Cholesterol je tuková látka vytvářená v játrech a nachází se také v některých potravinách. Cholesterol nemůže cestovat po těle sám, takže aby se dostal do krve, váže se na bílkoviny a tvoří lipoproteiny. Naše tělo cholesterol potřebuje. Je součástí každé buňky a je důležitou stavební jednotkou nervů, mozkových buněk a některých hormonů. Z tohoto důvodu je pro náš organismus nepostradatelný. Na druhou stranu ho ale nesmíme mít v těle nadbytek.
Jaký je rozdíl mezi dobrým a špatným cholesterolem?
„Cholesterol tradičně bývá označován za ‚hodný‘ HDL cholesterol a ‚zlý‘ LDL cholesterol – ve skutečnosti se jedná o dva typy přenašečů cholesterolu v krvi. HDL dopravuje cholesterol z krve do jater, a tak chrání cévy před jeho usazováním. Pozor bychom si měli dát na LDL cholesterol. Ten se ukládá do cévních stěn a může tak zapříčinit vznik srdečních onemocnění, jako je například infarkt nebo mrtvice,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě.
Vysoký cholesterol často nemá žádné zřetelné příznaky, ani sám o sobě nebolí. A objevit se může i u lidí, kteří jsou štíhlí a nemají problém s kily navíc. Hladina cholesterolu totiž není závislá na váze, ale na celkovém životním stylu, genetice a kondici.
Vysoký cholesterol útočí i na mladé
„Zvýšená hladina cholesterolu netrápí jenom starší pacienty, ale postihuje i mladší osoby. Navíc současný životní styl podporuje vzestup hladin cholesterolu, takže musíme upozornit, že se tento problém týká stále častěji i mladší generace,“ říká prof. MUDr. Michal Vrablík. I když vysoký cholesterol nebolí a často nemá zřetelné příznaky, může se projevovat přes jiné zdravotní neduhy či signály.
Jak souvisejí bolesti nohou s vysokým cholesterolem?
Zvýšená hladina cholesterolu může u některých jedinců vést i k onemocnění periferních tepen (ischemická choroba dolních končetin – ICHDK), a to právě v následku zvýšeného hromadění tukových usazenin, které ucpávají tepny a brání průtoku krve do nohou. ICHDK se projevuje například brněním a necitlivosti v okolí chodidel, typicky jde o bolesti lýtkových svalů při chůzi, kvůli nimž se musí postižený v chůzi zastavovat. Tento stav také může zvýšit riziko vředů či špatného hojení ran. Signálem mohou být i velmi pomalu rostoucí nehty na nohou. Pokud máte delší dobu bolesti při chůzi, tak raději navštivte praktického lékaře, který vám může vypsat žádanku na speciální vyšetření.
Změny na kůži
Jedním z dalších možných příznaků výrazně zvýšených hladin cholesterolu jsou také změny na kůži. Konkrétně se jedná o malé nažloutlé výrůstky (xantomy) v oblastech šlach na rukou nebo na Achillově šlaše. Na očních víčkách mohou vznikat usazeniny cholesterolu zvané xantelasmata. Tyto známky své nositele neohrožují, ale signalizují možné rychle probíhající cévní postižení v důsledku vysokých hladin cholesterolu.
Poruchy erekce a vysoký cholesterol
Kvůli zvýšené hladině cholesterolu v krvi dochází k poškození cévní stěny, tento proces se označuje jako ateroskleróza. Studie ukázaly, že existuje souvislost mezi vysokým cholesterolem a erektilní dysfunkcí. Cholesterol se totiž může hromadit ve stěnách tepen, což po čase způsobuje jejich zužování. V důsledku toho se omezí průtok krve tepnami, což může mít vážné důsledky pro srdce, mozek a, uhodli jste, i pro penis.
Samozřejmě platí, že vysoký cholesterol není jediným faktorem ovlivňujícím zdraví cév a erektilní funkci. Další faktory, jako jsou kouření, fyzická neaktivita, obezita a diabetes, hrají také významnou roli. Pokud ale mají muži problémy s erekcí a mají zároveň podezření na vysoký cholesterol, měli by tyto problémy konzultovat se svým lékařem, který může provést odpovídající vyšetření a poskytnout vhodnou léčbu.
Bolesti na hrudi – angina pectoris
Jedním z možných projevů vysoké hladiny cholesterolu je i angina pectoris. Ta je charakteristická bolestí na hrudi způsobenou nedostatečným zásobením srdečního svalu okysličenou krví. Většinou během zátěže dochází ke vzniku nepoměru mezi potřebou kyslíku a jeho dodávkou. Projevuje se tupou, pálivou či svíravou bolestí nejčastěji v oblasti za hrudní kosti vystřelující do ramen, paží nebo spodní čelisti.
K lékaři by měli zajít třicátníci i čtyřicátníci
Lidé by si hladinu cholesterolu měli pravidelně kontrolovat, i pokud se cítí dobře a nemají nadváhu. „Nejlépe je využít systému preventivních prohlídek, v rámci něhož se ve stanovených intervalech měří hladiny cholesterolu v krvi. Smutným medicínským faktem je, že většina lidí ani neví, že má nezdravou hladinu cholesterolu a k lékaři se dostanou, až když je příliš pozdě – při infarktu či cévní mozkové příhodě,“ konstatuje prof. MUDr. Michal Vrablík.
Zdroje:
https://www.nature.com/articles/3901350
https://www.numan.com/numankind/cholesterol-and-erectile-dysfunction-the-inconvenient