Z Ameriky do Katalánska

Narodila se 4. března 1907 v americkém San Francisku. Během první světové války se její rodina přestěhovala do Katalánska, kde prožila většinu svého života. Svůj dlouhý a zjevně šťastný život zakončila v pečovatelském domě Residència Santa María del Tura v Olotu. Její rodina uvedla, že Maria zemřela pokojně ve spánku, což bylo jejím velkým přáním.

Zdroj: Youtube

Rekordy v dlouhověkosti

Maria Branyas Morera se stala nejstarší žijící osobou na světě poté, co v lednu minulého roku zemřela francouzská řeholní sestra Lucile Randon, která se dožila 118 let. Nyní se titulu nejstarší osoby ujala Japonka Tomiko Itoka, narozená 23. května 1908.

Maria byla podle Gerontologické výzkumné skupiny (GRG) osmou nejstarší osobou v historii. Absolutní rekord v délce života stále drží Francouzka Jeanne Calment, která se dožila neuvěřitelných 122 let a žila od roku 1875 do roku 1997.

Tajemství dlouhověkosti: Co radila Maria?

To, že se Maria dožila úctyhodných 117 let, přisuzovala kromě genetiky a štěstí také několika
základním principům, které může dodržovat v podstatě každý z nás. Nejenže díky těmto zásadám žila Španělka tak dlouho, byla ale i ve stáří stále víceméně zdravá, vitální a hlavně šťastná.

Středomořská dieta a střídmost

Základem toho, co Maria považovala za zdravý životní styl, byla střídmost nejen v jídle. Celý život jedla v podstatě středomořskou stravu, která je známá svou schopností podporovat dlouhověkost. Středomořská dieta se skládá hlavně z ovoce a zeleniny, z celozrnných výrobků, ryb a mořských plodů a také zdravých tuků, například kvalitního olivového oleje. Tento typ stravy je spojován s nižším rizikem srdečních onemocnění a dalších zdravotních komplikací, což se v případě Marie jasně potvrdilo.

Zdravé vztahy a pozitivita

Maria Branyas také prosazovala to, že je důležité vyhnout se nadměrnému stresu a hlavně toxickým lidem. A měla úplnou pravdu! Studie z roku 2020 zjistila, že lidé, kteří jsou svými partnery kritizováni, mají vyšší šanci zemřít předčasně.

Optimistická Španělka věřila, že klíčem k dlouhověkosti je pozitivita a silné sociální vazby. Měla velmi dobré a úzké vztahy se svou rodinou i přáteli a věřila, že tyto vazby jí dodávaly sílu i chuť do života. 

Dalším důležitým aspektem, který Maria vždy zdůrazňovala, byl pohyb. I ve vysokém věku se snažila zůstat aktivní, a to nejen fyzicky, ale i mentálně. Pravidelné procházky, lehké cvičení a neustálá zvědavost a ochota učit se novým věcem jí prý pomohly udržet se svěží a vitální. Dbala také na dostatek spánku. 

Zdroje: https://www.rtve.es/television/20240820/mor-maria-branyas-als-117-anys/16222544.shtml https://www.businessinsider.com/oldest-living-person-maria-branyas-morera-dies-longevity-tips-2024-8 https://www.businessinsider.com/being-in-a-controlling-relationship-can-affect-your-health-lifespan-2020-6 https://www.washingtonpost.com/world/2024/08/21/worlds-oldest-person-maria-branyas-morera-dead-117/