Bolest břicha, časté průjmy či zácpy, ztráta chuti k jídlu – toto v Česku denně zažívá více než 70 000 lidí a jejich počet roste. Mají tzv. idiopatické střevní záněty (IBD), nejčastěji v podobě Crohnovy choroby nebo ulcerózní kolitidy.

K nejmodernější, tzv. cílené terapii se však nyní dostane přibližně jen 20–30 % z nich. Další užívají tzv. konvenční léčbu, například v podobě kortikoidů, antibiotik nebo imunosupresivních léčiv.

Zdroj: Youtube

Revoluce v léčbě zánětu střev

„Výskyt střevních zánětů je v České republice podobný jako v západní Evropě. Tam se ale na rozdíl od nás dostane k moderní léčbě významně větší podíl pacientů. V posledních letech zažíváme revoluci v terapii zánětů střev – máme k dispozici moderní biologickou léčbu a cílenou terapii zahrnující tzv. ‚malé molekuly‘. A těmi bychom mohli a chtěli léčit o několik tisíc pacientů více, než je tomu nyní,“ vysvětluje gastroenterolog prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc.

Důvodů, proč se moderní léky nedostanou ke všem pacientům, je podle něj hned několik: omezené rozpočty specializovaných center, kde se léčba podává, fakt, že se řada pacientů dostává do těchto center pozdě a někdy ve stavu, kdy je třeba část poškozeného střeva chirurgicky odstranit. „Situaci neprospívá ani to, že některé moderní léky patří až do druhé léčebné linie, to znamená, že pacient musí nejdříve podstoupit léčbu první linie nebo užívá kortikoidy, antibiotika či léky potlačující imunitní reakce – imunosupresiva,“ doplňuje prof. Lukáš.

O tom, aby se moderní léky posunuly do linie první, jednají gastroenterologové jak se zdravotními pojišťovnami, tak se Státním úřadem pro kontrolu léčiv. Moderní léčba dělá z invalidů zase práceschopné jedince.  Přečtěte si příběh Michaely (32), které pomohla.

Střevní zánět zkrotila až moderní léčba

Chronický střevní zánět paní Michaele z Olomouce objevili lékaři již v útlém dětství a vlastně náhodou. A přestože se jim po několika letech trápení podařilo nemoc utlumit, vrátila se Michaele v nejméně vhodný okamžik – v těhotenství. Nakonec se však dostala k moderní biologické léčbě, díky které nemoc zkrotila.

První projevy choroby se objevily přibližně v osmi letech v nemocnici, kde ale Michaela ležela kvůli něčemu úplně jinému. „Jako malá jsem se pořezala na ruce a musela jsem s tím do nemocnice na operaci. Po ní mi lékaři nasadili antibiotika a tehdy jsem poprvé začala mít krvavé průjmy. Začalo tak kolečko vyšetřování příčin. Lékaři ale vcelku rychle přišli na to, že trpím ulcerózní kolitidou,“ vzpomíná Michaela.

Okamžitě dostala léčbu, která měla v první řadě zklidnit akutní zánět v jejím střevu. To se však zpočátku příliš nedařilo, přestože postupně užívala vysoké dávky kortikoidů. „To bylo těžké období. Chodila jsem do druhé třídy, ale ve škole jsem moc času netrávila, protože jsem byla často v nemocnici. Z léků mi otekl obličej, takže se mi ostatní děti posmívaly, opravdu to nebylo nic moc. A takhle se to táhlo několik let, lékaři už pak uvažovali o odstranění tlustého střeva,“ popisuje Michaela.

K tomu nakonec nedošlo, hlavně proto, že byla stále mladá. Po letech boje s nemocí na kortikoidech a imunosupresivech se ale specialistům podařilo zánět zklidnit. „Kolem třinácti let jsem se dostala do remise, od patnácti jsem dokonce už ani nebrala žádné léky. A takhle jsem fungovala asi deset let, kdy nemoc byla úplně v klidu,“ říká Michaela. Lepší zdravotní stav jí umožnil dostudovat střední školu a přihlásit se na vysokou, zároveň si užívala života jako běžný teenager.

Choroba se však nevzdávala a začala se znovu ozývat. „Zpočátku to nebylo nic hrozného, pořád se to dalo zvládnout bez léků. Pak jsem ale poprvé otěhotněla a hned v prvním trimestru se nemoc vrátila s plnou parádou. Lékaři mi tehdy nasadili nízké dávky imunosupresiv a dodávali spoustu minerálů, díky tomu jsem to nějak zvládla až do porodu, ale pak už to bylo opravdu špatné. Kvůli průjmům jsem pomalu nemohla vyrazit s kočárkem ven z domu,“ vzpomíná.

Po půl roce od porodu Michaela zhubla skoro patnáct kilo a naznala, že je nutná změna. Našla si nového gastroenterologa, který jí okamžitě nasadil biologickou léčbu. „Naštěstí zabrala hned. Po tom všem, čím jsem si prošla, to byl takový malý zázrak. Mohla jsem si konečně začít užívat mateřství. Bohužel i tato léčba po roce přestala účinkovat, tak mi lékaři nasadili jinou. Chvíli to sice trvalo, ale už mám klid,“ pochvaluje si Michaela.

Zvládla mezitím dostudovat vysokou školu jako sociální pracovnice a také znovu otěhotnět – biologickou léčbu však nemusela vysazovat, a díky tomu vše proběhlo v klidu. Nyní má doma pětiletého a téměř dvouletého chlapce. Rozhodla se také pomáhat dalším pacientům s chronickými střevními záněty pod záštitou organizace Pacienti IBD. „Tady v Olomouci teď organizujeme svépomocnou skupinu, aby se měli pacienti kde setkávat a vyměňovat si zkušenosti. To mi v dětství hodně chybělo – člověk byl na tu nemoc hodně sám. A tak se teď snažím, aby to tak neměli i ostatní,“ uzavírá Michaela.

Zdroj: redakce