Co je to vyhřezlá ploténka?

Vyhřezlá ploténka, známá také jako hernie disku, nastává, když meziobratlová ploténka, která funguje jako tlumič nárazů mezi obratli, se poškodí a její měkké vnitřní jádro vyčnívá mimo vnější prstenec. Tento stav může způsobovat tlak na okolní nervy a vést k bolesti, brnění nebo slabosti. Vyhřezlá ploténka se nejčastěji objevuje v bederní části páteře, ale může postihnout jakoukoliv část páteře, včetně krční a hrudní oblasti.

Vyhřezlá ploténka - příznaky

Mezi hlavní příznaky vyhřezlé ploténky patří palčivá bolest, která může vystřelovat do končetin. To se děje v důsledku toho, že vyhřezlá ploténka tlačí na nějaký nerv. Nejčastěji pacienti pociťují bolest, mravenčení a tlak v ramenou, krční páteři nebo v končetinách. 

Lidé s vyhřezlou ploténkou mohou mít problém se ohnout nebo narovnat a v horších případech může dojít k úplnému znecitlivění končetin. Častá je také bolest zadku nebo kyčlí či dolní části páteře.

Příčiny vyhřezlé ploténky

Za vyhřezlé ploténky může kromě genetiky také špatný životní styl a obezita. Nedostatečný pohyb však může být stejně závažný, jako naopak příliš intenzivní fyzická aktivita. V určitých případech je stav způsoben zraněním nebo dlouhodobým přetěžováním páteře či nadměrnou fyzickou aktivitou. 

Za příčinou, kterou ovlivnit nijak nemůžeme, stojí stárnutí. Ploténky důsledkem našeho stárnutí ztrácí svoji pružnost a zvyšuje se tím riziko vzniku výhřezu.

Léčba vyhřezlé ploténky bez operace

Pokud pacient není kvůli vyhřezlé ploténky nijak vyřazen ze svého normálního života, léčí se tento stav klidovým režimem, nesteroidními protizánětlivými léky nebo svalovými relaxanty. 

V případě, že bolestivé příznaky trvají déle, než 3 týdny, lékaři většinou předepíšou fyzioterapii. 

Ke zmírnění symptomů a uvolnění od bolesti se používají například epidurální injekce kortikosteroidů.

Vyhřezlá ploténka - operace

V případech, kdy selže běžná léčba, bývá nutná chirurgická operace. Při ní se pomocí speciálních nástrojů vyhřezlá ploténka odstraní. Po chirurgickém zákroku je důležitá rehabilitace, která může zahrnovat fyzioterapii, cvičení a někdy i změnu životního stylu, aby se podpořilo správné hojení a snížilo riziko opakování problému. Rehabilitace se zaměřuje na posílení svalů podporujících páteř, zlepšení flexibility a naučení pacientů bezpečným pohybovým zvykům, aby se minimalizovalo zatížení postižené oblasti. 

Zdroje:
https://www.nhs.uk/conditions/slipped-disc/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279469/
https://www.aans.org/Patients/Neurosurgical-Conditions-and-Treatments/Herniated-Disc
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441822/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8246101/