Už si ani nepamatujete, kdy to vlastně přišlo… Každopádně už máte řadu měsíců pocit neustálé únavy, hladina energie se pohybuje jen lehce nad bodem nula, špatně spíte a dobrou náladu začínáte považovat za naprostou vzácnost. „To budou hormony, holka,“ nechá se slyšet kamarádka, které se svěříte. Je o pět let starší, takže asi ví, o čem mluví. S překvapením si uvědomíte, že s největší pravděpodobností se těmi ne zrovna příjemnými symptomy hlásí přechod neboli menopauza.

Pročtete pár článků a obratem začnete mít plné zuby neustále se opakujícího „jde o zcela přirozený proces v životě ženy“. No dobře, tu přirozenost nikdo nezpochybňuje, ale proč je to tak strašně nepříjemné a nekomfortní? A co vlastně dělat, abyste se cítila aspoň o trochu lépe?

V první řadě je v takových situacích na místě navštívit gynekologa, přesvědčit se, že je po této stránce všechno v pořádku a veškeré probíhající děje jsou – ano, opět je tady to slovo – přirozené. Přirozené ale neznamená neschopné zlepšení! Lékař vám nejspíš nechá udělat krevní testy na hladinu příslušných hormonů a na základě jejich výsledku s vámi probere možnosti užívání vhodných léků, výživových doplňků atd.

Součástí lékařské péče bývá v tomto období také provedení tzv. denzitometrie, která má za úkol odhalit případné odchylky v hustotě kostí. Je určitě lepší podstoupit vyšetření včas a preventivně, další pak naplánovat v závislosti na výsledku a monitorovat zdravotní stav, aby bylo možné případně upravit stravu, přidat suplementy a indikovat správné léky, kdyby došlo k nežádoucím změnám. Na místě je také vyšetření mamologické.

Samy uvidíte, že když vás lékaři ujistí o dobrém zdravotním stavu, budete se prakticky obratem lépe cítit, protože odpadnou obavy, že „je něco špatně“.

Jakmile budete mít potvrzeno, že jste zcela zdravé, „pouze“ procházíte menopauzou, můžete se začít zaobírat tím, jak nastavit životní styl a režim, abyste se i v tomto životním období cítily co nejlépe.

Zdroj: Youtube

MENOPAUZA V POHYBU

Provedené výzkumy jasně ukazují, že dává smysl tu všudypřítomnou únavu zahnat pohybem. Pravidelná fyzická aktivita totiž pomáhá jak po fyzické, tak po psychické stránce, má příznivý vliv na hladinu hormonů a mírní nepříjemné příznaky.

Jaké jsou tedy benefity sportování během přechodu?

1.      Lepší fyzická kondice

Tady ještě můžete číst mezi řádky: snížení rizika nadváhy. Hodně žen si během přechodu stěžuje na nárůst hmotnosti. Zde je vina s oblibou svalována na hormony, ale zcela upřímně si přiznejte, že tomu tak není vždycky. Copak se váš jídelníček v posledních měsících nezměnil? Nemáte náhodou větší chuť na sladké? A nepřevzala nad vaším aktivním životním stylem vládu lenost?

No tak vidíte, ono to opravdu není jenom o hormonech. Pravidelné cvičení vám tedy pomůže:

·       udržet pod kontrolou tělesnou hmotnost,

·       podpořit udržení správné hustoty kostí,

·       omezit riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění,

·       být v dobré formě.

2.      Mentální rovnováha

Sice se zpočátku možná budete do cvičení tak trochu nutit, ale odměnou vám pak bude zmírnění výkyvů nálad, stavů úzkostí a depresí, které tohle delikátní období v životě ženy tak často provázejí. Pohybová aktivita zajistí vylučování endorfinů a tím výrazně podpoří vaši psychiku.

3.      Kvalitnější spánek

Možná už si ani nepamatujete, kdy jste se naposledy dobře vyspaly. Někoho budí noční pocení, časté je také buzení brzy po ránu, kdy už se vám následně nepodaří usnout. Zkrátka a dobře, ani ten spánek už není, co býval. Pravidelný trénink neumí zázraky na počkání, ale kvalitu spánku posune během pár týdnů o několik levelů tím správným směrem.

4.      Rovnováha hormonů

Ačkoliv je období menopauzy zákonitě spojeno se značnými výkyvy v hladině hormonů, fyzická aktivita dokáže tyto změny zmírnit a řadu nepříjemných příznaků učinit snesitelnější.

KDYŽ POHYB, TAK JAKÝ?

Sport tedy prospívá, o tom nemůže být pochyb. Teď ještě zvolit ten správný. Kromě toho, aby pro vás byl přínosem, potřebujete také, aby:

·       vyhovoval vašim časovým možnostem,

·       nekladl přehnané nároky na finance,

·       vás bavil.

Když aktivita nesplní tyto tři základní předpoklady, není mnoho šancí, že byste u ní dlouhodobě vydržely. A přitom právě to je pro dosažení potřebného efektu zcela zásadní.

Na výběr máte:

1.      aerobní aktivity

Do této skupiny spadá široké spektrum činností od „pouhopouhé“ chůze přes běh, jízdu na kole, plavání či tanec. Aerobní sporty mají příznivý vliv na kardiovaskulární systém, podporují spalování tuků a výrazně zlepšují náladu. Podle odborníků tedy velkou měrou přispívají ke zlepšení kvality života žen v období přechodu.

2.      posilovací cvičení

Silový trénink je důležitý prakticky kdykoliv a během menopauzy zvlášť, protože napomáhá udržení správné hustoty kostí (tzn. působí jako prevence osteoporózy, k níž často dochází vlivem hormonálních výkyvů). Posilováním si zajistíte potřebné množství svalové hmoty a s tím spojenou sílu i schopnost zvládat každodenní úkony. Dnes si možná kladete otázku, proč byste měly ve svém věku přemýšlet o soběstačnosti, ale včasná prevence je vždy na místě. V seniorském věku, když už se projeví první potíže, je vždycky obtížnější kondici zlepšit. Proto byste si ji měly vybudovat a následně udržet v době, kdy to ještě nepředstavuje takový problém.

3.      jóga a pilates

Řeč bude o aktivitách, které příznivě ovlivňují flexibilitu, rovnováhu a sílu svalů trupu. Zejména v případě jógy pak nesmíme zapomenout ani na nezpochybnitelný přínos pro psychiku. Cvičení jógy mírní stres, působí proti úzkostem a depresím. Nácvik správných dechových technik může také zmírnit některé potíže související s přechodem, zejména návaly.

4.      taj-či a qigong (čchi-kung)

V obou případech jde o tradiční čínské cvičební techniky, které tělu prospívají nejenom po fyzické, ale také psychické stránce. Staví na kvalitním propojení mezi pracujícím svalem a myslí, harmonizují funkci vnitřních orgánů a budují tzv. vitální energii.

VYBRAT, VYDRŽET, VYHRÁT

Zbývá tedy jen vybrat vhodnou aktivitu, vydržet u ní dostatečně dlouho, respektive učinit z ní součást svého životního stylu, a pak máte šanci vyhrát nad všem stinnými stránkami, které s sebou přechod přináší.

Fyzická aktivita vám umožní regulovat hladiny estrogenu a progesteronu, tzn. hormonů, jejichž výkyvy jsou v tomto období nejvýraznější. Vylučování endorfinů vám pomůže zmírnit výkyvy nálad, depresivní a úzkostné stavy.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4828504/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3270074/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8735353/