Chladné zimní dny s sebou přinášejí nejen sníženou aktivitu, ale také častější onemocnění a únavu. Jedním z důvodů je deficit denního světla a malá dávka slunečních paprsků, ale na vině je i špatný životní styl s nevyhovující stravou a nedostatkem aktivního pohybu. Pokud chcete zůstat plní síly a zdraví i během zimních měsíců, dopřávejte svému tělu důležité vitamíny a minerály. Zařaďte do svého jídelníčku pravidelně potraviny, které je obsahují. Pomůže vám to nejen udržet si správnou dávku energie, ale zároveň účinně posílíte imunitní systém.
Jaké jsou nejčastější příčiny snížené imunity? Podívejte se na zajímavé YouTube video na kanálu MUDr. David Frej:
Proč jsou vitamíny a minerály důležité
Vitaminy a minerály pomáhají našemu imunitnímu systému účinněji bojovat proti virům a bakteriím. Pokud je jich v těle dostatečné množství, celkově zvyšují energetickou hladinu a vyhnete se pocitům dlouhodobé únavy a snížené výkonnosti. Stejně tak mají velice příznivý vliv na celkovou náladu a přispívají ke zlepšení psychického stavu. Které vitamíny a minerály v zimě chybí tělu nejvíce?
Vitamin D
Vitamín D patří mezi skupinu vitamínů, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit v dostatečném množství. I to je jeden důvodů, proč ho má 99 % populace nedostatek. Podporuje zdraví kostí a zubů, posiluje imunitní systém a zlepšuje náladu a výkonnost. V zimě je jeho deficit podpořený nedostatkem slunečního svitu. Proto je nutné jíst častěji potraviny, které „déčko“ obsahují. Patří mezi ně tučné ryby jako makrela, losos, tuňák, ale i houby, vajíčka nebo třeba tresčí játra.
Vitamin C
Vitamín C výborně posiluje imunitní systém a působí jako účinný antioxidant. Pomáhá chránit naše buňky před oxidačním stresem, snižuje únavu, přispívá k tvorbě kolagenu a přispívá ke správnému fungování našeho metabolismu. „Céčko“ je také důležité pro zdravou pokožku a sliznice. Jezte pravidelně citrusové plody, kiwi, jahody, ale i zeleninu jako například papriky, brokolici, květák, kedlubny, růžičkovou kapustu.
Vitamin A
Vitamin A neboli retinol je významným antioxidantem, který zvyšuje aktivitu imunitního systému, chrání buňky v těle a v případě nachlazení či nemocí zkracuje délku jejich průběhu. Zároveň je důležitý pro zrak, zdravou pokožku, kosti a sliznice. Najít ho především v játrech, rybím tuku, vejcích, mléce, mléčných výrobcích, mrkvi, žlutém ovoci, žluté a listové zelenině a margarínu.
Vitamin E
Vitamin E je velmi silný antioxidant a pomáhá udržovat čisté cévy, podílí se i na jejich kvalitě pružnosti, zabraňuje vzniku sraženin krve a aterosklerotických plaků, které by jsou častou příčinou žilních trombóz a problémů se srdcem. Vitamín E má také pozitivní vliv na pokožku. Mezi dobré zdroje se řadí pšeničné a kukuřičné klíčky, lískové ořechy, mandle, slunečnicová semínka také slunečnicový, sójový a řepkový olej, avokádo a špenát.
Vitamíny skupiny B
Vitamíny skupiny B výborně podporují energetický metabolismus, nervový systém a tvorbu červených krvinek. Zařaďte do pravidelného stravovacího režimu sýry, maso, ryby, vejce, luštěniny, obiloviny, ořechy a kvasnice.
Vitamin K
Vitamín K1 neboli fylochinon je klíčový pro krevní srážení a najdete ho především v listové zelenině, brokolici, růžičkové kapustě a květáku. Vitamín K2 neboli menachinon je důležitý pro metabolismus kostí a regulaci vápníku v těle. Jeho zdrojem jsou živočišné potraviny jako vejce a máslo, sýr brie a gouda a fermentované potraviny.
Kyselina listová
Tato látka je značně důležitá pro tvorbu červených krvinek, správnou syntézu aminokyselin a správný vývoj plodu u těhotných žen. Najdete ji, jak napovídá i její název, v listové zelenině, ale i v luštěninách, avokádu, fazolích, okurkách, rajčatech, bramborách a pomerančích. Obsahují ji i celozrnné obiloviny, pšeničné klíčky a sója.
Železo
Železo je klíčové pro tvorbu hemoglobinu, proteinu v červených krvinkách a transport kyslíku v těle. Podílí se také na tvorbě myoglobinu, což je protein, který dodává svalům kyslík, aby mohly správně fungovat. Účastní se činnosti mnoha enzymů, které jsou důležité pro energetický metabolismus a syntézu DNA. Skvělým zdrojem železa je hovězí maso a vnitřnosti, vaječný bílek, špenát, čočka, tofu a dýňová semínka.
Selen
Selen je antioxidant, který brání volným radikálům z okolního prostředí poškozovat naše buňky a naši DNA. Podporuje tak imunitu a snižuje riziko vzniku infekcí a různých chronických onemocnění, včetně těch nádorových. Známý je i pro svůj pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví. Selen je obsažený v rybách a mořských plodech, celozrnném pečivu, houbách a vejcích. Bohatým zdrojem je i košťálová zelenina, cibule, pórek, chřest, česnek, čočka, a ořechy, zejména para ořechy.
Zdroje: www.intermountainhealthcare.org, www.molekule.com, www.avogel.co.uk