Báby kořenářky věděly, co dělají. Dejte i vy šanci bylinkám, které nejen dokážou až zázračně snížit hladinu cholesterolu v krvi, ale mají i mnoho dalších blahodárných účinků na srdce, kondici cév anebo i střevní mikroflóru.

ČÍM TO VLASTNĚ TRPÍTE?

Co to ten cholesterol vlastně je? Cholesterol je pro lidský organismus velice důležitá látka. Je totiž součástí buněčných membrán, lipoproteinových částic, které se starají o transport tuků v našem těle a vznikají z něho v našem organismu steroidní hormony, včetně těch pohlavních. Tvoří se z velké části syntézou z acetyl-CoA a v menší míře je také získáván z potravy.

Všeho ale s mírou, a tak přestože je pro fungování lidského těla nepostradatelný, cholesterol ve vysoké koncentraci má nebezpečné vlastnosti. Napomáhá totiž k rozvoji aterosklerózy, což je sice složitý děj, ale zjednodušeně si to představte jako postupné ukládání tuku do stěn cév. Tento proces cévy ale poškozuje a vzniká riziko místních krevních sraženin a ucpání cév, protože krev nemůže v cévách postupovat bez omezení.

Cholesterol je trochu zrádný z toho důvodu, že v potravě přijímáme pouze část, a to tu menší. Ve větším zastoupení si cholesterol tělo vyrábí samo, přičemž to množství je částečně určeno geneticky a může být značně vysoké.

S cholesterolem to ale není jen tak jednoduché, rozlišují se v krvi hned čtyři hlavní hodnoty. A to celkový cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol a triacylglyceroly. Zatímco HDL cholesterol je zároveň označován za ten dobrý cholesterol, LDL naopak za ten špatný. HDL je složka celkového cholesterolu, jehož výška ukazuje na to, nakolik je lidské tělo schopné se cholesterolu zbavovat jeho transportem do jater. A jeho hladina by v krvi měla být co nejvyšší. Na druhé straně LDL je stejně tak složka celkového cholesterolu, ale je za ten špatný, protože právě on se velkou měrou podílí na ateroskleróze. A triacylglyceroly v tom také nejsou zcela nevinně, protože tyto necholesterolové tuky, které se skládají z glycerolu a mastných kyselin, s sebou nesou podobná rizika jako LDL. 

HLEDEJTE PŘÍČINU

Jedním z hlavních faktorů přispívajících ke zvýšeným hodnotám cholesterolu v krvi je genetika, to je něco, co člověk nedokáže zvrátit. Můžete ale zcela jistě ovlivnit množství cholesterolu, který přijímáte ve stravě. Což následně velmi často vede k obezitě, a to je hned další faktor, který vede ke zvýšenému cholesterolu. Neznamená to samozřejmě, že obezita okamžitě znamená i vysoký cholesterol, ale většinou to tak je. Dalšími aspekty, které vás jistě nepřekvapí, jsou v neposlední řadě kouření a alkohol ve vyšší míře.

Opět z toho všeho vyplývá, že klíčovou roli v prevenci proti vysokému cholesterolu hraje u člověka životní styl, míra pohybu a správná výživa. Zároveň se odborníci na výživu shodují, že jakákoliv ztráta hmotnosti u obézního člověka znamená okamžitě lepší výsledky. A nemyslí se tím dostat se z váhy 120 kg na 80 kg, ale velký úspěch je i zhubnutí na 110 kg. Kromě toho je samozřejmě také velmi důležité skoncovat s kouřením nebo ho alespoň výrazně omezit.

Pomoct pak také mohou léky, které předepíše lékař, ty jsou ale pouze doplňkem výše zmíněné nutné změny životního stylu.

VYDEJTE SE CESTOU BYLINEK

Pokud ale nechcete zatím přistoupit k lékům a raději byste šli cestou léčivých bylinek, máme pro vás několik tipů na ty, které nejen prospějí vašemu srdci a udrží v kondici vaše cévy, ale na vysoký cholesterol působí až trochu zázračně.

Smetanka lékařská

Smetanka lékařská je spíše známa pod názvem pampeliška. Tato poměrně oblíbená rostlinka podporuje látkovou výměnu důsledkem, které snižuje hladinu právě LDL cholesterolu v krvi. To ale není její jediná výhoda, také díky vysokému obsahu vlákniny bezvadně čistí střeva a je dobrá pro diabetiky.

Užití:

Kořen smetanky lékařské můžete užívat jako náhražku do kávy, což je častý způsob užití. Tento produkt najdete ve zdravých výživách a specializovaných obchodech.

Druhou variantou je čaj ze sušeného pampeliškového koření. Postačí vám zalít dvě čajové lžičky šálkem vody a nechat směs dvě minuty projít varem. Následně nechte 15 minut louhovat a po vychladnutí sceďte. Tento zázračný lektvar, který si hravě poradí s vyšší hladinou cholesterolu v krvi, si dopřávejte vždy čerstvě připravený 2–4x denně.

Rozrazil lékařský

Další léčivá bylinka, která v článku o cholesterolu nesmí chybět, je rozrazil lékařský. Nejenže vám rostlinka pomůže také při kašli, bolestech v krku nebo trávicích potížích, především si ale poradí s nadbytečným cholesterolem v krvi.

Rozrazil lékařský nejčastěji najdete v čajových směsích ještě s přesličkou, sporýšem a kopřivou. A to z jednoho jediného důvodu, tyto bylinky spolu perfektně hrají jako kombinace. Mají pak pozitivní vliv i na paměť a duševní pohodu. A nejlepší na tom je, že i přeslička rolní patří k bylinkám regulujícím koncentraci cholesterolu v krvi.

Užití:

Připravte si elixír, a to z jedné lžičky zmíněné čajové směsi, kterou zalijete 250 ml horké vody. Pak postačí nechat 5 minut louhovat a nezbývá než začít popíjet.

Kotvičník zemní

Kotvičník je skvělá bylinka s mnoha přednostmi. Obsahuje totiž klíčové fytosteroly, které mají pozitivní efekt na celé lidské tělo. Nejenže snižují vysoký cholesterol, ale působí také na krevní tlak, hormonální nerovnováhu a jsou dokonce skvělým pomocníkem i při ateroskleróze a ischemické srdeční chorobě.

Obsahuje mimo jiné také velké množství alkaloidů, a tak se nedoporučuje k užívání těhotným a kojícím ženám. Stejně tak by se mu měly vyhnout malé děti a dospívající mladší 18 let. 

Užití:

Toho nejlepšího možného efektu dosáhnete prostřednictvím tinktury z kotvičníku zemního, který seženete v lékárně. Buďte pak ale určitě pečliví a trpěliví, stejně jako u jiných bylinek může chvíli trvat, než účinky pocítíte.

Čekanka

Nemůžeme opomenout ani čekanku, úžasnou bylinku, která se osvědčila při léčbě celé řady civilizačních chorob. Proto si čekanku dopřávejte pravidelně i vy. Pozitivně ovlivňuje hladinu LDL cholesterolu, zbaví vás zácpy, podpoří činnost jater a ledvin. Příjemným bonusem je fakt, že látky, kterou jsou součástí čekanky, s sebou odvedou nechtěné tuky z těla ještě předtím, než se tuky stihnou uložit. Mimo již zmíněné benefity čekanka také stimuluje činnost žlučníku, působí detoxikačně a má blahodárný účinek na močové cesty a slinivku.

Užití:

Tento všestranný zázrak, který by měl patřit do vašeho života, můžete vyzkoušet jako náhražku kávy, která se vyrábí z kořene čekanky, jako čaj ze sušené natě anebo ve formě extrémně populárního čekankového sirupu. Jde o zcela přírodní sladidlo vyráběné z kořene čekanky.

 Zdroj:

https://www.webmd.com/cholesterol-management/cholesterol-and-weight

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4456899/

https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/vysoky-cholesterol-priciny-lecba-a-prevence/

stefajir.cz

https://www.ireceptar.cz/

https://www.bezhladoveni.cz/

https://vasebylinkarka.cz/

https://www.hermankuvherbar.cz/