Na rozdíl od žen pro muže neexistují testy, které by přítomnost HPV v těle potvrdily. Dozví se to tak většinou až ve chvíli, kdy onemocní oni sami nebo jejich partnerka.

„Doposud se v souvislosti s HPV mluvilo převážně o rakovině děložního hrdla. Muži tak zůstávali stranou pozornosti. Přitom mohou být nejenom přenašeči HPV infekce, ale mohou také sami HPV asociovanou rakovinou onemocnět. Vnímám to jako závažné téma, o kterém musíme hovořit. Týká se totiž nás všech,“ vysvětluje místopředseda Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny PharmDr. Petr Fifka (ODS).

Zdroj: Youtube

Očkujte nejen své dcery, ale i syny

Podle lékařů se v průběhu života s HPV infekcí setká až 80 % české populace. „Imunitní systém se s ní většinou vypořádá, nicméně v řadě případů se z infekce může vyvinout rakovina či jiné HPV podmíněné onemocnění. U žen je to nejčastěji karcinom děložního hrdla, u mužů dominují nádory orofaryngu, tedy ústní části hltanu. Počet těchto pacientů neustále roste,“ říká doc. MUDr. Milan Vošmik, Ph.D., člen výboru České onkologické společnosti ČLS JEP.

Zatímco v roce 2011 mělo podle onkologa rakovinu orofaryngu 23 % všech pacientů s nádory v oblasti ORL, o 5 let později už to bylo 27 % a v roce 2020 dokonce 30 %. „Z nádoru jsme schopni zjistit, zda jej způsobil vir HPV, a dokonce umíme určit přesně kmen. HPV stojí za karcinomem ústní části hltanu z 60–80 %,“ vysvětluje doc. Vošmik.

Snahou lékařů, pacientských organizací a politiků je však především to, aby ženy a muži rakovinou vůbec neonemocněli a preventivně se naočkovali. „Před několika týdny se mi ozval mladý, asi třicetiletý muž s tím, že mu našli rakovinu penisu způsobenou virem HPV. Kvůli léčbě bohužel o penis přišel, a to mu sebralo chuť žít. Takových pacientů bude přibývat, a proto se chceme více zaměřit na mužské zdraví.

.„Praktičtí lékaři jsou připraveni očkovat ‚na pojišťovnu‘ registrované pacienty do 15. roku života, kterým vakcínu hradí zdravotní pojišťovny. Rádi bychom očkovali i starší děti a mladé dospělé, na ty se ale úhrada pojišťoven nevztahuje. Jsme také připraveni očkovat starší samoplátce a seznamovat je s riziky HPV infekcí v rámci preventivních prohlídek,“ dodává předseda Sdružení praktických lékařů MUDr. Petr Šonka.

Co je HPV?

HPV je zkratka pro lidský papilomavirus. Je jednou z nejčastějších sexuálně přenosných infekcí a týká se jak žen, tak mužů. Šíří se i při orálním sexu, mazlení nebo přes kontaminované předměty (ručníky). HPV infekce způsobuje až 98 % případů rakoviny děložního hrdla a 90 % případů genitálních bradavic. Podíl HPV infekce na karcinomech dutiny ústní a orofaryngu se celosvětově různí, u některých typů dosahuje až 80 %. Výskyt tohoto typu karcinomu stoupá, především u mužů – týká se jich více než čtyři z deseti nových případů rakoviny způsobených HPV.

Infekci nelze vyléčit, lze pouze utlumit její projevy, resp. onemocnění, které vyvolala. O pacienty se tak starají gynekologové, onkologové, dermatovenerologové, lékaři ORL, urologové a proktologové. Jedinou prevencí je očkování, u žen se při gynekologických prohlídkách ještě provádí v pravidelných intervalech screening karcinomu děložního hrdla, resp. test na detekci DNA HPV.

Zdroj: Redakce