Citroník je subtropický strom s trnitými větvemi dorůstající výšky kolem čtyř metrů, který špatně snáší chlad a jeho květy i plody ohrožují už teploty kolem dvou stupňů Celsia. Nicméně patří k oblíbeným pěstitelským výzvám a dnes už jsou k dispozici i druhy, které lze úspěšně pěstovat i v našich podmínkách – třeba citroník Ponderosa nebo Meyer, kterým se daří v nádobách a na zimu se mohou přestěhovat do chráněných prostor. Celoroční pobyt v interiéru rostlina ráda nemá.

Zdroj: Youtube

Plody obsahují vitamin A, skupinu vitaminů B, kyseliny listovou a pantotenovou a dobře známý vitamin C. Překvapivé je, že více než „céčka“ obsahují citrony draslíku. Mimo něj pak ještě sodík, vápník, hořčík, mangan, železo, měď a mnoho dalšího.

Nejčastěji se využívá citronová šťáva, která kromě příjemné chuti má i léčivé účinky. Bylináři Zentrich a Janča ji doporučují popíjet ředěnou při horečkách, smíchaná s tea tree olejem má výrazné protiplísňové účinky, v kombinaci s olivovým olejem se hodí zase k očistným procedurám. „Výbornou kúru na očistu jater a žlučníku navrhl již před 1000 lety Avicenna. Každé ráno vezmeme nalačno bezprostředně po sobě 1,5 polévkové lžíce panenského olivového oleje, 1 polévkovou lžíci citronové šťávy a 0,5 polévkové lžíce medu. Jíst však můžeme nejdříve po čtvrt hodině. V žádném případě by se jednotlivé součásti neměly míchat,“ píší ve svém Doplňku k Herbáři léčivých rostlin. Kúra by měla trvat čtyři až pět měsíců a je vhodné vyvarovat se smažených pokrmů, kávy a alkoholu. Vhodná je i veganská či vegetariánská strava.

Polévková lžíce šťávy z pečených citronů má zase účinek protirevmatický. Smíchaná s olivovým olejem, slivovicí, lékárenským terpentýnem a kouskem mýdla Hellada vznikne zase mazání na revmatické klouby.

Méně známé je využití listů citroníku, které se používají ke zvýraznění chuti ryb, sýrů i masa v kuchyni, ale zároveň i pro přípravu čajových směsí k detoxikaci, podpoře trávicího systému a zlepšení metabolismu.

Velmi oblíbený je citroník v aromaterapii. Esenciální olej z něj má  povzbuzující a povznášející vůni, která může zlepšit náladu a snížit úzkost. Koupel s několika kapkami esenciálního oleje z citroníku se doporučuje pro uvolnění napětí a stresu.

Zdroj:
Jiří Janča , Josef A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin, 6. díl – doplněk
https://www.medicalnewstoday.com/articles/283476
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1876107018304401