Spánek je nezbytný pro naše fyzické i duševní zdraví a s přibývajícím věkem jeho význam roste. Po padesátce začínají lidé často pociťovat změny ve svých spánkových vzorcích – může být obtížnější usnout, můžete se v noci častěji probouzet a kvalita spánku může být celkově horší. Je tedy důležité pochopit a zjistit, kolik spánku potřebujete, aby vaše tělo fungovalo, jak má.

Proč je spánek po padesátce tak důležitý?

Ve středním a pozdním věku je spánek obzvlášť důležitý pro regeneraci buněk, imunitní systém, kognitivní funkce a stav naší psychiky. Nedostatek dobrého spánku může způsobit řadu velice nebezpečných zdravotních problémů jako třeba vysoký krevní tlak, srdeční choroby, obezitu, diabetes 2. typu a problémy s pamětí.

Kolik hodin spánku potřebujeme?

Podle odborníků se potřeba spánku mění s věkem. Národní spánková nadace (National Sleep Foundation) poskytuje následující doporučení pro různé věkové kategorie:

VěkDoporučený počet hodin spánku
Novorozenci (0–3 měsíce)14–17 hodin
Kojenci (4–11 měsíců)12–15 hodin
Batolata (1–2 roky)11–14 hodin
Předškoláci (3–5 let)9–11 hodin
Školáci (6–13 let)9–11 hodin
Teenageři (14–17 let)8–10 hodin
Mladí dospělí (18–25 let)7–9 hodin
Dospělí (26–64 let)7–9 hodin
Starší dospělí (65+ let)7–8 hodin

Je podstatné, v kolik chodíte spát

Kromě toho, kolik hodin naspíte, je také důležité, abyste chodili spát a vstávali co nejvíce pravidelně, včetně víkendů. I tato potřeba je však velmi individuální a každému vyhovuje doba spánku jindy. Obecně se však doporučuje, aby děti do 13 let chodily spát mezi 19:00–21:00, teenageři by měli uléhat mezi 21:00 a 22:00 a dospělí by měli jít na kutě mezi 22:00 a 23:00, pokud vstávají mezi šestou a sedmou ranní.

Jak se lépe vyspat?

Choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu, i o víkendech. Pravidelnost pomáhá regulovat vnitřní biologické hodiny, které vám pak samy napoví, kdy je čas spát. Vytvořte si dobré prostředí na spaní, vaše ložnice by měla být tmavá a chladná, ideální je asi 15–19 stupňů. Důležité je také před spaním nekonzumovat kofein a alkohol a zbytečně se nepřejídat. Vyhněte se také používání mobilu, tabletu nebo televize před spánkem, modré světlo z obrazovek může narušit produkci melatoninu, hormonu, který spánek podporuje. Důležitá je také pravidelná fyzická aktivita, která nám pomáhá lépe a kvalitněji spát. Vyhněte se však intenzivnímu cvičení těsně před spaním, které by mohlo být spíše stimulující než relaxační.

Zdroje: https://www.thensf.org/ https://www.dotyk.cz/magazin/kolik-hodin-spat-2/ https://www.sleep.com/sleep-health/how-many-hours-of-sleep