Porodnictví se za uplynulé dekády velmi proměnilo. Pokročila nejen medicína, ale nastávající maminky mají širokou škálu možností, jak lépe zvládnout těžké chvíle. Blízká osoba je může doprovázet nejen při porodu, ale i během celého pobytu v nemocnici, důraz se klade na porodní přání i psychiku maminek.
Volnost pohybu a polohování na gauči
Ty tam jsou doby, kdy byly rodičky během porodu omezovány řadou příkazů a zákazů, například nesměly jíst, pít, anebo se hýbat, protože byly připojeny na monitor. Dnes maminkám zvyšují komfort nejmodernější kardiotokografické bezdrátové monitory, díky kterým se mohou libovolně pohybovat nebo jít i do sprchy. Umožňují jim také zaujímat rozličné úlevové polohy. Ženy mohou k tomuto účelu využít různé velikosti míčů, žíněnku, porodní stoličku, žebřiny. Mezi nové trendy patří třeba porodnický gauč.
Muzikoterapie, akupresura, aromaterapie
Rodičky mají kromě polohování i široké možnosti, jak si ulevit od bolesti. Patří mezi ně epidurální analgezie, která je nejčastěji používanou lékařskou metodou tlumení porodních bolestí, anebo použití inhalačního anestetika, jež je obvykle využíváno v první době porodní anebo po porodu, například při šití poporodního poranění. V porodnicích se však lze často setkat i s nefarmakologickými úlevovými prostředky, jež pomáhají rodičkám, aby lépe zvládly náročný proces porodu. Využívají se zejména v první době porodní u fyziologických nekomplikovaných porodů.
Mezi tyto metody patří například muzikoterapie, akupresura, včetně využití porodnického hřebenu, anebo aromaterapie. „Vůně navozuje příjemný pocit, což může způsobit, že se vyplaví více oxytocinu a tím se zrychlí porod,“ vysvětluje Jitka Benešová, porodní asistentka ze slánské porodnice.
Bylinná napářka uvolňuje svalové napětí
V průběhu porodu je možné využít také bylinné napářky. Pomáhají uvolnit svalové napětí a tím lépe zvládat bolest a kontrakce, zvlhčují porodní cesty, a dokonce mohou pomoci znovu nastartovat zastavený porod. Bylinná napářka má rovněž vliv na elasticitu hráze a může pomoci předejít jejímu poranění. „Složení bylinek napomáhá uvolnění pánevního dna a uvolnění kontrakcí. Už samotné teplo dělá zázraky. Maminky nabádám, aby během 20 minut strávených napářkou zůstaly v klidu, pustily si například písničky nebo podcast, nechám je v přítmí a útulném prostředí, aby se mohly soustředit samy na sebe a na své tělo a relaxovat. Hráz můžeme nahřívat i těsně před porodem, kdy dochází k velkému tlaku. Téměř všechny maminky se po porodu shodují, že jim napářka poskytla úlevu,“ vysvětluje princip porodní asistentka Benešová.
Fyzioterapie hraje důležitou roli při těhotenství i po porodu
Významnou roli během těhotenství, při porodu i po něm sehrává v dnešní době také fyzioterapie. „Navázali jsme spolupráci s fyzioterapeutkou, která maminky po císařském řezu učí, jak se pokládat na postel, zvedat se, jak mají pečovat o jizvu, doporučí jim, jak dýchat, aby se pomáhalo zabránit srůstům a aby byla jizva hezky posunovatelná od své spodiny. Fyzioterapeutka je první, kdo ženám říká: Dotkněte se své jizvy, nebojte se toho,“ potvrzuje důležitou roli fyzioterapeutek MUDr. Markéta Matoušková, primářka gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Slaný. Rodičky navíc od fyzioterapeutky získají nejen cenné informace o péči o jizvy, ale také o cvičení pánevního dna a zpevnění celého těla po proběhlém těhotenství.
Miminka se nekoupou, běžnou praxí je bonding
Také chvíle po porodu probíhají v současné době naprosto odlišně než před třiceti či čtyřiceti lety. Například dnes už se miminka nedávají hned po porodu „pod kohoutek“, ale nechává se vstřebat mázek do kůže, aby se zlepšil imunitní systém novorozence. Obvyklými položkami na seznamu porodních přání současných rodiček je také bonding či dotepání pupečníku. „Dnes maminky dostávají miminko po porodu do kontaktu kůže na kůži. Lépe se tím naváže kontakt matky a dítěte, mělo by se lépe nastartovat kojení,“ přibližuje výhody bondingu MUDr. Matoušková. Bonding je možný po spontánním porodu i po císařském řezu, pokud jsou novorozenec i maminka v pořádku. Pro úspěšnost bondingu je však důležité, aby bylo miminko přiložené na mamince dostatečně dlouho – ideálně alespoň 1,5 hodiny.
Těhotenství a porod prožívají i tatínci
V dobách minulých bylo běžné, že maminky ukazovaly hrdým tatínkům novorozence až druhý den po porodu skrze okno. Tyto časy už jsou naštěstí pryč. Tatínkové bývají dnes často aktivní už během příprav na příchod miminka, účastní se společně s partnerkou předporodních kurzů a v drtivé většině jsou přítomni i během samotného porodu. „Jsem moc ráda, když vidím zapojení budoucích tatínků, kteří s námi na předporodních kurzech dýchají a nacvičují, jak mohou své partnerce při porodu pomoci. Nejdříve jsou překvapeni, jestli to myslíme vážně, ale většinou se pak ochotně přidají,“ usmívá se primářka Markéta Matoušková a dodává, že doprovod u porodu bývá v 80 %. Maminka u sebe může mít i dva lidi. „Bývají tady kromě manželů a partnerů také tchyně, sestry, kamarádky nebo třeba dula,“ vypočítává primářka.
Když rodí influencerky…
Personál porodnice se dnes může setkat i s řadou kuriózních situací. S nástupem sociálních sítí se roztrhnul pytel s dokumentací každodenních situací – a tak některé influencerky či influencery může napadnout, že si natočí také porod. „Nesetkala jsem se sice s tím, že by někdo sdílel průběh porodu on-line na sociálních sítích, ale fotografie si rodiče dělají. Jednou jsme tu měli tatínka, který si chtěl samotný porod natáčet, což jsme si ale nepřáli, protože by byli na záběrech vidět i všichni, kdo rodičce při porodu pomáhají. Vadilo to navíc nejen nám, i ta maminka ze svého partnera byla tehdy nesvá. On pak sice odložil telefon na skříňku, ale všimla jsem si, že nahrává dál. Dala jsem mu před kameru polštář, až poté toho nechal,“ vzpomíná na nepříjemnou situaci porodní asistentka Lucie Pecinová.
Výjimečně se v porodnici setkávají i s profesionální fotografkou, ale obvykle je to až na oddělení šestinedělí. Pokud by chtěl profesionální fotograf fotit přímo během porodu nebo bezprostředně po něm, musí své chování samozřejmě přizpůsobit situaci, nesmí rušit nebo dokonce překážet a musí mít vždy písemný souhlas všech, kdo se na snímku objeví. Je vhodné konzultovat tuto možnost předem.
Zdroj: redakce