Panická ataka: Když tělo křičí o pomoc

Panická ataka je záchvat intenzivního a ohromujícího strachu, který vzniká bez zjevné příčiny a způsobuje silnou vnitřní nepohodu. Tento stav může trvat od několika vteřin až do desítek minut. Pokud se záchvaty opakují často, může hrozit vznik panické poruchy, což je specifický typ poruchy psychického zdraví. Středně těžká panická porucha se projevuje alespoň čtyřmi atakami během jednoho měsíce, zatímco těžká panická porucha způsobuje alespoň čtyři ataky týdně.

Začíná to „nevinně“

První panickou ataku jsem sama zažila asi v osmnácti letech. Dělala jsem nějakou rutinní práci v bývalém zaměstnání a najednou se mi rozbušilo srdce. Tehdejší přítel byl zrovna na cestě autem do Brna a já dostala zničehonic naprosto ochromující strach z toho, že nabourá a zemře. Nemohla jsem myšlenky na ten šílený scénář zastavit a přicházely další a další. Myšlenky na to, že mě opustí rodina, odejdou mi přátelé a zůstanu sama… Tehdy jsem se svalila na zem, popadala asi tři minuty dech a nakonec zavolala mámě. „To byla asi panická ataka,“ začala mi vysvětlovat.

Projevy jsou různé

Ačkoli mnoho lidí vnímá panické ataky převážně jako myšlenkovou záležitost, v realitě jsou spojeny především s fyziologickými změnami v těle. Stres je hlavním spouštěčem, méně často mohou panickou ataku vyvolat úzkostné myšlenky a vzpomínky. Ataka obvykle začíná náhlým zrychlením dechu, což vede k nerovnováze úrovní kyslíku a oxidu uhličitého v krvi. Hyperventilace pak uvede tělo do stavu pohotovosti, přičemž postižený má pocit, že se nemůže nadechnout, což vede k ještě intenzivnějšímu dýchání. Tento cyklus může vyvolat pocení, zvracení, bolest na hrudi, sevření hrdla a brnění v končetinách. Panická ataka trvá, dokud nedojde k vyčerpání organismu, poté se tep srdce, dýchání a krevní tlak postupně normalizují.

Strach ze strachu aneb Uteč, nebo útoč

V nejtěžších případech panické poruchy může docházet až k pocitům derealizace nebo depersonalizace. Výjimkou není ani to, že pacienti získávají silný strach z míst, kde ataku prožili, a způsobuje to ataku další. Někteří odborníci se domnívají, že panická ataka může
souviset se základní ochrannou vegetativní funkcí pro boj nebo útěk. Zjednodušeně řečeno: Myšlenky, pocity nebo náš celkový stav nás dostanou do slepé uličky, která způsobí stresovou pohotovost. V tu chvíli nám tělo začne říkat: „Teď buď běž, nebo bojuj. Něco ale dělat musíš.“

Terapii nepodceňujte

Sama jsem tehdy udělala tu chybu, že jsem problém panických záchvatů řešila pouze s psychiatrem, který už dnes, pokud vím, nemá licenci. Byla jsem přibližně na pěti panických záchvatech denně a nebyla schopna pracovat. Zmíněný „lékař“ mi tehdy sice správně diagnostikoval těžkou panickou poruchu, jako léčbu ale zvolil brát 6 neurolů denně po dobu dvou měsíců a to bylo vše. Koňská dávka benzodiazepinů samozřejmě způsobila to, že panických záchvatů bylo denně i 15 a trvaly i čtyřicet minut. Tehdy jsem konečně navštívila praktickou lékařku, která mě poslala okamžitě do psychiatrické léčebny. Po odvykání z benzodiazepinů jsem se na terapii léčila déle než dva roky, než panická porucha ustoupila do úplného minima.

Léčba existuje

Panická porucha se v běžných případech léčí psychoterapií a psychofarmaky. K léčbě se používají antidepresiva, antipsychotika, antiepileptika a v akutních případech i benzodiazepiny. Ve všech případech je ale důležité navštěvovat terapii, při které přijdete na spouštěče a na to, jak se z chronického stresu vyhrabat.

Léčba akutních projevů panické poruchy trvá v řádu měsíců. Je třeba pracovat na identifikaci a zpracování spouštěčů a příčině stresu, čehož docílíte pravidelnou terapií a prací sami na sobě a své spokojenosti. Pamatujte na to, že ač se mohou panické záchvaty zdát nezvladatelné, nejste v tom sami. Správná diagnóza a léčba mohou výrazně změnit vaši situaci k lepšímu a pečovat o své psychické zdraví je stejně důležité jako pečovat o zdraví fyzické. V každém případě úzkosti nebo strachu pamatujte, že existuje pomoc a naděje na zlepšení.

Zdroje: Autorský text, https://www.calmclinic.com/anxiety/symptoms/stroke-like-sensations https://www.nimh.nih.gov/health/publications/panic-disorder-when-fear-overwhelms