Cholesterol je látka, která pomáhá tělu zpracovávat tuky. Potřebujeme ji k tvorbě hormonů, ale i vitamínu D. Je přirozenou součástí buněk lidského těla a plní řadu důležitých funkcí. Hladiny cholesterolu by měly být v normě, jinak hrozí řada vážných problémů, například srdeční a cévní onemocnění, které může končit infarktem či mrtvicí. V posledních letech ale přibývá řada lidí s vysokou hladinu cholesterolu. „Zvýšená hladina cholesterolu netrápí jenom starší pacienty, ale postihuje i mladší osoby. Navíc současný životní styl podporuje vzestup hladin cholesterolu, takže musíme upozornit, že se tento problém týká stále častěji i mladší generace,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík. Jaké jsou nejčastější důvody?
Nezdravá strava
Problémy s vysokou hladinou cholesterolu mívají hlavně milovníci tučného masa, uzenin a smažených jídel. Konzumace převážně živočišných potravin bohatých na nasycené a transmastné kyseliny, jako jsou tučné maso, smažené potraviny, trvanlivé pečivo a sladkosti, prokazatelně zvyšuje hladinu LDL („špatného“) cholesterolu. Když si dáte jednou za čas hamburger, bůček nebo koblihu, nic se nestane, ale pokud tvoří nezdravé jídlo a průmyslově zpracované potraviny velkou část vašeho jídelníčku, koledujete si nejen o vysoký cholesterol, ale také vysoký krevní tlak a kardiovaskulární choroby. Tuk totiž ucpává cévy a ucpané cévy jsou příčinou infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody.
Nedostatek pohybu
Sedavý způsob života a nedostatek fyzické aktivity může vést k nárůstu hladiny LDL cholesterolu a snížení hladiny HDL („dobrého“) cholesterolu musíte se pravidelně hýbat. Není potřeba trhat nějaké běžecké rekordy, bohatě stačí, když budete denně intenzivně chodit alespoň pět kilometrů, plavat nebo jezdit na kole. Ideální je v podstatě jakýkoli aerobní pohyb prováděný alespoň 30 minut v kuse (to je opravdu nezbytné minimum) a nejméně 3x týdně.
Nadváha a obezita
S obezitou přímo souvisí specifická porucha, kdy dochází ke zvýšení triacylglycerolů, zvýšení LDL („zlého“) cholesterolu a snížení HDL („hodného“) cholesterolu. Přebytečná hmotnost je riziková zejména v oblasti břicha, kde mluvíme o takzvaném viscerálním tuku, který je zrádný v tom, že leží hluboko v břišních stěnách a obaluje vnitřní orgány jako slinivku, játra nebo ledviny. V malém množství je tuk prospěšný, protože orgány uvnitř těla chrání, mít příliš mnoho viscelárního tuku je ale nebezpečné, protože to vede k vážným zdravotním problémům, jako je diabetes, vysoký krevní tlak nebo kardiovaskulární nemoci.
Kouření
Zásadní negativní vliv má i kouření. Výrazně zvyšuje hladinu cholesterolu a ovlivňuje jeho ukládání do cévní stěny. Ty jsou potom křehčí a hůře se prokrvují. Ve své podstatě se jedná o biochemickou záležitost, kterou nikotin výrazně urychluje. Kouření může také zvýšit oxidační stres v těle, což může způsobit oxidaci LDL cholesterolu. Oxidovaný LDL cholesterol může poškodit stěny cév a zvýšit riziko aterosklerózy (tvorby plaků v cévách).
Genetická predispozice
Pokud vaši rodiče bojovali s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, je velmi pravděpodobné, že s tím budete mít také problémy, přestože třeba dodržujete ukázkovou stravu a aktivně sportujete. Genetika je mocná a některé genetické faktory zkrátka mohou k vysoké hladině cholesterolu přispívat. Podle lékařů se vysoká hladina opravdu může projevit jako následek dědičné choroby, někteří lidé mají například familiární hypercholesterolémii, která může způsobit extrémně vysoké hladiny cholesterolu.
Stáří
Stáří může být spojeno s vysokým cholesterolem hned z několika důvodů. Jedním z nich jsou změny metabolismu – někteří lidé začínají mít ve stáří potíže s efektivním metabolizováním tuků, což může vést k vyšší hladině cholesterolu v krvi. Často s věkem klesá úroveň fyzické aktivity, což má za následek nárůst hmotnosti a zhoršení hladiny cholesterolu. Senioři také mohou mít méně zdravou a vyváženou stravu a naopak preferovat hotová jídla, která jsou bohatá na tuky a cholesterol. S věkem se také může začít projevovat genetická predispozice k vyšší hladině cholesterolu a některé genetické faktory mohou způsobit, že tělo produkuje více cholesterolu nebo má obtíže s jeho odbouráváním. V neposlední řadě se s věkem může celkově zhoršovat zdravotní stav a přibývat nemocí, jako jsou obezita, diabetes, vysoký krevní tlak a srdeční choroby, které taky mají negativní vliv na hladinu cholesterolu v krvi.
Chronický stres
Cholesterol tvoří důležitý stavební kámen pro syntézu pohlavních hormonů a nadledvinek. Vysoká tvorba hormonů v nadledvinkách souvisí se stresem. Pokud jste třeba v práci permanentně ve stresu, bude to mít dopad na hladiny vašeho cholesterolu a zvýšíte si také riziko srdečně-cévních onemocnění. Je to přirozená reakce organismu, který k vyšší tvorbě stresových hormonů potřebuje více cholesterolu. Je zajímavé, že lidé, kteří se léčí antidepresivy, mají často vysokou hladinu cholesterolu, přestože jsou štíhlí a užívají léky na její snížení. Ve velké studii s více než 91 500 dospělými různých profesí byl stres související s prací spojen s vysokým cholesterolem, včetně vysokého LDL a nízkého HDL cholesterolu. Lidé s vysokým pracovním stresem také častěji užívali léky na cholesterol. Nicméně u mnoha lidí se jedná o kombinaci více faktorů – například špatných stravovacích návyků a zděděného předpokladu k vysokému cholesterolu.
Zdroje:
prof. MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě
https://www.webmd.com/cholesterol-management/stress-cholesterol-
https://www.denik.cz/zdravi/cholesterol-tipy-zivotni-styl-20200121.html