Obracíte se v případě zdravotních potíží raději k přírodním látkám než směrem k lahvičkám plných pilulek? Topol černý byl pro své účinky používán už tradičně při zánětech, horečce, bolesti ale i mnoha dalších zdravotních obtížích.

Botanický popis a stanoviště

Topol černý je strom s širokou a rozložitou korunou, který může dorůst velkých výšek. Jeho kůra je zpočátku šedobílá, ale s věkem se stává tmavší a objevují se na ní trhliny. Listy topolu jsou střídavé, světle zelené a na rubu světlejší. Květy jsou dvoudomé, samčí jehnědy mají purpurově červené prašníky, zatímco samičí jsou zelenavé se žlutými bliznami. Plody jsou tobolky, které po dozrání praskají a semena se větrem šíří na velké vzdálenosti.

Topol černý je strom, který se přirozeně vyskytuje v říčních údolích střední a jižní Evropy, západní a střední Asie a severní Afriky. Nejlépe se mu daří na vlhkých půdách, kde je pravidelně zaplavován, například v lužních lesích nebo na březích řek a potoků.

Léčivé účinky topolu černého

Kůra topolu černého je bohatá na fenolové glykosidy, jako jsou salicin a populin, silice, třísloviny a další látky, které mají analgetické, protizánětlivé a antibakteriální účinky. Pupeny topolu jsou rovněž cenné pro své léčivé vlastnosti a jsou považovány za jeden z nejúčinnějších gemmoterapeutických prostředků.

V přírodní medicíně je topol černý používán podobně jako vrbová kůra. Pomáhá při horečce, podporuje pevnost krevních cév a zlepšuje srdeční funkci. Přispívá k lepšímu stavu dýchacích cest, a to konkrétně při suchém kašli či podráždění. Jeho močopudné vlastnosti jsou zvláště užitečné při léčbě revmatismu a dny, kde pomáhá vylučovat kyselinu močovou. Mimoto má ale i schopnost léčit močové cesty a měchýř, zároveň podporuje i správnou funkci ledvin.

Topol černý je také využíván pro léčbu mužského zdraví, pomáhá při zánětech prostaty a močových cest. V kombinaci s hořčíkem pak pozitivně působí i na svalové křeče. Nově se používá také při léčbě lymské boreliózy, kde se ukazuje jako jeden z nejúčinnějších prostředků.

Pro zevní použití je topol černý ceněn pro svou schopnost hojení ran, popálenin (včetně spálenin od slunce), hemoroidů a revmatických bolestí.

Prevence a léčba dny

Dna je známá především jako tzv. nemoc králů a je způsobena zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. Ta se může hromadit ve formě krystalků v kloubech, šlachách, a dokonce i v ledvinách. Náhlý záchvat dny je potom velmi bolestivý a především nečekaný. Právě v tu chvíli přichází na řadu topol černý, který dokáže regulovat hladinu kyseliny močové v krvi.

Pro prevenci či zmírnění příznaků je vhodné používat odvar z pupenů topolu černého, který lze jednoduše připravit i doma. K tomu vám postačí 30 gramů čerstvých pupenů, které vložíte do litru studené vody a přivedete k varu. Vaříte cca 3 minuty a poté necháte vyluhovat. Odvar poté popíjejte po doušcích a dopřejte si až 4 šálky denně. Tento čaj vám přinese rychlou a intenzivní úlevu od bolesti spojené s dnou.

Sběr a zpracování topolu

Nejúčinnějšími částmi topolu černého jsou jeho pupeny a kůra. Pupeny se sbírají na jaře ještě před rozvitím, ideálně po silném větru, kdy na zemi leží ulomené větve. Kůra se sbírá rovněž na jaře, kdy obsahuje nejvíce léčivé mízy. Pupeny je třeba sušit rychle a při teplotě do 42 °C, aby si zachovaly své účinné látky.

Použití v léčbě

Z topolových pupenů se připravuje nálev, který je účinný při různých zánětlivých onemocněních. Odvar z čerstvých pupenů je doporučován pro zmírnění revmatismu. Z topolové kůry se připravují masti pro zevní použití, které pomáhají při hojení ran a zmírnění bolesti.

Kontraindikace

Pozor, určitě topol černý neužívejte v případě přecitlivělosti či alergie na salicyláty, kam se řadí aspirin, propolis či peruánský balzám.

Topol černý je stromem s bohatou historií v lidovém léčitelství a jeho léčivé vlastnosti jej činí cenným prostředkem v přírodní medicíně i dnes.