Příčiny přibírání na váze v menopauze
Mezi 45. a 55. rokem přiberou ženy v průměru půl kilogramu za rok. Během menopauzy dochází k hormonálním změnám, které mají tendenci zvyšovat u žen pravděpodobnosti přibývání na váze a to především v oblasti břicha. Přibírání na váze však také souvisí s procesem stárnutí, životním stylem a genetickými faktory. S věkem klesá svalová hmota a narůstá vrstva tuková. Díky ztrátě svalové hmoty dochází ke zpomalování rychlosti, jakou naše tělo využívá kalorie. Tato rychlost se zve metabolismus, který může ztížit snahu o udržení zdravé hmotnosti. U většiny lidí se s přibývajícím věkem snižuje fyzická aktivita a díky tomu se objevují problémy s nadváhou. Svoji roli však hrají také genetické faktory, nezdravá strava nebo nedostatek spánku.
Jak bojovat s přibýváním na váze v období menopauzy?
Chcete-li mít svoji váhu pod kontrolou, mohou vám s tím pomoci některé faktory:
Větší množství pohybu – fyzická aktivita, do které patří také aerobní cvičení nebo silový trénink, vám mohou pomoci zbavit se nadbytečných kilogramů a udržet si zdravou váhu. Pokud začnete nabírat svaly, tělo lépe spaluje kalorie. Přiměřená fyzická aktivita navíc může snižovat riziko chronických onemocnění. Nabízí i další potenciální výhody - snížení cholesterolu, krevního tlaku a zlepšení zdraví srdce, zlepšení fyzické kondice (zlepšuje se síla, vytrvalost, rovnováha a koordinace pohybů), zvýšení svalové hmoty a posílení síly kostí (eliminace výskytu osteoporózy). Zařaďte do svého denního rozvrhu mírnou aerobní aktivitu – 150-200 minut týdně (rychlá chůze, rekreační plavání, tanec, práce na zahradě) nebo 75 minut týdně intenzivní aktivity (běh, aerobik, jízda na kole, organizované sportovní aktivity). Vyzkoušejte posilovací cvičení 2x týdně.
Konzumace menšího množství jídla – přijímejte menší množství kalorií. Věnujte pozornost tomu, co jíte. Volte větší množství ovoce a zeleniny a celozrnných produktů. Dobrou volbou jsou také luštěniny, ořechy, sója a produkty z ní vyrobené, ryby nebo nízkotučné mléčné produkty. V omezeném množství konzumujte maso, červené druhy nahraďte rybami a mořskými plody. Používejte rostlinní oleje.
Ať už máte jakoukoli váhu, ke snížení rizika chronických onemocnění byste měli jíst širokou škálu výživných potravin.
Zdroje: