomu tělo lépe vstřebává i důležité vitamíny rozpustné v tucích, jako jsou vitamíny A, D, E a K.

Žluč má také další funkce, například pomáhá neutralizovat kyseliny přicházející ze žaludku do střeva, což chrání střevní sliznici před poškozením. Kromě toho žluč pomáhá tělu zbavovat se určitých odpadních látek a toxinů.

Pokud žlučník nefunguje správně nebo je produkce žluči nedostatečná, může to způsobit zažívací problémy. Mezi tyto problémy patří například šedá barva stolice, nadýmání a průjem, kolikové bolesti nebo žlučníkové kameny. Je tedy důležité, aby žlučník a žlučový systém fungovaly správně. Pokud tomu tak není a nás začnou trápit žlučníkové problémy, přichází čas na žlučníkovou dietu.

Žlučníková dieta: Jak pečovat o svůj žlučník

Speciální žlučníkovou dietu nařídí většinou lékař, když je třeba snížit zátěž na tento orgán a podpořit jeho správnou funkci. Tato dieta se zaměřuje na lehce stravitelné potraviny a naopak zakazuje tučné jídlo, které může způsobit podráždění žlučníku nebo nadměrnou produkci žluči. 

Co se nesmí jíst při podrážděném žlučníku?

Při žlučníkové dietě je důležité vyhnout se hlavně tučným a těžce stravitelným jídlům. Patří mezi ně tučné maso, například vepřové, a také uzeniny: slanina, klobásy nebo salámy, které mohou žlučník naopak dráždit.

Žlučník také dovede pořádně podráždit smažené – hranolky nebo řízky tedy při problémech nepomohou, naopak mohou vyvolat žlučníkový záchvat. Nedoporučují se ani plnotučné mléčné výrobky, sladkosti a cukrovinky. Pokud vás žlučník trápí, neměli byste to přehánět ani s kořením a pálivým nebo pikantním jídlem. 

Jaké potraviny patří do žlučníkové diety?

Pokud naopak hledáte potraviny, které se do žlučníkové diety hodí, zaměřte se na libové a rybí maso. Kuřecí, krůtí nebo králičí, treska nebo štika – tato masa jsou lehce stravitelná a obsahují menší množství tuků. Při žlučníkové dietě je také důležité zařadit dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny. Konzumovat můžete nízkotučné mléčné výrobky nebo celozrnné produkty. Zdravé tuky jsou v malém množství také povolené, je ale třeba vyhýbat se jejich nadměrné konzumaci.

Co pít při žlučníkové dietě?

Při žlučníkové dietě i mimo ni je důležité pít dostatečné množství tekutin, aby se podpořil trávicí proces a snížilo riziko vzniku žlučníkových kamenů. Nejlepší je spolehnout se na čistou vodu, proložit to ale můžete například heřmánkovým nebo mátovým čajem, které pomáhají s trávením. Vyhněte se slazeným nápojům a limonádám. 

Jak se projevuje špatná funkce žlučníku?

Špatná funkce žlučníku se může projevovat několika způsoby. Většinou se jedná o zažívací problémy, jako je nadýmání, změny ve stolici, průjem nebo nevolnost i zvracení. Dalším symptomem může být palčivá bolest v pravé horní části břicha. Tato bolest je ostrá nebo tupá a zhoršuje se po jídle, hlavně po tom smaženém nebo tučném. 

Pokud je žlučovod zablokovaný, může se projevit žloutenka; horečka nebo třesavka může signalizovat infekci žlučníku. 

Jak dlouho bývá podrážděný žlučník?

Délka trvání podrážděného žlučníku může být různá v závislosti na závažnosti problému a na tom, jak dobře se dodržuje doporučená léčba a dieta. Pokud je zánět akutní, trvat může i týden. Chronické problémy se žlučníkem jsou opakované a trvají měsíce, nebo dokonce roky, pokud nejsou správně léčeny. Podráždění dietní chybou většinou ustoupí během několika hodin, žlučníkové kameny nepřestanou působit neplechu, dokud se neodstraní.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud příznaky přetrvávají déle než několik dní, jsou velmi intenzivní nebo jsou doprovázeny horečkou, žloutenkou či zvracením, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Tyto příznaky mohou naznačovat závažnější zdravotní problém, který vyžaduje odbornou péči.

Zdroje: https://www.webmd.com/digestive-disorders/features/gallbladder-diet-foods-for-gallbadder-problems https://www.healthline.com/health/gallbladder-diet https://www.medicalnewstoday.com/articles/317196