O tom, že kouření prokazatelně škodí zdraví a přispívá ke vzniku zákeřných zhoubných nádorů, není pochyb. Vědecké důkazy mluví jasně: kouřením si zkracujete život nejen vy, ale i vaše okolí, které se pasivnímu kouři z cigaret vystavuje. Mnoho lidí si dává za novoroční předsevzetí za cíl zbavit se tohoto nebezpečného zlozvyku jednou provždy, jenom zlomku z nich se to ale skutečně podaří.
„Bohužel jen minimálnímu počtu lidí se podaří přestat kouřit bez pomoci odborníka. Zároveň ti, kteří skutečně přestanou kouřit, si musí uvědomit, že se jedná o celoživotní závislost, proto je zcela zásadní změnit dosavadní životní styl,“ říká Peter Gartner, lékař rakouského Centra zdraví v Park Igls, kde pomáhají lidem zbavit se závislostí.
Proč vlastně vzniká závislost na nikotinu?
„Při závislosti na nikotinu hraje rozhodující roli uvolňování neurotransmiteru dopaminu v mozku, který aktivuje náš systém odměn, a je prakticky nemožné vymanit se z tohoto „dopaminového opojení“. Jde to dokonce tak daleko, že mozek závislý na nikotinu signalizuje svému „majiteli“, že cigaretový kouř dobře chutná,“ vysvětluje lékař Peter Gartner. On sám využívá ve své praxi odvykací metodu pomocí hypno-akupunktury, což je relativně nová léčebná technika, která kombinuje přednosti akupunktury s výhodami lékařské hypnózy. S touto metodou se dá dosáhnout velmi dobrých výsledků.
Pokud jste se rozhodli típnout svoji poslední cigaretu nebo si přestat kupovat ty elektronické, musíte mít jednak odhodlání, a jednak plán, který vám cestu k vašemu novému „já“ usnadní. Inspirovat vás může tento návod v deseti bodech.
10 rad, jak přestat kouřit
Stanovte si den „D“
Zvolte si konkrétní okamžik, kdy přestanete kouřit – ideálně nějaký mimořádný, nevšední den v blízké nebo středně vzdálené budoucnosti, od kterého budete navždy nekuřák. Jasný termín vám pomůže psychicky se připravit a odhodlat se ke změně. Vyznačte si ten den barevně v kalendáři i diáři a začněte se na něj těšit jako na den, kdy proměníte svoje staré já v lepší a zdravější verzi sebe sama.
Najděte své spouštěče kouření
Mezitím si můžete vyhodnotit důvody, proč kouříte. Pomůže vám to poznat vaše spouštěče. Zjistěte, co vás většinou přiměje kouřit, a snažte se těmto situacím vyhnout. Může to být stres, nuda, určité místo, nějaký rituál nebo třeba setkání s lidmi, kteří kouří. Pokud si například zapálíte vždycky, když jdete s přáteli na skleničku, změňte místo schůzek a vinotéku vyměňte za zdravé bistro, sportoviště nebo park.
Náhražku mějte po ruce
S předstihem a nejlépe i po konzultaci s odborníkem se vybavte ideálně nějakými zdravými náhražkami nikotinu, které budete mít vždy po ruce. Může to být pokrájené nebo sušené ovoce, zelenina, žvýkačky bez cukru, sladká limonáda v light verzi – cokoliv, co vám pomůže ovládnout akutní touhu po nikotinu a obalamutí vaše chuťové buňky.
Změňte své návyky
„Kouření je také zpravidla spojeno s rituály, snažte se proto nad nimi dopředu zamyslet a nahradit je něčím pozitivním – ranní kávu vyměňte za zelený čaj nebo si k ní místo cigarety dejte dobrou snídani, s kamarády jděte do kina místo do klubu, vyhněte se na nějaký čas akcím, při nichž se konzumuje alkohol, a obecně si zkuste najít aktivitu, kterou můžete i zahánět chuť na cigaretu – pro někoho je to cvičení, pro jiného uklízení nebo třeba rychlá procházka. I tyto malé změny mohou významně pomoct.
Mějte podporu
Sdílejte svůj záměr přestat kouřit s rodinou a přáteli, kteří vás budou podporovat. Mít někoho, kdo vás povzbudí, když přijde krize, může být klíčové. Pokud máte kolem sebe kamarády, kteří aktivně kouří, budete se jich možná muset alespoň v prvních týdnech odvykání vzdát. Kontakt s nimi a pohled na cigarety by ve vás možná zbytečně vyvolával pokušení.
Vyhledejte profesionální pomoc
„Už v okamžiku, kdy si pohráváte s myšlenkou stát se nekuřákem za pomoci odborníka na odvykání kouření, máte částečně vyhráno, protože vaše podvědomí se rozhodlo, že již nepotřebujete kouřit. Profesionální pomoc doporučuji vyhledat ještě několik dnů před stanoveným dnem „D“, abyste měli všechny potřebné informace a mohli se náležitě připravit na nový život. S vyzkoušenými praktickými radami a jasně stanoveným postupem totiž máte mnohem větší šance na úspěch,“ radí Peter Gartner z Centra zdraví v Park Igls.
Zaměřte se na své zdraví
Přemýšlejte o výhodách, které přinese nekouření vašemu zdraví, ať už je to lepší dýchání, hezčí a mladší pleť, zlepšení fyzické kondice, či duševní pohoda a čisté plíce. Počítají se ale i takové zdánlivé banality, jako jsou příjemně vonící dech, vlasy či oblečení a interiér auta, ze kterého už nebude cítit kouř. A to ocení především vaši blízcí.
Hýbejte se
Sport je skvělým lékem proti závislosti. Začněte pravidelně cvičit nebo třeba i jen chodit na každodenní intenzivní procházku, ideálně v čase, který je pro vás nejkritičtější. Fyzická aktivita vám pomůže udržet váhu a zároveň uvolní stres a zlepší náladu.
Mějte stres pod kontrolou
Odvykání kouření není jednoduchý proces a je s ním samozřejmě spojena vyšší psychická zátěž. Abstinenční příznaky mohou podle odborníků přetrvávat tři měsíce i déle a mohou se projevovat například zvýšeným pocením, zažívacími problémy, potížemi se spánkem a zpravidla podrážděností, nervozitou a celkově špatnou náladou. Pro toto období je tak vhodné zařadit do svého života relaxační techniky, meditaci, dechová cvičení nebo třeba jógu, které pomohou krizový čas lépe zvládnout.
Oslavujte své úspěchy
Každičký den, který zvládnete bez kouření, je pro vás úspěch. Oslavujte proto tato malá vítězství a motivujte se v pokračování i nadále. Jak? Třeba tím, že si spočítáte, kolik peněz ušetříte tím, že už si nekupujete cigarety. Ročně to může představovat částku čítající několik desítek tisíc korun. Za takto uspořené finance si pak můžete dopřát něco, po čem už dlouho toužíte, třeba dovolenou u moře nebo nové kolo.
Zdroje:
MUDr. Peter Gartner
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/quit-smoking/in-depth/nicotine-craving/art-20045454