S každými dalšími kulatými narozeninami se může boj s nadbytečnými kily zdát nezvladatelný. Udržet si ale zdravou váhu není nadlidský úkol, stačí dodržovat několik přirozených a jednoduchých pravidel a vyhnout se ,,zakázaným jídlům”. A pozor, nenechte se zmást. Nejedná se o žádné drastické diety s minimem povolených potravin. Pokud svému tělu začnete pozorně naslouchat a budete se o něj starat, nezdravé potraviny si klidně čas od času můžete dopřát. Uvidíte ale, že čím zdravější životní styl tělu dopřejete, tím menší chuť na tyto potraviny budete mít. 

Zakázané potraviny při hubnutí

  1. Sladké pití

Pokud se snažíte zhubnout nebo udržet si zdravé tělo, je nutné udržovat dostatečnou a pravidelnou hydrataci. Důležité ale je, aby se jednalo o neochucenou vodu. Jestli je perlivá nebo ne, je vcelku jedno, ovšem vynechte jakékoliv sladké pití. Limonády, šťávy nebo různé džusy obsahují obrovské množství sladidel a to jsou pro vás úplně zbytečné kalorie navíc. Dopřejte si raději nějaký kvalitní dobrý čaj nebo si vyrobte vlastní citronádu s bylinkami. 

  1. Pečivo

Samozřejmě existuje mnoho variant zdravějších, než je klasický rohlík nebo houska. Můžete sáhnout po celozrnných variantách pečiva, bezlepkovém chlebu nebo různým semínkovým chlebíčkům. Pokud třeba milujete burgery, možná vás osloví takzvané naked burgery. Jedná se o vše, co v burgeru máte rádi, ovšem maso, dipy a sýr jsou servírovány na kus ledového salátu místo burger bulky. 

  1. Rýže

Rýže rozhodně není nezdravá potravina. Ovšem mnoho lidí, kteří se snaží zhubnout, sklouznou k tomu, že jedí v podstatě pouze rýži s kuřecím masem nebo s mrkví. Pro naše tělo je devastující konzumovat stále dokola pouze jeden druh potraviny, rýže je navíc plná sacharidů. Je určitě dobré ji v jídelníčku mít, můžete ale vyzkoušet i jiné druhy přílohy. Chutnat vám třeba bude divoká tmavá rýže, různé druhy luštěnin nebo pečená zelenina. 

  1. Průmyslově zpracované potraviny 

I tady platí, že čas od času není zakázáno si dopřát nějaký fast food, hotovku nebo polotovar. Nemělo by se to ale stát pravidlem a vy ani vaše rodina byste neměli 5x týdně večeřet mraženou pizzu. Pokud máte zálibu ve vaření ale nemáte čas a chuť denně vařit, klidně si připravte potraviny na celý týden nebo naplňte mrazák. Stačí, když kouknete na pár videí na YouTube na recepty a kuchyňské hacky, které vás rychle inspirují. Pokud ve vaření zálibu nemáte, zvažte například nákup chytrého hrnce, se kterým bude příprava jídel pro vás minimum práce, času a trápení. Dobře poslouží i horkovzdušná fritéza, ve které různé fast foodové jídlo přípravíte snadno doma, ovšem z kvalitních a zdravých surovin. 

  1. Ochucené jogurty

Jestli máte rádi jogurty, je to jen dobře. Dodržujte ale raději náš tip a kupujte si pouze bílé a nejlépe řecké jogurty. Dochuťte si je pak čerstvým nebo mraženým ovocem nebo cereáliemi podle chuti. Nutričně to pro tělo je mnohem lepší a zdravější, než konzumovat ochucené jogurty s ,,kousky ovoce”.

Zdroje: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324564#what-to-limit https://www.healthline.com/nutrition/11-foods-to-avoid-for-weight-loss