Ženské tělo zažívá kolem padesátého roku života řadu změn, upřímně si přiznejme, že většina z nich není úplně vítaná. Je obtížnější udržet si váhu, dostavují se nejrůznější potíže spojené s menopauzou, dochází vám, že riziko osteoporózy je překvapivě aktuální. Nejvyšší čas podrobit životní styl pečlivé analýze.

Co by vám po padesátce nemělo ve stravě chybět?

VITAMIN B12

Proč?

Protože jeho vstřebatelnost s věkem klesá. 

Čím vám pomáhá?

Je zcela klíčovou látkou pro tvorbu červených krvinek a zajištění správné funkce nervové soustavy. Spolu s dalšími B vitaminy se doporučuje například při chronických bolestech zad neurologického původu. A asi není třeba se ptát, jestli vás někdy bolí záda…

Doporučená dávka pro ženy nad 50 let je 2,4 mcg denně.

Zdroj: Youtube

VITAMIN D

Proč?

Protože jeho nedostatek je v naší populaci neuvěřitelně častý. A s věkem docela jistě netrávíte tolik času na sluníčku, už dávno víte, že to pleti nijak neprospívá. Takže používáte ochranné krémy, což je samozřejmě správně, ale krém s UV filtrem produkci vitaminu D brání. Problematičtější je přirozená produkce tohoto vitaminu i u lidí s nadváhou, a to kvůli vrstvě podkožního tuku, která negativně ovlivňuje transport vitaminu z kůže do těla.  

Čím vám pomáhá

Zajišťuje správnou funkci imunitního systému, podporuje vstřebávání vápníku a spolu s ním je pak účinným prostředkem v boji proti osteoporóze.

Doporučená dávka pro ženy nad 50 let se řídí momentální hladinou určenou příslušným krevním testem. Do toho se vám určitě vyplatí investovat. Řada odborníků radí užívat denně 800 IU vitaminu D, ale pokud jste aktuálně ve vážném deficitu, bude na místě tuto dávku výrazně navýšit. Poraďte se s praktickým lékařem o konkrétním postupu. 

HOŘČÍK

Proč?

Protože i tady hraje věk proti vám, hořčík se hůř vstřebává, navíc řada zdravotních komplikací či užívaných léků přímo působí na snížení hladiny tohoto minerálu.

Čím vám pomáhá?

Aktivně se účastní správné funkce nervové a svalové soustavy, má na starosti kontrolu hladiny krevního cukru a svoji roli sehraje i ve zdraví kostí.

Doporučená dávka pro ženy nad 50 let je 320 mg denně.

OMEGA-3 MASTNÉ KYSELINY

Proč?

Protože jich naše strava obvykle neobsahuje tolik, kolik jich tělo potřebuje. S věkem přitom narůstá riziko zdravotních problémů, s jejichž řešením vám omega-3 mohou účinně pomoci.

Čím vám pomáhají?

Mají příznivý vliv na činnost kardiovaskulárního systému, snižují hladinu nežádoucích triglyceridů v krvi, díky svým protizánětlivým účinkům pomáhají mírnit příznaky revmatické artritidy, podporují udržení hustoty kostí a stimulují kognitivní funkce, takže snižují například riziko stařecké demence či Alzheimerovy choroby.

Doporučená dávka pro ženy nad 50 let je 250–500 mg EPA + DHA denně.

Co brát pouze po domluvě s lékařem?

ŽELEZO – Ženy po přechodu už nepotřebují tolik železa jako v době, kdy pravidelně menstruovaly, pokud vám tedy nebyl diagnostikován deficit železa a nemáte od lékaře doporučeno užívat speciální suplementy, určitě se nadměrnému příjmu železa vyhněte. Může totiž vést k poškození činnosti některých orgánů.

VITAMIN E – Ten není vhodný zejména pro ty z vás, které pravidelně užívají léky na ředění krve, může totiž zvyšovat riziko krvácení, celkově jsou vysoké dávky vitaminu E spíše rizikové a neměl by být ve větším množství užíván bez doporučení lékaře.

VÁPNÍK – Ze všech stran se na vás sypou doporučení, ať užíváte vápník – a najednou ho nacházíte mezi suplementy, k nimž je třeba přistupovat s opatrností. Řada odborníků totiž varuje, že podávání vápníku ve formě výživového doplňku může způsobit celou řadu zdravotních komplikací včetně ledvinových kamenů, kardiovaskulárních problémů atd. Vápník obsažený ve stravě takto rizikový není. Poraďte se tedy o nutnosti podávání vápníku v suplementové formě se svým lékařem.

Jedna rada na závěr: Udělejte v rámci svého životního stylu maximum pro to, abyste před sebou měly ještě spoustu let aktivního života ve skvělé formě.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7912123/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2821138/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6276611/