Většina z nás se snaží svoje peníze investovat smysluplně. Navzdory tomu právě nákup výživových doplňků bývá často motivovaný chytlavou reklamou, doporučením přátel atd. I suplementy ovšem mohou být za určitých podmínek rizikové, škodlivé nebo prostě zbytečné.
Které výživové doplňky zdravý (a zdravě se stravující) člověk v běžné fyzické a psychické zátěži nepotřebuje?
Multivitaminy
Shovívavější experti o nich tvrdí, že „mohou pomoci a neuškodí“. Nejde ale o nezbytný suplement. Jestliže tělu poskytnete dostatek vitaminů a minerálů prostřednictvím stravy, je výživový doplněk zbytečný. Některé nadbytečné látky tělo vyloučí, jiné se mohou hromadit a vyústit v nejrůznější zdravotní rizika. I z tohoto důvodu se kvalitní výrobci snaží upravit složení svých preparátů tak, aby produkty nepředstavovaly při dodržení doporučeného dávkování nebezpečí pro průměrného uživatele. Ale to asi nejsou benefity, kvůli nimž jste si přípravek koupili, je to tak?
Vitamin C
Jedná se o vitamin rozpustný ve vodě, který tělo není schopné ukládat. Jakmile je denní dávka vyšší, než organismus potřebuje, zbylý vitamin se vyloučí v moči. Za normálních podmínek a při dodržení pestré stravy tedy suplementace nedává smysl, investované peníze totiž doslova a do písmene vyčůráte.
Vitamin E
Jeho přiměřená dávka má celou řadu zdraví prospěšných účinků, ale coby vitamin rozpustný v tucích se v těle ukládá a jeho zvýšená hladina s sebou nese mimo jiné zvýšené riziko některých typů rakoviny (např. prostaty). Většina běžných multivitaminových preparátů neobsahuje takovou dávku vitaminu E, která by znamenala ohrožení vašeho zdraví, ale kdo by pravidelně užíval jednosložkový preparát s vysokou dávkou (kolem 400 IU), aniž by to jeho zdravotní stav vyžadoval, ten už musí s rizikem nežádoucích účinků počítat.
Jód
Tenhle minerál byste měli užívat jen po poradě s lékařem. Jeho působení je úzce spjato s fungováním štítné žlázy a jakákoliv nerovnováha v příjmu (tzn. nedostatek i nadbytek) ohrozí vaše zdraví.
Vápník
Vyvážená strava poskytne zdravému člověku vápníku dostatek a v posledních letech se hodně mluví o tom, že ne vždy se suplementová forma tohoto minerálu dostává na místo určení (tzn. do kostí). Hrozí riziko ukládání vápníku v cévách a měkkých tkáních či výskyt ledvinových kamenů, což zdraví rozhodně neprospívá.
Železo
Opět tu máme minerál, který by měl ve formě výživového doplňku užívat jen ten, kdo má jasně potvrzený jeho nedostatek. Železem je totiž možné se předávkovat, což v praxi znamená poškození činnosti jater, slinivky, či dokonce srdce.
A co dál…
Následovat samozřejmě může výčet nejrůznějších přírodních produktů. Ano, přesně těch, o nichž influenceři na sociálních sítích prohlašují, že by bez nich nepřežili ani den. Do této skupiny spadají všechna ta lákavá balení nejrůznějších supergreens, green powders atd.
Řada odborníků navíc přidává na seznam zbytečných suplementů také dnes tolik populární kolagen. Vědecký svět argumentuje tím, že kolagen je bílkovina, která se v těle v rámci trávicího procesu štěpí na jednotlivé aminokyseliny. Nikde tedy není psáno, že z jednotlivých aminokyselin náš organismus „postaví“ zpátky právě kolagenový protein, aby nám zajistil pleť bez vrásek, zdravé klouby, krásné vlasy či pevné nehty.
Cílem článku nebylo upřít účinné suplementy skupinám lidí, kteří je pro upevnění svého zdraví opravdu potřebují (vegetariáni, vegani, pacienti trpící onemocněním, s nímž se pojí deficit nějaké živiny atd.).
Chtěli jsme touto cestou poukázat, že zdravý člověk bez závažných potíží by měl pro cenné živiny zamířit nejprve do kuchyně a teprve potom do lékárny.
Zdroje:
https://www.nih.gov/news-events/nih-research-matters/prostate-cancer-risk-vitamin-e-supplements
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459224/
https://www.health.harvard.edu/blog/considering-collagen-drinks-and-supplements-202304122911