Měkké, tvrdé, paměťové, ortopedické, vzduchové nebo vodní matrace... Při pořizování nové matrace nás výrobci lákají na širokou paletu druhů, materiálů, tlouštěk i rozměrů. Vzhledem k tomu, že nákup matrace není levnou záležitostí, chceme samozřejmě vybrat tu nejlepší. Kvalitní matrace je základem dobrého spánku, proto bychom její výběr neměli podceňovat a měli bychom pečlivě zvážit, který typ nám bude nejlépe a nejdéle sloužit.

Tvrdost matrace je subjektivní záležitost a je důležité brát v úvahu tělesnou hmotnost, celkové zdraví, osobní preference, věk a nejčastější polohu spánku. Obecně platí, že každý typ matrace má své výhody i nevýhody.

Měkká matrace

Měkké matrace jsou obecně vhodné pro lidi s tělesnou hmotností do 70 kg, a jsou preferovány těmi, kteří rádi spí na boku. Tělo se do měkké matrace jakoby vnoří, což ji pohodlně obepíná. Tyto matrace mohou být výhodné i pro lidi, jejichž partner se v noci často převaluje, jelikož dovedou absorbovat pohyby. Nevýhodou měkké matrace je, že může způsobovat bolesti páteře, pokud neposkytuje dostatečnou podporu. Pro lidi s vyšší tělesnou hmotností nejsou měkké matrace vhodné.

Tvrdá matrace

Tvrdé matrace nabízejí lepší podporu pro páteř a mohou pomoci předcházet bolestem zad, zejména u lidí s vyšší tělesnou hmotností nebo těch, kteří preferují spát na zádech nebo na břiše. Některým lidem však mohou připadat nepohodlné, zvláště pokud jsou zvyklí na měkčí matrace. Pro pacienty s artritidou nebo skoliózou může být spánek na tvrdé matraci také bolestivý.

Ortopedické matrace

Inovace v oblasti materiálů, jako jsou latex, paměťová pěna nebo taštičkové pružiny, přinášejí další možnosti při výběru matrace. Tyto materiály nabízejí kombinaci pohodlí a podpory, přizpůsobují se tělu a zajišťují optimální odpočinek. Na trhu jsou dostupné i různé druhy ortopedických nebo zdravotnických matrací, které jsou speciálně navrženy tak, aby ortopedicky působily na lidské tělo.

Jak vybrat tu správnou matraci

Na tuto otázku bohužel neexistuje univerzální odpověď. Kromě tělesné hmotnosti, věku, a polohy spánku je samozřejmě důležité, jaké máte osobní preference a v čem se vám bude nejlépe spát. Je důležité také vzít v úvahu, že na matraci pravděpodobně strávíte hodně času, proto je dobré investovat do co nejkvalitnější matrace, ve které se vám bude i po letech příjemně spát. Správný výběr matrace je individuální záležitost, která vyžaduje pečlivé zvážení osobních potřeb a preferencí, včetně zdravotních doporučení a materiálu matrace, aby váš spánek byl co nejlepší a nejpohodlnější.

Zdroje: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8655046/ https://www.sleepfoundation.org/best-mattress/firm-vs-soft-mattress